Puust ja punaseks: kõik mida pead teadma elektritõukeratastega sõitmisest ja kuidas sobivat valida

31.08.2020

Elektritõukerataste ehk kergliikurite kasutajaid ootab tulevikus ees oluline seadusmuudatus. Elisa seadmete tootejuht teeb selgeks tähtsaima, mida pead eelnõust teadma ja jagab asjalike nõuandeid tulevikukindla e-tõukeratta valimiseks. 

Nõudlus kiire, taskukohase ja mugava transpordi järgi on stabiilselt suures tõusus ning selle kasuks räägib ka tugev konkurents elektritõukerataste rendi- ja müügiturul. Elisa seadmete tootejuhi Kirill Šapošnikovi sõnul tõi suur populaarsus kaasa ka riigi poolse soovi uut liikumismoodi turvalisemaks teha kõikide liiklejate jaoks. “Hetkel eelnõus olevate muudatuste järgi tohib tulevikus elektrilisetõukeratta ehk kergliikuriga sõita ainult kuni 25 km/h. See on oluliseks punktiks kõigile, kes oma tõuksi varem on soetanud ning mille piirkiirus on tehaseseadete järgi suurem.” 

Kes plaanib pere pisematele liikmetele tõukeratast osta koolis või trennis käimiseks, peab arvestama vanusepiiranguga. “Uue muudatuse järgi tohib kergliikuriga sõita alates 10. eluaastast ja vanusevahemikus 10-15 peab laps sõiduks omama jalgrattalube. Samuti kehtib alla 16. aastastele sõitjatele kohustus kanda kiivrit, mida kindlasti võiksid kasutada ka täiskasvanud,” lisas tootejuht.

Teiste muudatuste hulgas peab elektritõukeratastel olema töötav pidur, signaalkell, ees valge, taga punane tuli ja külgedele valge või kollane helkur või tuli. “Kui tulesid pole, peab juht edaspidi halva nähtavuse korral kasutama jalg-, kõnni-, või jalgrattateel valgusallikat. Sõiduteel liiklemine on ilma tuledeta täielikult keelatud,” täpsustas Šapošnikov. 

Kui on soov muretseda tööl või koolis käimiseks e-tõukeratas, tuleb eelnevalt mainitud meeles pidada ja leida endale sobivaim. Valimisel tuleks arvesse võtta igapäevast kilometraaži ja maastikku. Enamike elektriliste tõukerataste sõiduulatus jääb 20-30 km vahemikku, kuid on ka erandeid nagu näiteks Xiaomi Scooter Pro või Segway Ninebot MAX G30, mis võimaldavad sõita kuni 45 km ja kuni 65km ühe laadimisega.

Tasub ka uurida, mis tüüpi rehve tõukeratas kasutab – täiskummrattad või õhkrehv. Viimasega on mugavam sõita konarlikumal ja ebatasasemal pinnal, kuid aegajalt võiks kontrollida ka rehvi siserõhku ning vajadusel õhku juurde pumbata. Kui teed on aga siledad, on mugav sõita ka täiskummratastega. Enne tänavale suundumist tuleks kindlasti harjutada sõitmist ka mõnel avatud platsil või tühjas parklas, et tunnetada elektrilise tõukeratta omadusi ja eripära. Sõitmine on sealjuures imelihtne ja paari minutiga võib igaüks tõukeratta peal ringi tuhiseda.

Paljudel elektrilistel tõukeratastel on ka äpid, kust on võimalik jälgida sõidukiirust, läbitud distantsi ja palju veel tõukerattaga sõita saab. Lisaks kuvavad nutirakendused olulist infot ratta hoolduse kohta ja aeg-ajalt uuendavad ka kergliikuri tarkvara.

Populaarseim mudel on hetkel Xiaomi Mi Electric Scooter, mis on väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega rahva lemmik. Juba on müügil ka tavalise Xiaomi Scooter’i järeltulija 1S ja lisandumas on ka Xiaomi Mi Scooter Pro 2. Kes soovib elektritõukside viimast sõna, võiks kaaluda Ninebot G30 MAX mudelit, millel on väga pikk sõiduulatus ja mugavaks sõiduks ka suured rattad. Sama tõukeratast kasutab renditeenuses ka Bolt.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid