Tulevikutransport: täna testitakse Eestis ülipikka autorongi

07.04.2021

Tallinna Tehnikakõrgkool ja Transpordiamet testivad koos maailma juhtiva logistikafirmaga DB Schenker Eesti teedel enam kui 25 meetri pikkuse autorongi kasutamist, mis muudaks kaupade transpordi rohelisemaks ja efektiivsemaks.

AS Schenker juhatuse liikme Kristo Vrageri sõnul on Eestis praegu lubatud auto ja haagise maksimaalne pikkus 18,75 meetrit, aga näiteks Rootsis on see 25,25 ning Soomes isegi 34 meetrit. „Testime Transpordiameti eriloaga paari päeva jooksul Eesti teedel liiklemist 25,25 meetri pikkuse autorongiga, mille eesmärk on muuta linnadevaheline kaupade vedu efektiivsemaks,“ ütles Vrager. 

„Põhjanaabrite numbrid näitavad, et pikemad masinad hoiavad kokku kuni kolmandiku kütusekulust, vähendavad liiklustihedust ning samuti läheb kaupade vedamiseks vaja vähem tööjõudu. Seepärast võiks praegusest pikemad veosed ka Eestis standardiks saada,“ avaldas Vrager lootust.

„Testsõitude eesmärk on teha kindlaks, kas senisest pikemad autorongid sobivad Eesti oludesse. Sõidame väiksema liikluskoormusega Tallinna piirkondades ning ka Pärnu ja Haapsalu vahelistel maanteedel. Testime strateegilisi kohti, et näha kas saame veovahendiga sadamatele ligi ning läbime ka kitsamaid teid, et kontrollida väiksemate maanteede läbilaskvust. Niimoodi saame teada, kas pika autorongiga saab sõita ainult suurtel maanteedel või tasub sõidukeid ka laiemalt kasutada,“ lisas Vrager. 

Eesti transpordiettevõte Alonewolf on ülipika autorongiga läbinud Soome ja Rootsi teedel enam kui 30 miljonit kilomeetrit ning ettevõtte esindaja Andrus Laulu esmase tagasiside kohaselt on 25 meetrise autorongi kasutamine Eestis täiesti võimalik.

Antud testprojekt viiakse läbi Tallinna Tehnikakõrgkooli õpilase Marten Jõesaare uuringu raames, mille eesmärk on aidata Transpordiametil astuda samm lähedamale 25,25 meetriste autorongide lubamisele Eesti teedele.

Enam kui 25 meetri pikkuse autorongiga liiklemist testiti eile Tallinnas ja Harjumaal. Täna sõidetakse Haapsalu – Häädemeeste marsruudil.

Sarnased artiklid