Tark mees randmel
Ilkka ja Samuli Herttua
28.03.2019
Nutikell on põhimõtteliselt nutitelefoni väike koopia, kus kõik asjad peab saama aetud pisikesel, tavaliselt ümmargusel ekraanil. | Arto Wiikari

Uusimad nutikellad on saanud juurde hulga omadusi, mis teevad need veelgi targemaks. Õnneks on lisandunud ka veel üks vajalik omadus, mis need seadmed juba päris mugavalt kasutatavaks teeb – aku kestab kauem kui ühe päeva. Ning mõned toimivad ka iseseisvalt, ilma nutitelefoni abita. Kas nüüd ongi käes nutikellade läbimurde aeg?

Nutikellad on juba aastaid üritanud turule murda, kuid suurt populaarsust pole siiamaani saavutanud. Tootjad küll loodavad endiselt, et ehk tuleb selles valdkonnas suur buum ja kõik hakkavad ostma, kuid praegu tundub, et asi jääb pigem vaikse evolutsiooni kui revolutsiooni piiresse.

Praeguseni on olnud nende seadmete kaheks põhiliseks puuduseks aku lühike tööaeg – tavaliselt vaid üks päev – ning sõltuvus nutitelefonist. Ilma telefoniühenduseta polnud nutikellad enamasti midagi muud kui tavalised elektroonilise tablooga randmekellad.

Samsungi uue mudeliga saab aga nüüd Eestis esimest korda kasutada ka eSIM-i ehk elektroonilist SIM-kaarti, mille vormistamiseks ei pea enam operaatori esindusest füüsiliselt SIM-kaarti võtma. Kõik saab ära korraldada elektrooniliselt ning esimesena Eestis pakub seda teenust Telia.

Selle abil saab nutikell iseseisvalt, ilma mobiili abita ühenduda mobiilivõrku ja töötada seal nagu tavaline telefon, kasutades andmesidet ja tehes kõnesid. Ehkki ka Apple Watchil on olemas eSIM-i tugi, pole Eestis veel neid mudeleid müügil.

Võrdluse kolmas uus mudel on Huaweilt, mis pakub pigem võimsa aktiivsusmonitori või spordikella võimalusi, mitte niivõrd nutikella funktsioone.

 

Mugav kasutamine on tõeline väljakutse

Nutikell on põhimõtteliselt nutitelefoni väike koopia, kus kõik asjad peab saama aetud pisikesel, tavaliselt ümmargusel ekraanil.

Kellal ja mobiilil on tavaliselt üsna sarnased omadused ja suures osas on ka äpid või kellarakendused sarnased. Nutika kella funktsioone tuleb kasutada väikesel puutetundlikul ekraanil või mõne lisanupu abiga. Füüsilised nupud tavaliselt ei paku enamat kui paari lisafunktsiooni kasutamise hõlbustamiseks. Kõik teised funktsioonid viiakse ekraanile erinevatesse ekraanimenüüdesse. Kuna ekraan on väike, mahub korraga ühele pildile vähe asju ja lisavõimalusi tuleb otsida ekraanimenüüsid erinevates suundades sõrmega viibates.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Tehnikamaailm.
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid