Ekspert selgitab: kas osta välismaalt toodud kasutatud auto või mitte?

06.06.2019
Euroopas on autode valik suur, see tõstab omakorda konkurentsi ning tänu sellele on autode hinnad, mis välismaalt toodud, mõistlikumad. | Newspress

Välismaalt toodud kasutatud autosid ei maksa autoasjatundja kinnitusel peljata, sest sageli on need hästi hooldatud ning isegi paremas seisus, kui Eesti teid läbinud samasuguse läbisõidu ja vanusega masinad. Eelistada tasub aga sõidukeid, mida müüvad autoesindused, sest need on tehniliselt kontrollitud ja enamasti on võimalik juurde osta garantii.

Järelturu autot ostes pelgab nii mõnigi esialgu huvi pakkunud sõiduki ära, kui saab teada, et tegu on välismaalt toodud masinaga. Ideal Auto ostujuhi Taavo Laatsiti kinnitusel ei pea seda nii kergekäeliselt aga tegema, sest sageli on mujalt Euroopast Eestisse toodud sõiduk palju paremini hooldatud kui samaväärne auto, mis kohalikel linna- ja maanteedel kulgenud. Lisaks on nende varustustase parem ning tänu soodsamale kliimale ka sõiduki väline ilme ja keredetailid paremas konditsioonis. „Meie tehnoülevaatuspunktid kiidavad palju näiteks Saksamaalt toodud sõidukeid. Olenemata sellest, et läbisõidud on masinatel 150 000 kilomeetrit ja vanuseks 10 aastat, on need väga korralikult hooldatud ja näevad ka põhja alt välja nagu uued,“ tõi Laatsit näite.

Ostujuhi sõnul on mujal Euroopas autode valik suur, see tõstab omakorda konkurentsi ning tänu sellele on autode hinnad, mis välismaalt toodud, mõistlikumad. Eestis tellitakse enamasti vaid ka keskmise varustustasemega autosid ja see annab veel ühe eelise Euroopast tulnud sõidukitele järelturul. „Teise ringi autode puhul otsitakse paremat varustust,“ tõi Laatsit välja trendi ja lisas, et just välismaalt toodud sõidukitel ongi tihti väga hea varustustase.

Laatsit rõhutas sedagi, et alati ei tasu end häirida lasta auto suuremast läbisõidunumbrist või vanusest, sest kui masinal on hooldused järjepidevalt ja korralikult tehtud, võib selle töökindluses veendunud olla. „Nii mõnigi vanem ja suurema läbisõiduga auto näeb korralik välja ja sõidab väga hästi. Kindlasti mängib siinjuures rolli ka see, kuidas auto eelmine omanik seda hoidnud on,“ kõneles Ideal Auto ostujuht, ent tõdes, et vanemate masinate puhul peaks ootamatuteks kulutusteks siiski igaks juhuks valmis olema.

Välismaalt toodud autode puhul paneb Laatsit aga südamele: „Eelkõige tasub otsida välismaalt toodud sõidukit müügisalongist, sest neile masinatele on tehtud tehniline kontroll ja kehtivad erinevad garantiivõimalused.“ Salongist ostetud auto puhul võib autoostja kindel olla, et kõik alustades lepingute kontrollimisest kuni maanteeametis dokumentide vormistamiseni tehakse tema eest ära. „Lisateenustena pakuvad müügisalongid ka erinevaid mugavuspakette, mille hulka kuuluvad garantiid, kindlustustooted, rehvide hoiustamine, hooldus aga ka näiteks kahjukäsitlus,“ selgitas Laatsit ning täiendas, et niisuguseid teenuseid eraisikult ostes ei saa.

 

USAst toodud Euroopa marki või Lõuna-Euroopa sõidukit tasub pigem vältida

Ostujuhi sõnul tasub välismaa autode puhul uurida nende päritolu ja seda põhjusel, et Lõuna-Euroopast siia toodud masinad ei pruugi meie laiuskraadidel sõtmiseks sobida. „Meie kliimas ei sobi hästi näiteks Itaaliast või Hispaaniast pärit sõidukid, sest neil puuduvad istmesoojendused, termostaadid on lahjad ning ka polsterdus on külmakindluse tõttu erinev,“ selgitas Laatsit, et kui masin külmemate ilmadega soojaks ei lähe, ei pruugi tegemist olla tehnilise veaga vaid lihtsalt sellega, et sõiduk kargemasse kliimasse ei sobi.

Suuremat tähelepanu soovitab ta pöörata aga USAst toodud Euroopa markidele nagu Audi, BMW, Mercedes-Benz või Volkswagen. „Paljud nende markide esindajad on olnud uppunud ja avariilised,“ põhjendas Laatsit. Tema sõnul on küll erandeid, ent üldine pilt üle Atlandi toodud autode osas on halb ning liisingfirmad selliseid sõidukeid sageli ei finantseeri.

Kui juba aga kasutatud auto poole vaadata, kas tasub see kohe välja osta või on selle liisingusse võtmine mõistlikum? Selles osas soovitas Ideal Auto ostujuht kuulata oma sisetunnet ja mõelda pikemalt ette. „Kui on soov osta uuemat kasutatud autod, et vaid mõni aasta sõita, siis on kindlasti mõttekam auto pigem liisingusse võtta, sest suurt summat auto all kinni hoida pole mõistlik,“ sõnas Laatsit ja lisas, et täna on liisingtingimused autoostjale ka väga soodsad ja sageli ei pea isegi sissemakset tasuma.

Sarnased artiklid