Tartus paigaldati Eesti esimene nutikas 5G ülekäigurada

18.11.2021
Jassu Hertsmann

Tartus tegutsev idufirma Bercman Technologies paigaldas Tartus Kroonuaia ja Tähtvere tänava ristmiku juurde Eesti esimese nutika ülekäiguraja, mis on ühendatud Telia 5G võrku. 

Bercman on Eestisse paigaldanud mitmeid nutikaid ülekäiguradasid, mis muudavad masinnägemise abil reguleerimata ülekäiguraja jalakäijatele ohutumaks. Ülekäiguraja infosüsteem “näeb” liiklejaid ja hoiatab neid võimalike ohtude eest valgussignaaliga. 

Bercman Technologies tegevjuht Mart Suurkase sõnul on Tartusse paigaldatud nutika ülekäiguraja puhul tegemist uue generatsiooni lahendusega, mida on edasi arendatud nii riistvara kui tarkvara osas. “Tegemist on esimese ülekäigurajaga, millel on 5G mobiilse andmeside võimekus. Saame seda kasutada, et arendada edasi lahendusi, kus nutikas ülekäigurada saadaks tulevikus ohuolukorras sõnumi autole, kus aktiveerub vajaduse korral automaatne pidurdamise juhiabisüsteem või pakirobotile teate, et on turvaline ülekäigurada ületada,” selgitas Suurkask. 

Tartu abilinnapea Raimond Tamm: „Meie eesmärk on tuua linnaruumi lahendusi, mis aitavad luua inimsõbralikku ja turvalist linnakeskkonda. Tänapäevased tehnoloogilised lahendused pakuvad liiklusohutuse suurendamiseks väga häid võimalusi ning oleme Tartu liiklustaristu arendamisel igati avatud koostööks uuendusmeelsete ettevõtetega. Nutikas ülekäigurada on ka üheks osaks isejuhtivatele sõidukitele vajaliku taristu välja arendamisest“.

Nutikas ülekäigurada kasutab andmesideks Telia 5G võrku. Telia 5G programmijuhi Margus Krupi sõnul on koostöös Bercmaniga arendatav nutikas ülekäigurada hea näide sellest, milliseid võimalusi 5G pakkuda suudab. „5G tehnoloogia rakendamine aitab kahtlemata edendada innovatsiooni ning üheks oluliseks suunaks on turvaline liiklus. 5G tehnoloogia eeliseks on ühenduse kiirus ning andmevahetuse viiteaja minimeerimine. Loodame juba lähitulevikus näha ülekäiguradadel uusi põnevaid ja turvalisust tõstvaid lahendusi nagu reaalajas videoanalüüs ja jalakäijate tuvastamine, sõidukite otsesuhtlus liiklusmärkidega ning varajane teavitus võimalikest liiklusohtlikest olukordadest,“ lisas Krupp. 

Suurkask lisas, et on rõõmus Teliaga koostöö üle ning tulevikus plaanivad ettevõtted teha veel uusi ja põnevaid asju koos. “Praeguste kavade kohaselt lisandub selle aasta jooksul veel kaheksa uue generatsiooni nutikat ülekäigurada. Lisaks Eestile on nutikas ülekäigurada töös ka Milton Keynesis Inglismaal ning laieneme peagi Läti, Saksamaa, Horvaatia, Kreeka, Leedu ja Šveitsi turgudele ning tulevikus teistessegi Euroopa riikidesse. Bercmani nutikate ülekäiguradade vastu tunnevad peamiselt huvi ettevõtted, kes arendavad liiklusinfrastruktuuri või targa linna lahendusi,” selgitas Suurkask. 

Bercman Technologies on 2016. aastal asutatud süvatehnoloogia ettevõte, mille peamine tegevusala on liiklusohutust suurendavate toodete ja teenuste arendamine ja müümine. Ettevõtte põhiline kompetents on kõrget lisandväärtust omavas ja täiendavalt arendatavas tarkvaras ning tegutsemisvaldkonna teadmustes. Bercmani missioon on elimineerida liiklussurmad ja visioon saada rahvusvaheliselt juhtivaks partneriks targa linna lahenduste turul.

Sarnased artiklid