Hooldamata jalgratas on sama ohtlik kui hooldamata auto
29.03.2019
Kevad toob teedele-tänavatele jalgratturid ja on oluline, et nad läheksid liiklusesse korralikult hooldatud ratta ja turvavarustusega. | Juhapekka Tukiainen

Kevade saabudes täituvad teed ja tänavad talvekorterist välja otsitud jalgratastega, kuid üsna tõenäoliselt on neist suurem osa korralikult hooldamata ja seega kujutavad potentsiaalset ohtu.

Jalgrattakultuur areneb Eestis vaikselt kuid visalt. Kaherattalisega liigutakse nii kõnni-, sõidu- kui kergliiklusteedel, nimeste ja autode vahel, järgides korraga ja vaheldumisi reegleid, mis kehtivad sõidukitele, kui ka jalakäijatele.

Gjensidige kindlustuse kahjukäsitluse osakonna juhataja Maarika Mürk paneb kevade eel kõigile jalgratturitele südamele, et nad läheksid liiklusesse korralikult hooldatud ratta ja turvavarustusega.

„Kevade saabudes kasvab alati jalgrattaga seotud kindlustusjuhtumite arv, kusjuures füüsiliselt on suuremaks kannatajaks alati rattur, ent kindlustuse mõttes võib kannatanu olla hoopis autojuht, sest rattur on liikluseeskirju rikkudes põhjustanud õnnetuse,“ näitlikustas Mürk. „Jalgratast transpordivahendina kasutades on mõistlik sõlmida õnnetusjuhtumikindlustus, mis kaitseb nii vigastuste kui täiendava lisakaitse valimisel ka teistele põhjustatud kahju korral.“

Mürk toonitas, et eriti tähelepanelikud peavad olema üha menukamaks muutuvate elektrirataste kasutajad, sest need arendavad piisavalt suuri kiirusi, et kokkupõrkel põhjustada väga tõsiseid tagajärgi. Seda mitte ainult ratturi enda, vaid eriti jalakäijate perspektiivist.

„Igal juhul peab jalgratas olema tehniliselt korras ja inimene vähemalt kiivriga kaitstud. Me sukeldume ju liiklusesse alati autoga, mille pidurite, mootori või rehvide korrasolekus oleme kindlad ning ka turvavöö paneme alati peale,“ toonitas Mürk. „Seepärast peaks iga jalgrattaga liikuda soovija esimene tegevus kevadel olema sõiduvahendi hooldamine ja enda turvavarustuse ülekontrollimine.“

Eriti tähelepanelikud peavad olema inimesed, kelle jalgratas veetis talve lahtisel või klaasitatud rõdul, kuuris või muus külmale ja niiskusele avatud kohas. Kahjustada võivad olla saanud nii rehvid, pidurid, kett kui muud detailid.

Nõuanded jalgratta hooldamiseks enne kevadhooaega:

Sarnased artiklid