Vana laeva uus tulemine
Tormi Soorsk
02.01.2016

Aastanumbriks kirjutati 1906, kui Briti Kuninglik Merevägi sai enda käsutusse uue, seninägematu soomuskatte ja hirmuäratavate kahuritega lahingulaeva HMS Dreadnought. Kui kõik kulgeb plaanide kohaselt, siis saavad inglased aastal 2050 uue unistuste laeva, mis praegu kannab projektides nime Dreadnought 2050.

Eelmise sajandi alguses vetele seilama pääsenud HMS (Her/His Majesty's Ship) Dreadnought sai lavale astudes kohe staariks, nii et kõik suuremad mereriigid, kes võtsid taolisi asju väga tõsiselt, ruttasid üksteise võidu samasuguseid ehitama. Laeva nimi sai ka uue laevaklassi tunnusnimeks, eesti keeles teame seda kui drednoot e lahingulaev. Lahingulaevade ajalukku tõmmati selge piir: laevad enne drednoote (pre-dreadnoughts) ja laevad pärast drednootide tulekut. Esimese maailmasõja vast tuntuimas Jüüti merelahingus 1916. aastal, vaid 10 aastat pärast esimese laeva sündi, osales Suurbritannia poolelt juba 28 ja Saksamaalt 16 drednooti ehk lahingulaeva. Drednoodid oleks võinud ju meredel valitseda igavesti, kui poleks sündinud allveelaevu oma torpeedode hirmsuurte lõhkelaengutega ning lennukeid. Kuid drednoodid jätsid merenduse ajalukku ikkagi nii võimsa jälje, et inglased pealkirjastasid oma tulevikulaeva projekti just selle nimega.

Dreadnought 2050 Projekti sünni taga on Suurbritannia kaitseministeeriumi mõttekoda Startpoint. Seal said kokku mitmed helged pead – insenerid ja teadlased ning noored inimesed laevanduse ja elektroonikaga tegelevatest firmadest. Ettevõtmise üks mõte oligi julgustada noori mõtlema selles suunas. Selle töö vili avaldati nüüd, 35 aastat enne aega, mil meredele peaks ilmuma tuumajõuseadmega, suures osas automatiseeritud sõjalaev, mis on kolmekereline trimaraan, kõrgtehnoloogilise komposiitkorpusega, varustatud laseritega, ülehelikiiruseliste mürskudega või torpeedodega, mis kihutavad kiirusega üle 300 sõlme (~ 555 km/h). Praegusel momendil ei ole Dreadnought 2050 veel midagi enamat kui seeria kontseptuaalseid pilte ideedest, mis võiksid ehk sajandi keskpaigaks olla teostatavad. Kui selline laev üldse kunagi ehitatakse, siis oleks ta 155 m pikk ja laiemast kohast 37 lai, olles nende mõõtudega võrreldav Type 26 fregattidega. Ja sellega kipub võrdlus meile teadaolevate lahinglaevadega lõppema... Loe pikemalt jaanuari Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid