Tartus algas Motoexotica

15.03.2024
Tõnu Ojala

Sel nädalavahetusel peetakse Tartu Näituste messikeskuses motomessi Motoexotica, mis tähistab 20. aastapäeva läbi aegade mitmekesiseima mototehnika väljapanekuga. Näitusel on uute mootorrataste ja ATV-dega esindatud 25 kaubamärki, lisaks tuuakse publiku ette esinduslik valik matkaautosid, kõiksugu elektrisõidukid ning hobitehnika.

2004. aastal ellu kutsutud Motoexotica on vanim ning ühtlasi ainus Eestis peetav mototeemaline mess. Viimastel aastatel koos ilumessiga näitusepaviljone jaganud Motoexotica on taas endises kuues ehk kogu messikeskus on kolm päeva mototehnika päralt. Kahe-, kolme- ja neljarattalisi sõidukeid pannakse publikule vaatamiseks välja rohkem kui 200 tükki ning korraldajate sõnul pole nii mitmekülgne Motoexotica varem olnud.

Messi eestvedaja Anders Urbel rääkis, et Motoexotical on kohal messipublikule varasematest aastatest tuttavad kaubamärgid nagu Benelli, CAN-AM, CFMOTO, GASGAS, Harley-Davidson, KTM, Royal Enfield, Segway ja Suzuki, kuid ka hulgaliselt uusi tulijaid. „Võimsa etteaste teevad messil tänavu Indian, Kawasaki ja Triumph, kelle messil kohalolu on aastaid motofännid pikisilmi oodanud. Lisaks on messile tulemas ridamisi mootorrataste kaubamärke, mida varem Motoexotical ning mõnel juhul Eestis üldse pole jõutud laiemalt presenteerida, näiteks Brixton, Mash, Moto Morini ja MUTT Motorcycles,“ kirjeldas korraldaja ning lisas, et 2024. aasta mudelivalikud on Eestisse jõudnud ning messipublikule uudistamiseks kohal. Taaskord saab kohalik publik ainulaadse võimaluse näha lähiaastatel müügile saabuvaid maastikusõidukeid, sest CFMOTO stendis tulevad esitlemisele CFMOTO 1000 MV ATV ning CFMOTO EV600 UTV prototüübid.

Mototehnika kõrval on seekordsel messil esinduslik matkaautode väljapanek, mille järele on samuti publik palju küsinud. „Mootorratturid on üldiselt väga reisihimulised ning ka matkaautoga reisimine kogub aina populaarsust. Üha enam inimesi leiab võimaluse uus matkaauto osta, rääkimata motosportlastest, kelle jaoks on see kui liikuv kodu nii kohalikel kui välismaal toimuvatel võistlustel käimiseks,“ selgitas korraldaja. Ühtekokku on Motoexotical kohal 15 matkaautot, millega saab tutvust teha.

Korraldajad ei saa mööda vaadata ka elektrisõidukite buumist. „Välja pannakse kõikvõimalikud elektrijõul liikuvad masinad nagu mopeedautod, mopeedid, jalgrattad, tõukerattad ja ATV’d. Valikus on kompaktselt kokkupakitavad liikurid, mida on mugav näiteks matkaautoga reisides kaasa võtta, kuid ka tõsist maastikusõitu võimaldavad elektrimopeedid,“ tutvustas messikorraldaja.

Kuid Motoexotica pole ainult uute masinate imetlemise koht, traditsiooniliselt on au sees kõiksugu restaureeritud ja ümberehitatud kaherattalised. Ühe suurematest erinäitustest võtab korraldada Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto, kes on kokku pannud väljapaneku vanadest militaarmootorratastest. Näituselt jäetakse kõrvale agressorriigi territooriumil toodetud tehnika ning näidatakse mujal riikides valmistatud unikaalseid sõjaaegseid tsiklieid. Teiste hulgas saab uudistada Ameerikast pärit vähetuntud Indian 841 mudelit ja lähinaabri Rootsi mootorratast Monark Albin, mis tegelikult omal ajal sõtta ei jõudnudki. Lisaks on väljas valik BMW, Zündappi, Gnome-Rhone, Harley Davidsoni ja muud militaartehnikat.

Eelseisvaks motohooajaks valmistumiseks on kohapeal võimalik tutvuda ka sõiduvarustusega ja koguda ideid motomatkadeks. Silmailu pakuvad messil ümberehitatud mootorrattad ja ATV’d.

Jätkub ka mootorrataste väljaloosimise traditsioon. Tänavu selgub messi lõpus üks õnnelik, kes viib endaga koju kaasa uhiuue Royal Enfield Interceptor 650 mootorratta. „Mullu naeratas loosiõnn Mulgimaalt pärit mototehnikast huvituvale noormehele, kes lubas vanuse täitudes kohe ka A-kategooria juhiluba taotlema minna. Üleüldse on meie heaks meeleks loosiõnn seni valdavalt naeratanud neile, kes on mootorrattast pikalt unistanud, kuid pole seda seni veel omanud. Kui kõik aastate jooksul endale Motoexoticalt mootorratta võitnud inimesed kokku kutsuda, saaks vaat et juba motoklubi moodustada,“ rääkis Urbel.

Motoexotica avas külastajatele uksed reedel, 15. märtsil kell 11.00 ning on huvilistele avatud pühapäeva, 17. märtsi pärastlõunani.

Sarnased artiklid