Video fotokaamerast
Harri Slip
04.05.2010

Enamik tänaseid fotoaparaate võimaldab teha ka kõrgteravat videot ja nii mõnegi meelest pareminigi kui nn taskuvideokaamerad. Tõsi või mitte, ent videot salvestavad peegelkaamerad toovad tõepoolest uusi võimalusi videosalvestusmaailma.

Canon EOS 7D
Nikon Coolpix P100
Olympus Pen E-PL1
Panasonic Lumix DMC-FT2
Sony Cybershot DSC-HX5V
Sony Handycam HDR-CX350VE

Foto- ja videokaamera ühendamisel on esmapilgul nii mõnedki plussid – n-ö sama hinna eest saab kaks „asja” ning kas või reisile minnes ei pea mõtlema, kumma kasuks otsustada. Videot salvestavatel digipeeglitel aga on veel üks, just tõsisemaid huvilisi puudutav eelis tavaliste videokaamerate ees – saab ju vahetada objektiive ja sensorgi on palju suurem. Lisaks võimaldab digipeegli väike teravussügavus luua terava esiplaani ja pehme taustaga n-ö päris-filmilikke kaadreid.

Videokaamera ja kaks fotostandardit
Testi tarbeks pakkisime suurde varustusekotti kuus kaamerat ja viis vahetusobjektiivi ning võtsime suuna loodusesse. Ka võtsime ühes korraliku statiivi ning valiku lisamikrofone.
N-ö õigeid videokaameraid esindas testis Sony Handicam HDR-CX350VE. Salvestusmeediaks on sellel Sony mudelil kas 32gigabaidine sisemälu või Memory Stick – meiegi kaameravalik lähtus sellest asjaolust, et just välkmälul põhinev salvestus ongi kujunemas valdavaks. Nagu juba standardiks saanud, salvestab Sony videokaamera FullHD videot (1920 x 1080) kaadrisagedusega kuni 50i (interlaced), AVCHD-vormingus. Kaamerat saab lihtsalt ühendada HDMI-kaabli abil mis tahes tänase FullHD-teleriga ning vaadata ülidetailset videot teleri suurel ekraanilt. HDMi-liides on olemas ka testi viiel fotoaparaadil.
Meie teine valik oli digipeegel Canon EOS 7D. Canoni digipeeglite videovõimed on igati eeskujulikud, salvestada saab FullHDna (1920x1080) kaadrisagedusega 25p või 24p (progressive), h.264-vormingus (failiformaat MOV). Canoni lemmikmudel videograafide seas on küll täiskaadersensoriga EOS 5D Mark II, kuid video omadustelt ei jää uuem 7D tegelikult üldse maha ja nuppude uudses paigutuses on mõeldud just videosalvestuse käepärasemaks muutmisele. Peamine kaamerate sisuline erinevus on just sensori suuruses, 7D-l on väiksem APS-C mõõdus sensor, mis ei võimalda nii väikest teravussügavust nagu 5D-täiskaadersensor, aga vahe taskukaamerate väikeste sensoritega on siiski märkimisväärne.
Teiseks vahetatavate objektiividega kaameraks valisime tuliuue Olympus Pen E-PL1. Peni kohta ei saa öelda peegelkaamera, sest peeglit ju pole – tegemist on uue Micro Four Thirds süsteemiga, mis on kasutusel ka Panasonicu G-seeria fotoaparaatidel. Pen E-PL1 salvestab videot mitte täiskõrgteravana, vaid 1280 x 720 resolutsioonis, 30 kaadrit sekundis. Failiformaadiks küllalt mahukas M-JPEG. Alla kümnetuhandese hinna eest saab aparaadiga kaasa 14–42 mm objektiivi – kokkuvõttes on see odavaim Micro Four Thirdsiga komplekt.

Tulemused leiad maikuisest Tehnikamaailmast.

Testimisel tehtud videoid saab vaadata TMi kodulehelt, kuid kirjed on soomekeelsed!

Sarnased artiklid