Virtuaalses leiutajate suvekoolis Hüppelaud edendavad noored digiõpet

27.07.2020
Hüppelaud 2019 | Hannes Virkus

Täna saab alguse juba neljandat korda toimuv suvekool Hüppelaud, mis toob kokku 14–19-aastased nutikad leiutajad ning laiade teadmiste ja kogemuste mentorid. Tulenevalt praegustest ebakindlatest oludest on suvekool esimest korda täielikult veebipõhine. Esmakordselt on suvekoolil ka kindel teema: osalejatel tuleb valmis teha digiõppetoode. Hüppelaua ülesehitus jääb aga endiseks – koolinoored saavad viie päevaga arendada oma idee päris tooteks või teenuseks.

„Nii õpilaste, mentorite ja nende lähedaste tervist kui erakordset õppimisvõimalust silmas pidades toimub meie suvekool sel aastal esmakordselt virtuaalmaailmas,” rääkis Hüppelaua eestvedaja Ede Tamkivi. „Märtsist maini oli üle maailma koduõppel 1,9 miljardit õppurit ja see oli nii õpilastele, õpetajatele kui haridusasutustele suur väljakutse. Viimase poole aastaga on saanud selgeks, et oskus teha koostööd virtuaalselt on juba praegu väga vajalik ja muutub tulevikus veelgi olulisemaks.”

Ligi 60 noort 28 koolist asuvad päid ragistama 4-5-liikmelistes tiimides ning neid juhendavad tehnoloogia- ja startup-valdkonna praktikud. Peamine infovahetus toimub koolinoorte endi soovil online-keskkonnas Discord, kuid suuremad ühiskoosolekud ja tooteesitlused tehakse Zoomis. „Sellel aastal keskendub Hüppelaud digiõppele,” selgitas Ede Tamkivi. „Paljud õpilased olid kevadise distantsõppega väga rahul, kuna said kodus kauem magada ning teha koolitöid endale sobivas tempos. Teistele ei sobinud aga koolide poolt peale surutud videotundide ja tabelite täitmise formaat üldse. Hüppelaud annab õpilastele võimaluse avaldada vabalt arvamust, kuidas oleks nende arvates kõige efektiivsem distantsilt õppida, pakkuda ise välja uusi lahendusi ja need ka oma ala parimate mentorite juhendamisel teoks teha.”

Virtuaalse Hüppelaua jooksul juhendavad tiime tehnoloogiapraktikutest mentorid, kes esindavad väga laia teadmiste spektrit. Tänavuste mentorite seas on näiteks TransferWise’i arendusjuht Alvar Lumberg, haridustehnoloogia ettevõtte Clanbeat asutaja ja tegevjuht Kadri Tuisk, Whatifi digitoodete disainer Mikk Olli ning Cambridge’i ülikooli molekulaarse biofüüsika teadur Kadi Liis Saar.

„Uuringud on näidanud, et selles vanuses noored hindavad kõrgelt ettevõtete külastusi, sest nii saadakse ettekujutus elust tehnoloogiaettevõttes. Hüppelaud astub veel sammu edasi, võimaldades kogeda noortel nädal aega tööinimese argipäeva ning saada juhtnööre ja eeskuju kogenud ettevõtjatelt,” rääkis TransferWise’i arendusjuht Alvar Lumberg, kes on olnud Hüppelaua mentor kõigil neljal aastal ja jaganud digitoote ehitamiseks vajalikke teadmisi.

Hüppelauda korraldav Eesti 2.0 on mittetulundusühing, mille eesmärk on inspireerida Eesti koolinoori valima tehnoloogiapõhist tulevikku. Pilootprojektina jagati 2015. aastal poolesajale Eesti koolile Makerbot Replicator 3D printerid. 2016. aastal said koolid littleBits elektroonikakomplektid ja tutvustati bitcoin-platvormil arendamist. Eelmisel aastal Tehnopoli teaduspargis toimunud Hüppelaua suvekoolis osales sada õpilast ja noored arendasid muuhulgas kiibiga käevõru ja isekastvat kasvuhoonet. Hüppelaua suurim toetaja on kolmandat aastat järjest rahvusvahelisi ülekandeid võimaldav ettevõte TransferWise, samuti toetab suvekooli Startup Estonia.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid