Väikesed süsteemkaamerad
Harri Slip
01.01.2015

Mobiilid ja internet on muutnud piltide tegemise ja jagamise igapäevaseks rutiiniks. Tavaliselt on pildimasina rollis mobiiltelefon, aga väikesed süsteemkaamerad pakuvad mobiilidest hoopis rohkem pildistamisfunktsionaalsust.

 

Olympus Pen E-PL7

Panasonic Lumix DMC-GM5

Samsung NX300

Sony a5100

 

Nii argi- kui pidupäevaks

 

Fotode ja videote roll on seoses internetistumisega teinud põhimõttelise muutuse. Kui vanasti tähendas fotoaparaadi kaasavõtmine ikkagi vähem või rohkem erakordset sündmust ning filmile tehtud materjal kleebiti fotodena albumisse või klõpsati diapositiividena raamidesse, siis nüüd on võtmesõnaks jagamine. Seda nii tuttavate kui vähem tuttavatega – ning miks mitte kohe samal hetkel, kui „klõps” on käinud.

Võrdluse neli fotoaparaati on kõik ajastuga kaasa tulnud. Neid saab mobiili abil internetiga ühendada, mis võimaldab ka pilte kohe maailmaga jagada.

Sotsiaalse meedia „survet” on näha ka Sony ja Samsungi ehituses. Mõlemal saab ekraani ka ettepoole keerata, mis võimaldab paremini selfie’sid kadreerida. Aga fotoaparaadil on selfie’de tegemisel mobiilide ees veelgi eeliseid – kui mobiilide eesmise kaamera proportsioone venitav lainurk võib hoolikalt viimistletud kaunitari näost esitada väga „kunstilise” nägemuse – umbes nagu peegelpilt seebimullilt, siis fotoaparaadiga tehtud selfie’d on sellest „boonusest” enamasti priid, sest fotoaparaatide objektiivide geomeetriline moonutus on palju väiksem.

Ka Panasonicu ja Samsungi valikus on aparaate, mille ekraane saab pildistaja suunas keerata, aga võrdluse mudelitel saab kadreeringut kontrollida mobiili ekraanilt. Tuleb vaid laadida vastav äpp ning eelvaade ongi mobiilist nähtav. Olympusel ja Panasonicul saab äpiga muuta peaaegu kõiki kaamera kiirseadeid, Sony ja Samsung nii „lahked” pole, aga põhifunktsioone saab siiski seadistada.

Olgugi et kaamera ja mobiili ühendamine võib tunduda tülikavõitu nikerdamisena, on protsess vaeva väärt, sest nii saab selfie-piltide puhul kasutada pikemat fookuskaugust, mis loob kenama moonutusteta pildi ning hägusema tausta.

 

Edasi loe jaanuari Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid