Monese hoiatab musta reede võimalike küberkelmuste eest

29.11.2019
Kimmo Virtanen

Tänasel mustal reedel (29.11) ja küberesmaspäeval (02.12) veebis sisseoste tehes tasub säilitada valvsus ja ettevaatlikkus kõige suhtes, mis tundub kahtlane. Küberesmaspäev annab tarbijatele suurepärase võimaluse saada osa tuntud ja usaldusväärsete müüjate varajastest jõulupakkumistest. 

Samas toonitab Eesti pangandus-äp- i Monese rahapesuvastase osakonna juht James Skelton, et see annab ka kelmidele võimaluse tarbijatelt raha välja petta ning pääseda pangakonto juurde või hankida teie delikaatseid isikuandmeid. „Kurjategijad armastavad üha enam kasutada pangaülekannetega seotud pettusi, eriti nn APP-pettusi, kus inimest tüssatakse ise ülekannet tegema,“ rääkis Skelton, ning tõi välja mõned hoiatused tarbijate teadlikkuse parandamiseks:

 

  1. Pakkumine tundub liiga hea, et olla tõsi. Kui leidsite allahinnatud Apple'i iPhone 11, mis maksab tavapärase 870 euro asemel hoopis 170 eurot, siis tekitab see paratamatult küsimuse: „Kus on konks?” Kelmid armastavad ostjaid moosida suurte sooduspakkumistega. See tähendab, et nad müüvad kaupa sageli alla turuväärtuse.
  1. Ettevaatust peidetud korduvtellimustega. Kas olete oma kontot uurides kunagi avastanud ootamatu korduvkulu asja eest, mida te pole enda teada tellinudki? Tellimuslõksu puhul meelitatakse veebis ostlev tarbija pettusega soovimatuid lisatooteid või -teenuseid ostma. Hoidke oma konto väljavõttel silm peal ja kasutage tavalise plastkaardi asemel virtuaalset pangakaarti. Sarnaselt tavalise pangakaardiga on virtuaalkaardil omad andmed ja seda saab makse tegemise järel kerge vaevaga lukustada ja avada. Nii ei saa keegi samade lähteandmetega teie kontolt rohkem väljamakseid teha. Võite plastkaarti edasi kasutada ja jätta virtuaalkaardi üksnes e-maksete tegemiseks.  
  1. Keelake hüpikaknad. Suurem osa hüpikakendest on täiesti tarbetud. Hüpikakendes reklaamitakse enamasti tasuta tooteid vastutasuks registreerimise või sõpradega jagamise eest. Sellisest sisust tuleks suure kaarega mööda käia. Soovitame hüpikaknad veebisirvija seadete alt ära keelata. 
  1. Ettevaatust soovimatute pakkumistega. Kui valite tooteid tuntud ja usaldusväärsest ostukeskkonnast ja saate äkitselt sotsiaalmeedia vahendusel isikliku pakkumise uskumatu hinnaga toodete soetamiseks, siis on targem selliseid sõnumeid ignoreerida.
  1. Ärge usaldage iga https-aadressi. Pidage ostulehel finantsandmeid sisestades meeles, et iga veebiaadress, mis algab kombinatsiooniga https, ei ole automaatselt turvaline. Mõned kelmid on õppinud sellest mööda nihverdama. Kasutage alati usaldusväärseid müüjaid ja maksesaite, mille URL on kontrollitud ja turvatud.   
  1. Isikuandmed on teie kõige olulisem vara. Veebis sisseoste tehes suhtuge alati kahtlusega sellesse, kui teil palutakse esitada täiendavaid isikuandmeid või delikaatseid andmeid. Andmetel, nagu teie ID-kaardi, passi või juhiloa number või teie riiklik kindlustusnumber, ei ole ostu seisukohast mingit tähtsust. See võib viia identiteedivarguseni ja teie andmeid võidakse kasutada ebaausaks tegevuseks.
  1. Ärge nõustuge pimesi kõikide tingimustega. Millal te viimati kasutustingimusi lugesite? Pikaajaliste kohustustega seotud tehingud võivad osutuda oodatust kulukamaks. Võib juhtuda, et maksate mõnisada eurot maksva toote eest kokkuvõttes hoopis neljakohalise summa.
  1. Vältige maksete tegemist pangaülekandega. Targem on kasutada usaldusväärseid makseallikaid näiteks pangalinki. Kutseliste müüjate veebisaidid toetavad erinevaid maksevõimalusi. Pangaülekanded kipuvad aga olema pigem kelmide pärusmaa.
  1. Ärge makske olematu IT-toe eest. Mõned kelmid jätavad mulje, et külastatav veebileht on hangunud ja soovitavad selle kordasaamiseks hooldusmeeskonnale helistada. Kõne ajal võivad petturid esineda suurte IT-ettevõtete esindajatena ja üritavad teid veenda, et teie arvuti on täis viiruseid, nuhkvara ja muud kahjurvara. Kui teil palutakse IT-probleemi lahendamiseks kusagile helistada, siis kontrollige oma olemasoleva kahjuritõrje tarkvara tingimusi või hankige uus programm.

 

„Seega peavad tarbijad veebis sisseoste tehes valvsad olema ja suhtuma ettevaatusega kõigesse, mis tundub kahtlane. Kontrollige järele, kas teie pangateenus võimaldab kasutada virtuaalset pangakaarti. See on hea viis musta reede väljaminekud kontrolli all hoida ning samas saate harjumuspärast plastkaarti igapäevasteks ostudeks edasi kasutada. Igatahes tasub järgmise paari päeva jooksul oma pangakontol silm peal hoida. Kui teil on küsimusi või kahtlustate, et olete langenud pettuse ohvriks, siis võtke ühendust oma pangakaardi väljastajaga,” soovitab James Skelton.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid