Ülemiste keskuse parklas kogunevad autofännid peavad edaspidi ürituse politseiga kooskõlastama

18.05.2023

Autosõprade neljapäevased kokkusaamised Ülemiste keskuse parklas on paisunud nii suureks, et klientide kaebusi arvesse võttes saab kogunemine ENR edaspidi toimuda ainult vastavuses korrakaitseseaduse nõuetega, sh politseiga kooskõlastatuna

Autoentusiastid on juba aastaid kogunenud igal neljapäeval Ülemiste keskuse parklas. Tagasihoidlikult alustanud üritusest on nüüdseks saanud juba arvestatav massikogunemine, seega pole nö metsikult jätkamine enam mõeldav.

„Ülemiste keskusele on ilmselgelt kõige olulisem selliste kogunemiste turvalisus,“ selgitas otsust Ülemiste keskuse juht Guido Pärnits.

ENR on aastatega paisunud sellisesse mõõtu, et eksimiseks enam ruumi pole. Politsei ohuanalüüsist nähtub, et senisel kujul driftipidudega jätkates on õnnetused vältimatud, küsimus on ainult selles, millal juhtub esimene raskete tagajärgedega intsident. Kardetavast tulevikustsenaariumist annab aimu ka eelmisel aastal aset leidnud juhtum, kus ühe jõulisi ringe teinud auto tagaosa publikusse paiskus. Tookord läks kõik veel õnneks, teadaolevalt ei saanud keegi püsivaid vigastusi. 

Pärnits lisas, et peale turvalisuse on küsimus ka Ülemiste keskuse klientide ja töötajate mugavuses – praeguse skeemi järgi korraldatud ürituste ajal see kahjuks tagatud ei ole.

„Oleme seda meelt, et sellisel kujul niinimetatud neljapäevakud enam jätkuda ei saa,“ ütles PPA liiklusjärelevalvetalituse juht Taavi Kirss. Politsei on nn ENR-i neljapäevakutel silma peal hoidnud sama kaua kui need toimunud on. Aastate lõikes on mured ja rikkumised jäänud samaks: parklas on näha kiirendamist, rehvide põletamist ja autode külglibisemisesse viimist, mis on seadnud ohtu ka pealtvaatajad, nähtub politsei statistikast. Peale selle on ette tulnud alkoholi tarvitamist avalikus kohas. Sageli ületatakse ka kogunemisele tulles ja sealt ära minnes kiirust ning sõidetakse kolonnis vingerdades vastassuunas, ohutuled peal. Politsei on sellistesse rikkumistesse varasemalt sekkunud ja teeb seda ka edaspidi.

Edaspidi tuleb ENR Tallinna linnavalitsuses registreerida ja politseiga kooskõlastada. „Juhul, kui üritus ei ole politseis kooskõlastatud, tuvastab politsei korraldajad ja võtab nad vastutusele,“ hoiatas Kirss.

„Pärast kohtumist politsei ning ENR-i korraldajaga oleme otsustanud, et Ülemiste keskus lubab autosõpradel edaspidigi parklas koguneda, aga ainult juhul, kui kokkusaamine toimub vastavuses korrakaitseseadusest tulenevate avalike koosolekute korraldamise nõuetega,“ ütles Pärnits.

Korrakaitseseadus sätestab, et ürituse korraldaja peab määrama platsile piisava arvu korrapidajaid, kelle asi on tagada kogunemise rahumeelne kulg ja osavõtjate ohutus. Samuti peavad korrapidajad kindlustama, et kogunemisel kasutatavad esemed – neljapäevakutel siis autod – ei ohustaks ka kõrvalisi isikuid, vara või keskkonda. Olulise punktina peab korraldaja tagama pärast ürituse lõppemist selle tõttu tekkinud jäätmete koristamise.

Sarnased artiklid