Teaduskeskus AHHAA kutsub külastama... maskinäitust!

15.01.2021

Alates 15. jaanuarist on AHHAA keskuses avatud maskinäitus, mis annab kiire ja esindusliku ülevaate kaitsemaskidest. Näitusel tutvustatakse lähemalt sügisel Tartu Ülikoolis toimunud maskiuuringu tulemusi.  

AHHAA keskuse juhatuse esimees Andres Juur rääkis, et keskuse idee on tutvustada külastajatele arusaadavalt teadussaavutusi. „Seepärast tahtsime koostöös Tartu Ülikooliga luua visuaalselt huvitava ja hariva näituse, mis oleks inimestele maski valimisel abiks,“ sõnas ta. Tartu Ülikooli keskkonnafüüsika professor Heikki Junninen märkis, et maskinäitus on suurepärane võimalus suurendada inimeste teadlikkust. „See näitab, kui erinevad võivad olla väliselt väga sarnased maskid ja kuidas nende erinevus teadusaparatuuri abil silma paistab,“ lisas ta.

Heikki Junninen ja tema kolleeg, Tartu Ülikooli mikro- ja nanooptika kaasprofessor Siim Pikker tegid mullu sügisel katse, mille eesmärk oli võrrelda kaitsemaskide tõhusust. Täpsemalt uuriti maskide kaht omadust: filtreerimisvõimet ja hingatavust. Filtreerimisvõime näitab seda, kui hästi peab mask kinni osakesi, hingatavus aga seda, kui lihtne on läbi maski hingata. Nende kahe omaduse põhjal anti igale maskile koondhinne.

Piisknakkuste leviku pidurdamiseks võiks maske kasutada ka tulevikus, pärast koroonapandeemia lõppu. „Maski kandmine ei pruugi haigestumist ära hoida, ent vähendab selle tõenäosust. Tulevikus saame maske ka gripi ja nn külmetushaiguste leviku piiramiseks julgemalt kasutada,“ ütles Juur.

Tartu Ülikooli teadlased tegid maskide kogumiseks eelmise aasta sügisel üleskutse, millele vastas üle saja inimese. Füüsika instituuti saadeti 139 näidist, mille seas oli nii ühekorramaske, korduskasutatavaid kui ka kodukootud maske.

Maskinäitust on keskuse fuajees võimalik tasuta vaadata suve alguseni.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid