Kaskokindlustus: varga elu on lihtsam distantsvõtmega auto puhul

18.05.2020
IIZI Kindlustusmaakler (Pixabay)

Vähem liikumist ja seisvad autod annavad hea võimaluse rahanäljas autovarastele. Varguste osas on aktiivsem aeg just kevad ning muu maailmas toimuv annab sellele vaid hoogu juurde. Mis kasu on varguste korral kaskokindlustusest? Nõu annab IIZI sõiduki- ja masinakindlustuse tootearendusjuht Triin Kääramees.

Sageli eelistavad vargad sõidukeid, mis on distantsvõtmega, sest nii saab lihtsa vaevaga tehnikateadlik varas kätte võtme signaali ning kiiresti oma plaani ellu viia. Auto varguse puhul tuleks enne kõike teavitada politseid, kuid kui autot ei õnnestu tagasi saada, on abi vaid kaskokindlustusest.

Tihti on sihikul hoopis hinnaline lisavarustus

Politsei-ja Piirivalveameti statistika kohaselt on viimase 5 aasta jooksul kõige rohkem varastatud markideks Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW ja Audi. Mudelid on sageli vanemad ning varguse eesmärgiks on teenida tulu varuosadelt.

Kaasa võetakse nii teisaldatavaid kärukonkse, katusereelinguid või -bokse aga ka velgesid. Näiteks mõne uuema Volkswageni 18-tollise veljekomplekti kogumaksumus võib olla üle 800 €. „Sellise kahju korral tuleb maksta omavastutus ning ülejäänud hüvitab kindlustusandja,“ lisab IIZI sõiduki- ja masinakindlustuse tootearendusjuht. Arvestada tuleks, et mõni kindlustusandja võib nõuda ka vargamutrite olemasolu. Samuti tuleb jälgida, kas lisavarustus on kindlustatud ning kas selle limiit on piisav.

Autosse jäetud ahvatlused võivad kaasa tuua kahjusid

Sageli jäetakse sõidukisse erinevat vara, mis on nö lihtsamale vargale kergeks saagiks. „Piisab istmele jäetud sülearvutikotist, vahekonsooli unustatud ehetest või hoopis hinnalisest tööriistast tagaistmel,“ lisab Kääramees. Kaskokindlustuslepingu alusel hüvitatakse küll lisavarustuse all näiteks velgede või laste turvatooli vargus, kuid väärisesemed, arvuti, tööriistad jms hüvitamisele ei kuulu. Paraku lõhutakse nende saamiseks aga ära autoklaas, mille kulu on samuti märkimisväärne.

 

Kuidas ise vargust ennetada?

  • Kasuta autovõtme hoiustamisel piisavaid ettevaatusabinõusid. Näiteks tasub distantsvõtmeid hoida välisuksest eemal, et kurjategijal oleks raskem signaali kätte saada.
  • Kontrolli ise nii enda kui naabrite sõidukeid. PPA sõnul on palju kasu just kogukonnast, näiteks kortermajade ette pargitud sõidukitel hoitakse ühiselt pilk peal ning kasutatakse suhtluseks ühist sotsiaalmeedia gruppi või mõnda muud võimalust.
  • Ka kodust lahkudes jälgi, et uksed ja aknad oleksid suletud ning lukustatud, vastasel juhul on autovõtmete kättesaadavus vargale eriti lihtne.

Sarnased artiklid