Saaremaal leiti maa seest ligi 50 kg trotüüli

27.04.2020
Mädanenud puitkast sisaldas 49,4 kg Saksa päritoluga trotüüli. | Päästeamet

23. aprillil teatati häirekeskusele, et Saaremaal Vaivere külas leiti suur kogus lõhkeainet. Aiatöid tehes sattus inimene puidust kastile ning talle meenus, et 40 aastat tagasi olid nad koos tol ajal lõhketöödega tegelenud äiaga kaevanud lõhkeainet sisaldava kasti maasse. Inimene sai aru, et tegemist on ohtliku leiuga ning seetõttu katkestas koheselt kaevetööd ja teavitas leiust häirekeskust telefonil 112.  

Lääne-Eesti pommigrupp tuvastas sündmuskohal mädanenud puitkasti, mis sisaldas 49.4 kg Saksa päritoluga lõhkeainet TNT (trotüül). Demineerijad transportisid lõhkeaine lõhkamiskohta ning hävitasid selle. „Nii suure koguse lõhkeaine leidmine on üsnagi haruldane. Sel aastal leiti Saaremaalt samuti suur kogus, 25,6 kg TNT-d,“ ütles Lääne-Eesti pommigrupi juhataja Aivar Post.

 

Lõhkekehad ja - ained on väga erineva suuruse ja kujuga ning seetõttu on neid raske eristada. „ Lõhkekeha või -aine leidmisel ei tohi seda puudutada ega kuhugi viia. Leid tuleb märgista ja teavita hädaabinumbril 112 andes teada täpse asukoha ja nii palju olulist infot kui võimalik,“ ütles Aivar Post. Leiule tulevad esimesel võimalusel järele demineerijad, toimetavad selle ohutusse kohta ja teevad kahjutuks. „Kõige lihtsam reegel on see, et kui sa ei tea, mis see on, ära seda puuduta, vaid teavita häirekeskust.“

Sarnased artiklid