Välise kõvaketta valimine - olulistest terminitest
Kaup24 .ee
17.08.2018

TIhti vajavad andmed rohkem ruumi ning selle probleemi lahendab soodsalt ühe välise kõvaketta soetamine. Kui oled välise mäluseadme kasuks otsustanud, siis siit edasi tuleks juba vaadata ketaste näitajaid ja valida see õige.
Ketaste tutvustuses on enamasti kirjeldus stiilis: “See kõvaketas on saadaval erineva mahutavusega - alates 80 GB kuni 2 TB, ketta kiirus on 7200 rpm ning see kasutab USB 3.0 porti.”
Iga ketta puhul selgub tutvustavast tekstist teisigi olulisi numbreid, mis võivad esmakordse valija segadusse ajada. Kaup24.ee e-pood annab alljärgnevalt ülevaate, mida väliste kettaseadmete puhul erinevad näitajad tähendavad.

Mida tähendavad GB ja TB?
Need annavad sulle aimu, kui palju sa oma digimaterjale sellele kettale salvestada saad. Ehk siis, kui suur on ketta maht.
Suuruse järgi seatuna võiks rida välja näha selline: 80 GB, 120 GB, 320 GB, 500 GB, 1 TB, 2 TB, jne. On ka väiksema mahuga kettaid ning ka suurema mahuga.
Kui soovid salvestada kõvakettale põhiliselt dokumente ja pilte, siis saad hakkama pisema kettaga (80-320 GB). Kui aga tahad kogu oma filmikollektsiooni arvutist ümber tõsta, siis vali vähemalt 2 TB ketas. Kõik vajaliku mahutab kindlasti ära selline WD 4TB ketas.

Mis on HDD ja SSD?
Teine termin, mis kohe jutuks tuleb, on välise kõvaketta mälu tüüp. Ja seda kutsutakse põhiliselt kahe täheühendiga - HDD või SSD.

HDD - Klassikaline vana kooli kõvaketas. Esimene tunnus, mis selle ketta tööst aimu annab, on nõrk kohisev heli. Kuna HDD kettal on füüsiliselt liikuvad osad, siis see on ka veidi tundlikum põrutuste suhtes. HDD kettad on võrreldes SSD ketastega soodsamad.

SSD - Kuna sellel kettatüübil puuduvad liikuvad osad, siis see on vaikne ja vähem tundlik raputamiste suhtes. Tavaliselt on need kettad kallimad, kui vanakooli HDD kettad.

Kui jutuks on HDD, siis kindlasti mainitakse ära ka selle pöörlemiskiirus. Kaks tavalist numbrit sel puhul on 5400 rpm ja 7200 rpm. 7200 rpm kettale või kettalt on failide kopeerimine kiirem.

Mida tähendavad USB, SATA või eSATA?
Oleme jõudnud välise kõvaketta ühenduste juurde - milliste kaablitega ja milliste otstega antud kõvaketas on. Ehk siis milline "pesa" peab sinu arvutil olema, et üldse uut kõvaketast ühendada.

USB - See termin peaks üsna tuttav olema, sest selline "pesa" leidub pea kõikides arvutites. Siinkohal võib veel jutuks tulla, kas USB 2.0 või USB 3.0, kuid viimane on nüüdseks juba levinum ja 2.0-st kordades kiirem. USB 3.0 toetab ka USB 2.0 seadmeid.

SATA, eSATA, FireWire - Üsna haruldased ühenduse tüübid. Kui sa pole kindel, kas sinu arvutil on olemas vastavad pesad, siis ära sellise ühendustüübiga ketast muretse.
Thunderbolt - See spetsiifiline ühendus käib kokku ainult Apple toodetega. Seega, kui sul Apple poolt toodetud seadmeid kodus pole, siis ignoreeri ka sellise ühendusega välist kõvaketast.

Kui siinkohal veel midagi mainida, siis kindlasti kettaga kaasa oleva kaabli pikkust. Mõnel välisel kõvakettal, enamikus soodsamatel, on need suhteliselt lühikesed, nii et ketas peab kasutamiseks asuma arvuti kõrval. Tänapäevane ühendus aga ei pea üldse enam kaabli kaudu käima. Paljud uued välised kõvakettad tulevad juba WiFi võimekusega.

Välise kõvaketta valimisel võid vaadata just neid kolme asja - maht, ühendus ja kiirus. Olenevalt sellest, milleks sa uut ketast vajad, ning kombineerides need kolm, saad sa kindlasti endale sobivaima variandi.

Olemasolevaid kõvakettaid või äsja soetatud uute ketaste kiirust saad testida ka valiku tasuta tööriistadega - lifewire.com artikkel räägib neist lähemalt.

Loe lähemalt ka Kaup24 ostusoovitust - kuidas valida kõvaketast.

E-pood Kaup24 - säästa aega ja raha!