Kevadised sõidukikahjud: iga viies omavastutuskindlustuse poliis hüvitatakse

22.04.2019

Lumetud teed ja päikesepaistelised ilmad tekitavad tõelist sõidujanu ning tihti toob ettevaatamatus ning liigne julgus kaasa ka õnnetusi. IIZI kaskokindlustuse tootejuht Kristiina Koitla toob välja kevadised kahjud ning kuidas kindlustus nende puhul abiks on.

Maanteeameti andmetel on möödunud talv teekatetele halvasti mõjunud. Löökauke on rohkelt ning aprillis lagunemine veelgi intensiivsem. Kuna asfaltkatte parandamist saab alustada soojade ilmadega, siis kevadeti on löökaugust tingitud kahjud sõidukitele kerged tulema. Kõige enam kannatavad löökaugust läbi sõites veermik, rehvid, veljed ja silladetailid.

Löökaukude tekitatud kahjud on hüvitatavad kaskokindlustuslepingu alusel. „Kindlustusjuhtumi korral tuleks koheselt reageerida ning kohale kutsuda politsei, kes olukorra jäädvustab, mõõdab löökaugu sügavuse, laiuse ja pikkuse. Juhul, kui politsei sündmuskohale ei jõua, tuleb pildid endal teha,“ kommenteerib Kristiina Koitla. Näiteks võib suuremast august läbi sõites esiklaasil olev täke juba tõsisemad tagajärjed ning kulud kaasa tuua. Tee omanik peab tagama ohutuks liiklemiseks korras tee ning kindlustusselts võib hiljem esitada ka kahjunõude teeomanikule.

Kaskokindlustus tagab kuludeta klaasikahju hüvitamise

Talvega tekkinud löökaugud toovad kaasa ka lahtist kruusa ja kive, mis sageli sõiduki esiklaasid rikuvad. Kevadel tuleb rohkem ette klaasikahjusid, mille summad võivad olla märkimisväärsed just paljude sõidukite spetsiifilise tehnoloogia tõttu ning tihti tuleb väikese täkke tõttu välja vahetada kogu esiklaas. „Üldiselt hüvitatakse kasko puhul sõidukiklaasi parandamise või vahetamise kulud omavastutust nõudmata,“ lisab IIZI kaskokindlustuse tootejuht. Oluline on arvestada, et aknaklaasiks ei loeta klaaskatust või katuseluuki.

Liikluses on silmipimestav päike ohtlik

Kevadine ere päike on autoroolis äärmiselt häiriv ja ka ohtlik. „Tuleb ette juhtumeid, kus silmipimestav päike peegeldab selliselt, et kasu ei ole peeglitest ega ka kaamerast ning tagurdades sõidetakse otsa teisele sõidukile,“ lisab kaskokindlustuse tootejuht Kristiina Koitla.

Autojuht võiks vahetult enne sõitma asumist üle vaadata võimalikud ennetavad abinõud. „Näiteks head päikeseprillid, aknapuhastusvahend, töökorras kojamehed, toimiv päikesesirm ja muidugi oludele vastav sõidukiirus,“ nendib Koitla. Kevad toob kaasa ka suurema julguse ja sõiduhimu ning pimestava päikese tõttu ei pruugita teist autojuhti märgatagi enne, kui õnnetus juba kohal on. „Kahjud võivad ka väikestel kiirustel märkimisväärsed olla, näiteks hinnalisema sõiduki ainuüksi ühe detaili värvimine võib küündida 1000 €-ni,“ lisab IIZI kaskokindlustuse tootejuht.

Iga viies omavastutus hüvitatakse

Kulude maandamiseks on hea võimalus kindlustada ära ka lepingus olev omavastutuse osa, mida saab teha omavastutuskindlustusega. IIZI statistika andmetel saab iga 5. omavastutuskindlustuse poliisi alusel hüvitist ning 2018. aastal toimus just aprillis kõige rohkem hüvitamisi. „Näiteks 200 € suuruse omavastutuse kindlustamiseks tuleb teha umbes 67 € suurune väljaminek, aga kahju korral ei ole enam omavastutuse pärast vaja muretseda, selle hüvitab omavastutuskindlustus“, täpsustab Koitla.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid