Fintech startup ettevõtted loovad täiesti uut mängumaad sajandeid domineerinud traditsioonilisele finantsmaastikule. Pank ei ole enam raha liider, vaid lõpptarbija saab ohjasid tasahaaval enda kätte tagasi. Enne detailsemalt teemasse laskumist tuleks mõista, mida see fintech tähendab.
Mis on fintech?
Fintech tuleneb kahe sõna kombinatsioonist: financial technology e. tõlgituna siis finantstehnoloogia. Kõik rahaga seonduvad protsessid, mida tarkvaraga juhtida saab, koonduvad sinna alla. Selle valdkonna start-up ettevõtted loovad noatera tipus paiknevat viimasepeal tarkvara mida keegi teine pole varem suutnud välja mõelda. See teeb need ettevõtted kas ülimalt potentsiaalseteks võitjateks või täiesti kummalisteks läbipõlejateks. Teada saadakse alles peale ettevõtte käimatõmbamist, ja see pole odav lõbu.
Võiks arvata, et tegemist on tohutu riski võtmisega ning et kõik hoiavad lihtsalt silma julge hundi rasvasel rinnal, kuid tegelikult käib iga ettevõtte juurde kurnavalt pikk riskianalüüs, investorite kohtumised, meeskonna karastamine jpm. Suurim põhjus miks start-up ettevõtted tegelikult läbi põlevad on meeskonna lahkhelid ja püsimatus. Viga polegi reeglina idees, vaid just idee elluviijates ning loomulikult ka rahas. Raha paneb kõik rattad käima, ja vajadusel peatab nad. Fintech ettevõtted elavad nendel raha ratastel, mis globaliseeruvas ühiskonnas on ikka parajalt suured.
Kust tuleb raha ja kuhu kaob aeg
Samad fintech ettevõtted peavad oma rahalise toetuse siiski kuskilt saama. Raha liigutab raha ning ilma investeeringute ja laenudeta ei liiguta ka kõige targem tarkvara mitte sentigi. Sageli pöördutakse selleks kas laenufirmade poole, nagu Saldo või mõni pank (pangad reeglina ei usalda alustavaid ettevõtteid ning eelistavad pigem kindlate tagatistega töötada). Teine raha hankimise allikas on investorid. Investoritega kohtumine ja nende kohvitamine kõlab omajagu glamuurselt, kuid kaugel sellest. Tegelikult eeldab iga kohtumine vähemalt mitmetunnist ettevalmistust ja sisemise stressi maandamist. Kaalul on ju ikkagi oma suure ettevõtluse passioni ja idee elluviimise võimalus. Võimalus pääseda 9-5 tööpõlvest tuntud ettevõtjaks.
Näiteks Soomes saavad ettevõtjad telefoni vahendusel stabiilseid ja soodsaid väikelaene võtta ning seda sama säästlikult, nagu võtaks hariliku pangalaenu. Seda teenust ei paku ainult suured asutused, vaid ka fintech ettevõtted. Eesti ei ole sellisest süsteemist sugugi kaugel. Tulevikus on ka meil võimalik hõlbsamalt ja kiiremalt oma rahalisi plaane ellu viia.
Kui raha taskus, mis edasi?
Üks asi on melamiiniga kaetud laua taga oma tulevase ettevõtte mõtteline finantskava koostada, teine asi on see reaalselt ellu viia. Investorid samal ajal sinu igat sammu jälgimas. Ei teagi nüüd, kumb raskem on, kas raha saamine või raha kasutamine. Igal juhul tuleb seda teha lähtuvalt oma plaanist ja kindlasti mentoritega konsulteerida. Korralikult tehtud finantsplaanid töötavad kindlalt ning võimaldavad ettevõtjal reaalse arendamisega tegeleda, mitte pideva tulekahjude kustutamisega.
Hea mõte või arengukava ei peaks jääma raha taha toppama, sest tänapäeval teenitakse uut raha vana raha põletamisega (mitte otseses mõttes). Kindla äriplaani korral teenib laen oluliselt rohkem raha juurde, kui tagasimaksed välja viivad.
Stabiilsuse tagamine
Raha juhtimine on fintech start-up ettevõtte üks kõige kriitilisem oskus (loomulikult kehtib see ka igasuguse ettevõtluse kohta), sest mitte ainult ei paku nad teiste inimeste ja ettevõtete raha majandamise teenust, vaid neil tuleb ka endal rahavood õigesti timmida. Stabiilsus ei teki mitte suure sissetuleku ja väikeste väljaminekute suhtest, nagu klassikaline teooria ette näeb. Tegelikult on oluline olla oma otsustes järjepidev ja kulutusi kontrollida. Stabiilsus ja jätkusuutlikus on võtmetähtsusega.
Fintech start-up ettevõtted on suur osa selle sajandi revolutsioonist ja nad kujundavad ringi meie tänapäevase arusaama finantsteenustest. Raha juhtimine liigub tarbija kätesse, mis tähendab, et tarbija peab olema targem kui kunagi varem.