AHHAA saadab kümme kooliõpilast kaaluta oleku lennule

12.03.2024

11. märtsil alustab üle-eestiline kooliõpilaste konkurss Estronaut, mille võitjad lendavad augustis Prantsusmaale paraboollennule.

Paraboollennu käigus kogeb õpilane lennuki vahelduval tõusmisel ja laskumisel kaaluta olekule sarnast tunnet. Paraboollende kasutatakse astronautide kosmoselendudeks ettevalmistamisel.

Teaduskeskuse AHHAA, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ellu kutsutud Estronaudi programmi eesmärk on motiveerida noori rohkem huvi tundma loodus- ja täppisteaduste valdkondade vastu ning edendada Eestis süvatehnoloogia arengut. 

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kosmosevaldkonna juhi Paul Liiase sõnul on Estronaudi näol tegemist Eesti õpilastele ainulaadse võimalusega: „Eesti on olnud juba üheksa aastat Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA)  liikmesriik. Meil on mitu satelliiti ja väga tõhus valdkondlik koostöö ESA, ettevõtete ning teadus- ja arendusasutuste  vahel. Estronaudi projektiga loodame kosmost lähemale tuua järgmisele põlvkonnale ja neile, kelle huvi universumi vastu on alles tärkamas“.

Konkursil on õigus osaleda kõigil 13-19-aastastel Eesti koolinoortel ning võitmiseks tuleb läbida kosmonaudiks pürgimisele sarnaseid ülesandeid. Kui konkursi esimene voor nõuab kandidaadilt vaid kirjaliku vormi täitmist ja 60-sekundilise motivatsioonivideo filmimist, siis järgmises neljas voorus läbitakse kutsesobivustest ning kontrollitakse nii loogilist mõtlemist, teadmisi kui ka füüsilist vormi. 

„Kuigi hea füüsiline ja vaimne võimekus on sellise reisi puhul niigi eelduseks, siis otsime esmajoones just noori, kelle suur motivatsioon ja taibukus hindamiskomisjonile silma jäävad,“ ütles AHHAA teaduskeskuse juhatuse esimees Andres Juur.

Komisjoni moodustavad vastavate valdkondade tippspetsialistid. Konkursi korraldaja, AHHAA teaduskeskus, ei osale otsustamisprotsessis.

Konkursile saab end kirja panna aadressil www.estronaut.ee ja kandideerimine on avatud kuni 31. märtsini.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid