Kõikenägev silm

Raimo Ylönen
01.09.2019
Markus Pentikäinen

Auto armatuurlauale või esiklaasile paigaldatud pardakaameratest on saanud autojuhtide seas populaarne abivahend. Selline kaamera salvestab sõidu ajal liikluse ja kui midagi juhtub, pakub vajalikke videotõendeid.

Autokaameraid võib praegu leida igasugusel tasemel, alates kõige odavamatest, mis maksavad vaid mõnikümmend eurot, kuni tippmudeliteni, mille hind ulatub sadadesse eurodesse. Hinnaklassist sõltumata salvestavad kõik mudelid pidevalt videot sellest, mis ümbritsevas liikluses toimub.

Tavaliselt paigaldatakse pardakaamera auto esiklaasile iminapa või magneti abil. Sõltuvalt mudelist saab seadme panna kas juhipoolsele küljele või tahavaatepeegli ülaosa taha, kus see ei sega juhi vaatevälja. Heaks paigalduskohaks võib olla ka armatuurlaud. Kinnitamine armatuurlauale käib tavaliselt kahepoolse teibiga. Seadmete toiteallikaks on auto 12voldine sigaretisüütaja pesa.

                                                  

Automaatkaamerad tegutsevad ise

Pardakaamerad on autojuhile üsna muretud reisikaaslased, sest ei vaja sõidu ajal mingit tähelepanu. Lainurkobjektiiviga seade töötab taustal täiesti iseseisvalt ning katab videopildiga servast servani tavaliselt kõik, mis läbi esiklaasi paistab. Pildi salvestamine algab automaatselt kohe, kui toiteallikas sisse lülitatakse ja auto liikuma hakkab.

Sõltuvalt seadetest salvestab kaamera alati videot korraga mitmeminutiliste juppidena, mida saab vaadata kohe seadme enda väikeselt LCD-ekraanilt. Failid talletatakse micro-SD mälukaardile, kust neid on lihtne ümber salvestada arvutisse, mobiiltelefoni või kuvada suurel teleriekraanil.

Salvestamine mälukaardile käib tsüklina – kui mälukaart saab täis, kirjutatakse vanemad videoklipid järjest üle.

Kaamera on ka avarii ajal täisautomaatne. Seadmel on sisemine kiirendusandur, mis reageerib lisaks kokkupõrgetele ka äkilistele kõrvalepõigetele, löökidele ja äkkpidurdustele.

Kui kaamera andurile rakendub teatud tasemest suurem inertsjõud, salvestab kaamera mälukaardile eraldi klipi mingi aja enne avariid või muud sündmust ning pärast seda, mis aitab hiljem vaatajal aru saada, mis toimus. Uut videot ei salvestata avariiklipi peale enne, kui see on üle vaadatud ja vastavast kaustast eemaldatud.

 

Pardakaamerate lisafunktsioonid

Enamik autokaameraid on varustatud ka traadita ühendusega – Bluetoothi ja WiFi-ga. See ühendus aitab kaamera abil salvestatud videomaterjali edastada otse telefoniäppi või e-posti, klippi saab edasi jagada ka sotsiaalmeedia kanalitesse.

Kõik võrdluses olevad kaamerad töötavad autos vajadusel ka parkimise ajal valvekaameratena, välja arvatud Ring R30 Wifi. Juhul kui keegi näiteks tagurdab autole otsa või langeb auto vandalismi ohvriks, lülitub kaamera sisse ja registreerib juhtunu. Vaja on vaid ühendada autokaamera toiteallikas.

Võrdlusseadmeks võetud Garmin Dash Cam 66W ning võrdluses osalevat Transcend Drive Pro 230 kaamerat saab aga kasutada ka juhi valvsuse jälgimiseks. Seade annab märku, kui näiteks auto liigub sõidu ajal eesolevale sõidukile liiga lähedale või kaldub sõidurajalt liiga maantee äärde.

Transcend arvestab maanteel ka piirkiirusi ja GPS-vastuvõtja abiga annab teada, kui on lubatud kiirusi ületatud, Garmin aga hoiatab kiiruskaamerate eest tee ääres. Garminit saab lisaks veel häälkäsklustega juhtida inglise keeles, hoides samal ajal käsi turvaliselt roolil.

Blackvue DR590-1CH erineb teistest seadmetest selle poolest, et sel puudub oma ekraan. Klippe saab vaadata arvutis mälukaardilt, kuhu need on salvestatud eraldi kataloogidesse.

Võrdluseks võtsime mitmekülgse Garmini pardakaamera, mis esindab kallimate seadmete rühma, makstes üle saja euro rohkem kui testitud ning millel on mitme kaamera lisamisvõimalus. Mobiiliäpi abiga saab juhtmevabalt ühendada kuni neli ühilduvat kaamerat, saades niimoodi videoülesvõtteid ümber auto igast suunast. Näiteks topeltkaamera seadistamisega saab Garmini seadme külge ühendada sama tootja pisema mudeli Dash Cam Mini. Selle võib paigutada näiteks tagaklaasile ning vaadata, mis toimub samal ajal auto taga.

 

Pildi kvaliteet on oluline

Pardakaameraga salvestatud videopildi kvaliteet on muidugi üks olulisemaid valikukriteeriume. Üldine rusikareegel on, et mida enam megapiksleid ja mida suurem on kaamera eraldusvõime, seda parema video kaamera jäädvustab. Vähemalt tänavasildid ja autode numbrimärgid peaksid olema loetavad.

Enamik kaameraid on varustatud 1080p FullHD-sensoritega, kuid tänapäeval pakuvad mõned kallimad mudelid ka kuni 4K kvaliteediga videopildi salvestust.

SELLES VÕRDLUSTESTIS on pardakaamerate videopildi kvaliteedierinevused väga väikesed. Nende kvaliteedist piisab sündmuste registreerimiseks heade valgustingimuste korral suvisel ajal. Blackvue, Transcend ja Ring pakuvad kvaliteeti, mis eriti ei kahvatu isegi üle saja euro kallima Garmini kõrval. Loe põhjalikumalt septembri Tehnikamaailmast.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid