Kombain muutub üha iseseisvamaks
Ain Alvela
30.07.2019
Case IH Axial-Flow 9240 on nii suur ja raske kombain, et vajab roomikuid. Konkreetsel mudelil on roomikud varustatud veel eraldi vedrustusega. | Case IH

Elame tehnoloogilise innovatsiooni ajastul ja kui autod ning telekommunikatsioon kõrvale jätta, siis igapäevaelus väljendub see väga tähelepanuväärselt põllumajanduses kasutatava tehnika, sh teraviljakombainide arengus.

Insenerid on valdavalt ühte meelt – otseselt juhi sekkumiseta põllul vilja koristav kombain pole enam mägede taga. Prototüübid on valmis ning laborites ja katsepolügoonidel kihab agar tegevus. Kombaini puhul näib juhita toimetulek olevat eriti lihtne, sest töö käib piiratud territooriumil, mida on suhteliselt lihtne väliste segajate eest piirata, kusjuures laias laastus on teraviljakombaini töö üheülbaline, mida saab juba praegu suures osas ette programmeerida. Ja nii ongi põhimõtteliselt reaalne lasta kombain viljapõldu – just nagu robotmuruniiduk (mis ju ka kõigest paarkümmend aastat tagasi oli ulmevaldkonda kuuluv riistapuu).

Teine valdkond, kus arengud toimuvad kiiresti ja paljuski ka aja ja keskkonnakaitsenõuete karmistumise sunnil, on kütused, kuigi selles osas on teenäitajaiks pigem põllumajandustraktorid.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Tehnikamaailm.

Sarnased artiklid