VARIA: Noored ehitasid traktoreid!
21.04.2011

Stokkeri eestvedamisel asset leidnud Eesti koolide 5.-9. klasside õpilaste traktorimudelite meisterdamise võistlus „Ehita võimas veotraktor!“ andis kokku 150 tööd koolidest üle Eesti, eelvoorudest sai finaali 40 tööd.

Eesti koolide 5.-9. klasside õpilaste traktorimudelite meisterdamise võistluse „Ehita võimas veotraktor!“ võitis Karl-Eric Alert Viljandi C.R.Jakobsoni nimelisest gümnaasiumist. Juhendajatest oli parim Mauno Laurimaa, Märjamaa Gümnaasiumi tööõpetuse õpetaja ja edukaim kool, kust enim traktorimudeleid finaali sai, oli Märjamaa Gümnaasium.

http://vimeo.com/22611704
Stokkeri meistrivõistlused 2011 finaal from Team America on Vimeo.

Finaal, kus osales 40 traktorimudelit üle Eesti, peeti 16. aprillil Tartu Maamessi raames. Finaalis osalesid traktoritega ka kaks tütarlast, Marta Mikkor Tääksi Põhikoolist ja Liispet Jalandi Mõniste koolist.

Peep Pajumäe, meistrivõistluste korraldaja Stokkeri turundusjuht: „Korraldame koolidele võistlusi viiendat korda ja seekord rõhusime kvaliteedile. Seda oli ka tehtud tööde ja finaali pääsenute juures näha. Vaatamata niiskele ja jahedavõitu ilmale läks finaal väga hästi ja parimad pärjati auhindadega. Meie nägemusel võiksid noored meistrimehed edaspidi veelgi rohkem keskenduda, katsetada ja töö sajaprotsendiliselt lõpule viia – mõned traktorid ei sõitnud või ei jõudnud raskust vedada. Tänan kõiki, kes seekord osalesid ja kutsun Eesti tööõpetuse õpetajaid üles meie konkursiga edaspidi ühinema.“

Reet Kukin, Tartu Kivilinna Gümnaasiumi tööõpetuse õpetaja, žürii liige: „Olen olnud võistlustel oma õpilaste töödega kahel eelmisel korral. Näen, et tööde tase on tõusnud. On selge, et meistrivõistlused toovad vaheldust õppekavadega määratud tööõpetuse ainevaldkonda, lisaks saavad õpilased enesekindlust töö mõtlemisel, töö planeerimisel ja esitamisel. Tahan meistrimeestele öelda, et nad keskenduksid rohkem ise tegemisele ja kasutaksid vähem poest ostetud asju.“

Kvaliteedi ja huvitavate disainilahenduste kõrval oli finaalis määrav ka kiirus, kõige kiiremini läbis traktor raskust vedades ligi 10 meetri pikkuse raja 7 sekundiga, aeglaseim tegi seda kahe minutiga.

Parimad õpilased:
1. Karl-Eric Alert C.R.Jakobsoni nim Gümnaasiumist, traktor Karlis 2400. Juhendajad Rein Kallaste, Veiko Alert.
2. Mark Kiks, Andre Treirat, Ainar Treirat, Hardo Niit Lümanda Põhikoolist, traktor Lümanda. Juhendaja Kaur Filippov.
3. Jaan-Sander Kalbus, Erki Nõmm, Caspar Sale Märjamaa Gümnaasiumist, traktor Fordson. Juhendaja Mauno Laurimaa.

Parimad tööõpetuse õpetajad:
1. Mauno Laurimaa, Märjamaa Gümnaasium
2. Sulev Ennomäe, Viimsi Keskkool
3. Rein Kallaste, C.R.Jakobsoni nim. Gümnaasium

Parimad koolid, kust enim töid finaali sai:
1. Märjamaa Gümnaasium
2. Viimsi Keskkool
3. C.R.Jakobsoni nim. Gümnaasium

Õpilaste eriauhinnad kvaliteedi ja huvitavate lahenduste eest:
Liispet Jalandi, Mõniste kool - 1911
Nikita Jefimov, Sillamäe Kannuka kool - Runaway
Marta Mikkor, Tääksi Põhikool – Suurratas
Rauno Tafenau, Tarvastu Gümnaasium – Traktor Teerull
Villu Sarv, Ülenurme Gümnaasium – Red Bullet

Juhendajate eriauhinnad
Alfred Sarv ja Aivar Jalandi

Stokkeri Meistrivõistluste „Ehita võimas veotraktor!“ eelvoorud peeti tööriistakeskustes üle Eesti. Kokku laekus ligi 150 tööd koolidest üle Eesti, eelvoorudest sai finaali 40 tööd. Eelvoorudes hinnati töö kvaliteeti ja leidlikkust, kiiruse peale ei sõidetud. Finaalis hindas žürii töö kvaliteeti, leidlikkust ja kiirust 10 meetrisel liivarajal. Parimatele võistlejatele ja õpetajatele pani Stokker välja praktilised auhinnad - tööriistad. Kolm kooli, kust kõige rohkem osalejaid finaali pääsesid, saavad valida arvestatava summa, 600-1400 euro eest eest tööõpetuse klassi sisustust.

Kõige enam töid, kokku ligi 50, esitasid Tallinna koolid. Viljandi õpilased valmistasid ligi 30 traktorit, Tartu ja ümbruskonna õpilased 19 traktorit, Võrus 11 ja Pärnus 10 traktorit.
Konkursile esitatud veotraktor on elektrimootori jõul ratastel liikuv sõiduk, mis veab järel liival libisevat raskust. Veotraktori mootori toitepinge on 6V, mis saadakse 4 AA-tüüpi patareilt. Traktori maksimaalne pikkus on 30 cm. Traktori taga on kinnituskonks, mis peab võimaldama ühendada traktoriga järeleveetavat raskust. Konks on varustatud raskuse kinnitamiseks 5 mm aasaga. Kuni 200 g raskuse andis finaalvõistlustel Stokker.

Eelmistele, 2009. aasta Stokkeri Meistrivõistlustele laekus meistrivõistlustele üle 1100 auto. Klassis „Kiire auto“ võistlesid aja peale sõitvad elektrimootoriga mudelid, klassis „Unistuste auto“ said õpilased esitada oma visiooni
2008. aastal peeti meistrivõistlused nime „Ehita paat!“ all ja veesõidukeid tehti ligi 700. Valmistati elektrimootoriga veealuse või veepealse kruviga veesõidukeid. Eraldi klass oli koopiapaadid, olemasolevate laevade või paatide ilma mootorita mudelid.
2007. aastal oli meistrivõistluste teema „Ehita auto!“, siis ehitati kiiruse peale otse sõitvaid ja raadio teel juhitavaid automudeleid. Töid laekus üle 200.
2006. aastal tegid õpilased deviisi „Ehita parem lohe!“ all ligi 100 tuulelohet.

Vt lisainfo, finalistide nimekirja ja reegleid: www.stokker.ee/veotraktor