Uus täht on sündinud!?
Rein Luik
10.07.2006

Nii nagu mullu, ei pälvinud ka tänavu Indianapolise 500 miili sõidus suurimat tähelepanu mitte võitja, vaid hoopis keegi teine. Nimelt tegi seekord sensatsioonilise etteaste võitjale Sam Hornish juuniorile ülinapilt kaotanud kuulsa Andrettide klanni noorim esindaja Marco Andretti.

Penske võistkonna sõitja Sam Hornish jun pressis end võistlust juhtinud Marco Andretti kõrvale viimasel ringil, legendaarse Indianapolise ovaali viimases kurvis ja kaks autot ületasid finišijoone praktiliselt kõrvuti. Võitjaks osutus siiski kahekordne IRL-sarja meister Hornish, kelle senine parim koht Indy 500 võistluselt pärines 2002. aastast ja oli viies. Võit oli ülinapp ja kaht sõitjat jäi eraldama vaid 0,0635 sekundit, mis on võistluse ajaloo teiseks kõige napim võit. Hornishile maitses see saavutus igati magusalt, sest teda oli võistluse käigus boksipeatuse reeglite rikkumise eest karistatud boksist läbisõiduga. Nimelt oli Hornish kihutanud 150. ringil boksist minema, kütusevooliku ots auto küljes rippumas.
Võistluse peamiseks kõneaineks kerkis aga mitte Hornishi võit, vaid 19aastase Marco Andretti saavutus, kelle kergitasid staariseisusse 200ringise võistluse viis viimast ringi. Kollaste lippude periood, mille oli esile kutsunud järjekordne avarii, lõppes 195. ringil ja võistluse liidriks tõusis Marco isa Michael, kes oli otsustanud tiimiomaniku ametist selleks üheks sõiduks loobuda ja veel kord üritada võita legendaarset võidusõitu, mille võit tal puudus. Marco möödus isast kaks ringi hiljem, kuid peagi täitis tema peegleid Hornishi puna-valge auto, kes oli samuti möödunud Michael Andrettist. Esimest korda üritas Hornish Marcost mööduda eelviimasel ringil, kuid selle katse suutis noormees tõrjuda. Viimases kurvis aga sarja kahekordse tšempioni teine katse õnnestus ja Marco pidi oma debüütsõidus leppima teise kohaga. Isa Michael aga finišeeris kolmandana.
Marco Andretti teine koht Indianapolise 500 miili sõidus tähendas aga seda, et noormees kirjutas kuulsa Andrettide klanni rekordite raamatusse uue peatüki. Nimelt ületas ta oma isa Michaeli ja vanaisa, legendaarse Mario Andretti senised parimad tulemused nende debüütsõitudel Indy 500-l. Nimelt lõpetas Mario oma debüüdil 1965. aastal kolmanda kohaga ja Michael oma esimese etteaste Indianapolise rajal 1984. aastal viiendana. Teiste Andretti perekonna esindajate, Mario vennapoja Johni ja Michaeli venna Jeffi debüüdid lõppesid vastavalt 21. kohaga (1988. a) ja 15. kohaga (1991. a).
13. märtsil 1987. aastal sündinud Marco karjäär on olnud eriti kiire ja lennukas. Alustanud kartauto roolis 10aastaselt, tegi ta oma esimese stardi vormelauto istmel 2003. aastal 16 aasta vanuselt. Kohe esimesel aastal võitis ta meistritiitli sarjas, milles osales. Järgmine hooaeg ja järgmised meistritiitlid, seekord juba kolm korraga, sest suutis lisaks mainekale Ski Barberi sarjale võita veel kaks sarja. Mullu osales ta kahes sarjas, kuid kummaski mitte täishooaja jagu. Ent hoolimata vaid kuuest stardist saavutas Marco näiteks viimaseks trepiastmeks IRL-sarja nimetatud sarjas Infiniti Pro Series lõpptulemuste järgi kümnenda koha. Tänavu aga usaldas isa Michael talle juba koha oma Andretti-Green tipptiimis. Enne Indianapolise sõitu jõudis noormees noppida kaks 15. ja ühe 12. koha.
Michael Andretti seljataga finišeeris mitu IRL-sarja kuulsust. Mullune tšempion ja Indy 500 võitja Dan Wheldon, kes oli juhtinud võistlust praktiliselt kolmveerandi jagu, pidi leppima neljanda kohaga, edestades samuti vahepeal liidrikohal kihutanud Tony Kanaani. Esikaheksasse mahtusid veel Scott Dixon, Dario Franchitti ja mullu meedia erilise tähelepanu osaliseks saanud Danica Patrick.
Nagu tavaliselt, ilmestasid võistlust mitmed avariid, milles ühes oskasid kokku sõita kaks endist Indy 500 sõidu võitjat – Helio Castroneves ja Buddy Rice. Võistlused ei möödunud ka vigastusteta, kuid seekord ei olnud kannatajateks sõitjad, vaid hoopis viis pealtvaatajat. Nimelt tabas avarii teinud Tomas Scheckteri autost eraldunud tagatiib järgmist autot, kust põrkus pealtvaatajate hulka. Tiib tabas kaht pealtvaatajat ja veel kolm said vigastada rüseluses, kui üritasid vältida tabamust. Õnneks osutusid kõigi vigastused kergeteks.

Sarnased artiklid