Värava-Villu kümnendad Aknad
Veiko Tamm
01.10.2015

Tänavu tähistab Bill Gatesi Microsoft Windows 20. novembril oma kolmekümnendat aastapäeva. Alates Windows 1.0st kuni tänaseni on käidud pikk tee ja väidetavalt jääbki Windows 10 viimaseks isiklikku numbrit kandvaks väljalaskeks. On ta siis ka nii hea, et jääbki viimaseks?

Kui piilume pisut ajalukku, siis näeme, et Pisipehmel (Microsoft) on käinud kogu areng nagu tirilimpspampspoolik – üle ühe on hea ja järgmine on taas ikaldus. Windows 95 oli uus, kuid õnnetu, Windows 95 OSR2 juba normaalne. Windows 98 koperdas, Windows 98 SE oli hea, Windows ME oli tõeline ikaldus, Windows XP oli nii hea, et on siiani paljudes masinates kasutusel. Siis kiirustati Windows Vista turule toomisega ja seegi versioon osutus mittesöödavaks, kuid tema asemele saabunud Windows 7 on siiani levinuim ja töökindlaim versioon (ka autori arvutis).
Kui turule olid ilmunud ning seal domineerima hakanud nutitelefonid ja tahvelarvutid koos oma Androidi või iOS-operatsioonisüsteemidega, avastas Microsoft liialt hilja, et ta on sellest rongist maha jäänud. Kiiruga püüti siis turgu tuua uut Windows 8-t, ent kahjuks püüdis Pisipehme pihumasinatele suunatud operatsioonisüsteemi kõigile arvutitele peale suruda. Ja see oli loll viga, sest mis on hea pisikesel ekraanil näpuga toksimiseks, pole seda mitte suurel mitte-puutetundlikul ekraanil töötamiseks. Ja kogu aknakasutajaskond (incl me) vihkas seda pullikakat. Pehme püüdis küll asja veidi parandada Windows 8.1 turule toomisega, aga see jäi ikka poolikuks lahenduseks.

8 järel tuleb 10
Ja nüüd siis, jättes vahele numbri 9, ilmutas Microsoft oma sõnul viimase versiooni operatsioonisüsteemist Windows. Viimane ei tähenda, et arendus on katki jäänud ja kasutajad saatuse hooleks jäetud. Lihtsalt Microsoft läheb samuti üle ärimudelile OSaaS ehk Operation System as a Service (maakeeli OS kui teenus). Kõik senised Windows 7 ja Windows 8.x legaalsed kasutajad saavad uue OS-i tasuta alla laadida ja uuendada ühe aasta jooksul. Kel aga on vanem (Windows XP vm) süsteem või hoopis uus arvuti ilma OS-ita, need peavad siiski Windows 10 ostma.
Me ju teame Microsofti kui kasuminäljast firmat, kuidas siis äkki selline ema-teresalik käitumine? Aga me näeme, kui kasumlik on Android, kelle OS-i saab nutifooni või tahvli ostja samuti tasuta, ent ta teenib meeletu kasumi mujalt – olgu selleks reklaamide või äppide müük. Ja sinna tahab ka Microsoft minna. Irvikud avastasid, et siiani tasuta OS-iga kaasas olnud DVD/BRD-pleierit tuleb Windows 10 jaoks juba äpipoest ostma hakata. Ja ma pole absoluutselt kindel, et kui näiteks ilmub mingi uus „super-raudvara“, et siis selle tugi saab kohe ka vanakestele tasuta saadav olema. Ehk ikka maksa 10 eurot ja siis alles naudi uuendusi.

Aga mida head toob kaasa Windows 10? Kas sinna tasub üle kolida? Loe lähemalt oktoobrikuisest Tehnikamaailmast!

Sarnased artiklid