Kuidas seada robotniiduk talveuneks valmis?

08.10.2020

Ilmad on jahedamad, väljas on tormisem, õhk on niiskem ja õunad pikutavad puude all – suvi on möödas ja peagi ka viimased aiatööd. Kuidas sügise saabudes hoolitseda oma robotniiduki eest ning teda vaikselt talviseks perioodiks ette valmistada, et niiduk saaks kevadel taas täiel rinnal tööd alustada?

Nii nagu suvisel tihedamal niitmisajal tuleb oma niiduki eest hoolt kanda, on see vajalik ka sügise saabudes. Muru on niiskem, mis tähendab, et niidetud muru jääb paremini ka niiduki põhja külge, mis omakorda võib takistada niiduki tööd. Maha kukkunud õunad tuleks niiduki teelt eest ära koristada ning niiduki niitmisaega vähendada.

Gjensidige kahjukäsitluse osakonna juht Maarika Mürk ütles, et niiduki hooldus on vajalik nii suvel  kui  ka sügisel ja talvel, mil niiduk puhkab. „Õige hooldus tagab niiduki pika eluea. Robotniiduk kuulub koduse vara kindlustuse alla, mis katab niidukiga ootamatult juhtunud õnnetuse või varguse. Niiduki korrapärast hooldust arvestatakse hüvitise väljamaksmisel, kui robotniidukiga peaks juhtuma õnnetus,“ lausus Mürk.

Mürk lisas, et kui robotmuruniiduki niitmisala pole aiaga piiratud, peaks eriti tähelepanelik olema  sellistes olukordades, kui niiduki töö toimub krundi ääres, kuhu tihti pargivad ka autod. „On olnud juhtumeid, kui krundi äärde muru peale parkinud autojuht pole robotniidukit märganud ning on niidukist üle sõitnud ja selle lõhkunud. Robotniiduk võib ka niidualale pargitud auto tõttu kinni jääda, mistõttu on eelmainitud õnnetus lihtne juhtuma. Sellistes olukordades tuleks kas robotniiduki töö peatada või veenduda, et niiduki tööväli on autode parkimise alast kaugemal. Ka külalisi tuleb antud ohu eest hoiatada,“ ütles ta.

Robotmuruniidukite müügiga tegelev Saestuudio spetsialist Allan Heiberg soovitab sügiseste jahedamate ilmade saabudes robotniiduki tööaega vähendada ning ka õunad või muud puu otsast langevad viljad niiduki tee pealt nii palju kui võimalik ära korjata. „Kui õunu on palju, tasub neid regulaarselt korjata. Mõned niidukid teevad õunte peale täkkeid ning kehvade asjaolude kokkulangevusel võib masin ka end suure õunte massi peale kinni sõita. Sügisel tasub niiduaega vähendada, kuna muru kasvab siis oluliselt aeglasemalt,“ ütles ta.

Ta lisas, et kui niiduk töö lõpetab, tuleb selle aku täis laadida ja pealülitist välja lülitada, et masin voolu ei tarbiks. „Seejärel on kõige tähtsam puhastada masin sodist ja niidujääkidest, näiteks suruõhu või lapi ja harjaga. Laadimisjaam on soovitatav võtta talveks üles ja samuti hoiule panna. Lahtised kaabliotsad tasub aga laadimisjaama ülesvõtmisel isoleerida näiteks niiskuskindlasse karpi.“

Masinat ja laadimisjaama tuleb tema sõnul hoiustada  kuivas ja ühtlase temperatuuriga ruumis, kus oleks talvel püsivalt soojakraadid. "Sellega hoiab aku(d) heas korras ja väldib roboti metallosade niiskusest tingitud oksüdeerumist. Lisaks tuleks hooajaväliselt niidukit ka korra-paar laadida. Alati võib jätta kogu töö professionaalidele, kus pakutakse antud teenuse täislahendust – masin ja jaam võetakse sügisel üles, puhastatakse, hooldatakse, hoiustatakse spetsiaalsetes tingimustes ja tuuakse kevadel tagasi tööalale," kommenteeris Heiberg.

Teatavasti on viimaste aastate talved olnud üpris soojad, mistõttu hoitakse niidukeid ka kauem töös. Täiesti viimane aeg niiduk talveunne panna on esimene lumi. Heibergi soovitus on, et mõistlik on seda teha siis, kui saabuvad regulaarsed öökülmad, sest muru kasv on selleks ajaks niikuinii juba peatunud.

Ka tavaliste muruniidukite hooldamisel on kõige tähtsam korralik puhastus. «Puhastus on eelkõige oluline, et happelised murujäägid ei rikuks masina seistes niidukorpust. Teine tähtis aspekt on, et kuna tanklakütuste kasutamisel võib seistes tekkida mootori kütusesüsteemis vaik, siis soovitame lasta sügisel viimasel niitmisel paagi tühjaks töötada. Kindlasti tuleb niiduk hoiule panna kuiva ja ühtlase temperatuuriga ruumi. Seda parem niiduki tervisele ja masina probleemivaba eluiga pikeneb selle tulemusena," soovitas Heiberg.

Sarnased artiklid