Pulsi taktis
Kirsi Herttua
30.07.2019
Hea äpp muudab randmevõru andmed arusaadavamaks. | Sampo Korhonen

Aktiivsusmonitorid on saanud juurde uusi tarkusi, mida võib kasutada oma heaolu parandamiseks. Parimad pulssimõõtvad randmevõrud sobivad isegi tõhusamaks treeninguks.

Aktiivsusmonitoride ja nutikellade roll isikliku tagantutsitajana on viimastel aastatel kasvanud. Uurimused aga väidavad, et inimeste keskmine aktiivsustase on hoopis vähenenud. Osaliselt võib selles süüdistada istuva töö ja liikumisviisi osakaalu kasvu, aga teiselt poolt tähendab suurem huvi aktiivsusmonitoride vastu soovi oma vaba-aja aktiivsust paremini kaardistada.

Üks treeningu tõhusust märkiv näitaja on pulsisagedus. Selle jälgimiseks pole enam vaja kalleid spordikelli, sobivad ka tunduvalt soodsamad käevõrud.

Võtsime võrdlusesse neli uut ja alla 100 euro maksvat randmevõru mudelit, mille funktsioonide seas on ka pulsi mõõtmine. Proovisime neid kasutada nii sise- kui välitreeningutel, kalorite kulutamise ja une efektiivsuse mõõtmisel.

                    

Kõik algab andmetest

Keha toimimist monitooriv seade peaks koguma infot nii treeningu kui treeningust taastumise kohta – soovitavalt lihtsalt ja võimalikult vähe segavalt. Pisem randmevõru on ka käe ümber märkamatum ja mugavam kui suuremõõduline spordikell.

Moderne randmevõru mõõdab tavaliselt pulssi, kalorite kulutust, sammude hulka, läbitud vahemaid ja une kvaliteeti.

Liikumisandur registreerib vähimadki muutused ning arvutab nende baasil välja sammude hulga, millest omakorda saab tuletada nii kulutatud kalorid kui läbitud vahemaa. Andmete õigsuse huvides tuleb sisestada loomulikult võimalikult täpsed andmed kasutajaprofiili – mees või naine, vanus, pikkus ja kaal. Keskmise sammu pikkuse saab arvutada nende andmete põhjal.

Seadmed arvestavad üldiselt liikumisele kulutatud kaloraaži teistest tegevustest eraldi, aga nii mõnegi seadme puhul liidetakse see puhkeasendi energiakuluga. Enamasti kipub liikumisanduri poolt näidatav summaarne energiakulu jääma tunduvalt väiksemaks tegelikust, kui puhkerežiimile lisatakse vaid sammude põhjal välja arvutatud liikumise energiakulu.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Tehnikamaailm.
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid