Kuidas planeerida oma igakuist eelarvet oma esimese auto ostmisel

04.07.2024
Sisuturundus

Oma esimese auto ostmine on põnev samm elus. Ühtlasi toob see kaasa ka suure vastutuse. Kui oled esmakordne auto ostja, siis võib juhtuda, et kõik autoga kaasnevad kulutused ei ole sulle veel selged.

Selles artiklis vaatame peamisi autoga seotud kulusid, et saaksid teha targa ja läbimõeldud otsuse, kui hakkad oma esimest autot ostma.

Ostuhind ja esialgsed kulud

Auto ostuhind on kõige ilmsem väljaminek. Lisaks auto enda maksumusele pead arvestama ka muude kaasnevate kuludega nagu registreerimistasu ja vajadusel tasu numbrimärgi eest. Kui soovid seda väljaminekut arvestada oma igakuise eelarve sisse, mõtle välja, kui pikalt soovid autot omada ning jaga auto maksumus kuude arvuga.

Näiteks, kui ostsid 8000 € maksva auto, mida plaanid kasutada järgmised 5 aastat, siis võiksid igakuisesse eelarvesse planeerida 133,33 €. Seda summat võid ka suurendada vastavalt oma võimalustele. Nii saad kasutusperioodi lõpus auto vahetada juba kallima ja uuema vastu.

Kindlustus

Liikluskindlustus on kohustuslik ja selle hind võib sõltuda paljudest teguritest, sealhulgas sinu vanusest, sõiduki tüübist ja kindlustus paketist. Hangi mitu pakkumist erinevatelt kindlustusfirmadelt, et leida parim kombinatsioon hinnast ja pakutavast kindlustuskaitsest. Kindlustusmaksete planeerimine on oluline osa igakuisest eelarvest.

Kuna kindlustusmakseid saab tavaliselt tasuda igakuiselt ilma täiendava kuluta, tasub seda võimalust kaaluda.

Finantseerimisvõimalused

Autoliising on hea alternatiiv auto soetamiseks, kui sul napib vahendeid või soovid sõita veidi uuema ja kallima autoga.

Autoliisingu puhul on suurim kulu intress. Vaata maksegraafikut ning arvuta kokku oma terviklik intressikulu kogu kasutusperioodi peale. Kuna erinevad pangad ja krediidiasutused pakuvad erinevaid intressimäärasid ja tingimusi, tee põhjalik uuring, et leida parim finantseerimisvõimalus, mis sobib sinu eelarvega.

Tasub meeles pidada, et pikem liisinguperiood tähendab küll väiksemat liisingumakset, kuid pikas perspektiivis maksad auto eest kokkuvõttes rohkem. Seega leia enda eelarvesse sobivad tingimused liisinguperioodi ja kogu kulu vahel.

Võttes arvesse inflatsiooni ja madalaid intressikulusid keskkonnasõbralikele sõidukitele, tasub võtta liising võimalikult pika perioodi peale ja oma vaba raha kasutada investeerimiseks muudes kohtades.

Kui oled need esialgsed kulud oma eelarvesse lisanud, saad paremini hinnata, kui palju sa saad endale lubada ja milline auto sobib sinu rahaliste võimalustega.

Hoolduskulud

Selleks, et sinu auto sõidaks kaua ja ilma suuremate muredeta, on vaja tema eest hoolt kanda. Tavaliselt hooldame autot kord aastas, aga mõnel juhul ka harvemini või kui teatud läbisõit odomeetril ette tuleb. Nutikamad ja uuemad autod peavad ise järge ja annavad sulle teada, millal on vaja neid hooldada.

Kuna tegemist on pigem regulaarse ja kord aastas tekkiva kuluga, soovitame jagada ühe aastase hoolduskulu 12 kuuga ning lisada see igakuise kuluna oma eelarvesse.

Hea on arvestada alati 10% suuremat kulu, et jääks paindlikkus arvestada ka suuremate hooldustega, nagu näiteks piduriklotside vahetus.

Kütus

Kütusekulud on üks suurimaid regulaarseid kulutusi auto omamisel. Kütuse hind sõltub sõiduki kütusekulu efektiivsusest ja sinu sõidu harjumustest. Tee kindlaks, kui palju kilomeetreid sa igakuiselt keskmiselt sõidad, ja arvuta välja eeldatavad kütusekulud.

Näiteks, kui sinu auto kütusekulu on 7 liitrit 100 kilomeetri kohta ja sa sõidad kuus 1000 kilomeetrit, siis on sinu igakuised kütusekulud umbes 70 liitrit. Korruta see kütuse liitri hinnaga ning saadki teada, mis on igakuine kütusekulu.

Remont

Regulaarne hooldus on vajalik, et auto püsiks heas korras ja töötaks tõrgeteta. Samas paratamatult autod vananevad ja lagunevad. Ka kõige paremini hooldatud auto vajab ühel hetkel remonti.

Enne auto ostu soovitame uurida tüüpilisi probleeme ja vigu antud mudeliga, et tuvastada, mis ajal milliseid probleeme võib tekkida ning kuidas neid oleks võimalik vältida.

Nii hoolduse kui ka remondi jaoks on soovitatav eraldada iga kuu kindel summa, et vältida ootamatuid finantskoormusi. Olenevalt automargist ja vanusest võib remondifond ja hooldusfond olla sama suur.

Rehvid ja muud tarvikud

Rehvid kuluvad ja vajavad vahetust teatud läbisõidu järel. Sõltuvalt sinu auto rehvide tüübist võib nende asendamine olla kallis. Lisaks rehvidele pead arvestama ka muude tarvikutega, nagu klaasipesuvedelik ja muud väikesed, kuid vajalikud esemed. Lisage need kulud oma igakuisesse eelarvesse, et vältida ootamatuid kulutusi.

Parkimine

Parkimiskulud võivad samuti mõjutada sinu igakuist eelarvet, eriti kui elad või töötad piirkonnas, kus parkimine on tasuline või pead parkima linnas oma kontori ees, kus on tasuline parkimine.

Proovi läbi mängida stsenaarium, kuidas sa autot igapäevaselt kasutad, kus sa pargid ning lisa need kulud oma igakuisesse eelarvesse.

Autopesu ja puhastus

Auto regulaarne puhastamine on vajalik selleks, et hoida sõiduk heas seisukorras ja säilitada selle väärtus. Autopesu ja sisepuhastuse kulud võivad varieeruda, seega arvesta ka need oma igakuisesse eelarvesse.

Autopuhastus oleneb suuresti sellest, kas sõidad rohkem üksinda või sõidutad oma lapsi ja pere. Isegi kui plaanid autot pesta kodus, arvesta fikseeritud summa autopesu tarvikutele ning lisa see oma igakuisesse eelarvesse.

Amortisatsioon

See ei ole kõigile tuttav termin, aga sellegipoolest oluline kulu, millest rääkida. Kui ostad täna auto 8000 euro väärtuses ja kasutad seda aasta aega, siis suure tõenäosusega ei õnnestu sul seda autot enam sama hinnaga maha müüa.

Auto amortiseerub ehk kaotab oma väärtust. Selleks, et auto võimalikult vähe amortiseeruks, soovitame seda korralikult hooldada ja hoida.

Kui hakkad autot ostma, siis vaata samu mudeleid, mis on aastaid vanemad ja suurema läbisõiduga, et saaksid aru, kui palju su auto hakkab väärtust kaotama. Kui viie aastaga on saanud 8000-eurosest autost 5000-eurone auto, siis lisa oma eelarvesse 3000 € / 60 kuud ehk 50 €.

Kokkuvõtteks

Auto omamine on tavaliselt kallim, kui autoomanikud seda esialgu arvavad. Kui hakkad numbreid kokku arvestama, siis võid leida, et auto liisingumakse ei olegi kõige suurem kulu, vaid kõik muu kokku võib isegi mitmekordselt olla suurem summa.

Paar head nippi lõpetuseks:

1. Vaata alati vähe kasutatud uusi autosid. Üldiselt on sellised autod väga heas korras ning nende rahaline väärtus on juba märgatavalt langenud.

2. Kaaluta pistikhübriid- või elektriauto soetamist, kuna kütus on suur osa eelarvest ja elektriga sõitmine on siiski märksa soodsam, eriti kui sul on võimalus autot laadida kodus.

3. Planeeri oma igakuine kulu selliselt, et sinu sissetulekust ei läheks suur osa auto omamisele. Uue ja uhke auto omamine võib küll anda hea tunde, kuid see on ajutine ning enamjaolt kasutad autot siiski transpordivahendina.

Loodan, et need nõuanded aitavad sul teha targa ja läbimõeldud otsuse oma esimese auto ost

 

 

Sarnased artiklid