Ekraanide ees veedetud aja hüppelise tõusu kõrval tuleks mõelda ka sinise valguse vähendamisele

23.04.2020

Eriolukorra tõttu on tuntavalt tõusnud aeg, mille inimesed veedavad erinevate helendavate ekraanide ees ning nüüd on veelgi olulisem mõelda, kuidas kaitsta oma silmi nutiseadmetest tuleva sinise valguse eest.  

Kui mõningate uuringute põhjal veedab ligi pool kogu maailma nutiseadmete kasutajatest oma sülearvutites ja mobiiltelefonides aega rohkem kui viis tundi päevas, siis praeguse isolatsiooni olukorras on see aeg ilmselt tunduvalt suurem. Nutiseadmetest kiirgav sinine valgus põhjustab aga uinumisraskusi ning seetõttu ei ole soovitav vähemalt tund kuni kaks enne magamaminekut ühtki nutiseadet kasutada. „Sinine valgus põhjustab pikalt ekraani ees aega veetes lisaks ka silmade väsimust. Paljudes seadmetes on siiski funktsioonid ja võimalused, kuidas sinist valgust vähendada ja kasutada saab ka muid abivahendeid,“ selgitas Samsungi mobiilidivisjoni juht Antti Aasma. 
 
Naturaalselt leidub sinist valgust muidugi igal pool ning päikesest eralduv lühikese lainepikkusega (380-500 nm) valgus käivitab inimese kehas protsessid, mis muudavad tuju paremaks, reaktsiooni kiiremaks ning suurendavad tähelepanuvõimet. Õhtul, kui päike on loojas ning kehal on aeg puhkerežiimi minna, pärsib aga nutitelefonist, sülearvutist, telerist või ka näiteks mõnest sinisest LED-lambist tulev valgus melatoniini teket, mis on vajalik hormoon uinumiseks.
 
„Tund kuni kaks enne magamaminekut võiks ekraane täielikult vältida või siis kasutada sobivaid filtreid. Lisaks on sinine valgus n-ö suurema hajuvusega, mis tähendab, et silmal on raskem sellele fokusseerida mistõttu silmad väsivad ka kiiremini ära. Seepärast tuleks sinise valguse piiramisele mõelda ka muul ajal, kui ainult enne magamaminekut,“ märkis Aasma. 
 
Aasma selgitas, et Samsungi uuematel nutiseadmetel on võimalik ülemisest rippmenüüst sisse lülitada sinise valguse filter. „See muudab pildi kollakamaks ning on seega silmi vähem väsitavam. Samsungi uued telefonid nagu näiteks Galaxy S20 või ka S10 kasutavad juba ka innovatiivset Dynamic AMOLED ekraani, mis suudab vähendada kõige ohtlikuma sinise valguse (415-455nm) hulka ligi 50 protsenti tavalistest ekraanidest rohkem,” lisas Aasma.
 
Lisaks seadmetes olevatele filtritele on olemas ka spetsiaalsed rakendused. „Näiteks tasuta rakendused f.lux ja Redshift töötavad peaaegu kõikidel platvormidel ning on väga mugavad kasutada,” ütles Aasma. “Neid rakendusi saab paigaldada nii telefoni, tahvelarvutisse kui ka sülearvutisse.“
 
Samsungi mobiilidivisjoni juht märkis, et prillikandjad peaks kindlasti valima endale prilliklaasid, mis on juba spetsiaalse sinise valguse filtriga. „Kes aga muidu prille ei kanna, see võiks siiski kaaluda selliste spetsiaalsete prillide ostmise peale. Neil on tavalised klaasid, mille ainuke eesmärk ongi sinist valgust filtreerida. Lihtsam variant on kasutada kollase tooniga prille, mis on näiteks ka paljudel autojuhtidel.“

Sarnased artiklid