Uus Macbook Air
Margus Nurk
04.01.2011

Kui Apple’lt ilmub midagi uut, siis äratab see alati huvi ning leiab suurt vastukaja, olgu tegemist siis Apple’i pooldajate, vihkajate või ükskõiksete inimestega. Steve Jobsi viimane esitlus tõi meieni teiste uute toodete seas ka uued sülearvutid Macbook Air. 13tollise ekraaniga uus Macbook Air oli mõneti ennustatav uuendus, aga 11tollise ekraaniga sülearvuti on vägagi vastuoluline seade.

Esimene Macbook Air aastast 2008 oli sülearvuti, mille puhul põhirõhk ei olnud mitte masina võimsusel ja paljude võimaluste pakkumisel, vaid tavakasutuse mugavusel. See arvuti ei olnud mingil juhul täiuslik – ainult üks USB, aeglane protsessor ning vähe mälu –, kuid tal olid täismõõtu taustvalgustusega klaviatuur, ergas ekraan ja tolle aja kohta korralik akult töötamise aeg. Suurimaks puuduseks oli siiski tema hind – sel ajal oli sama hinnaklassi väikeste sülearvutite seas valikuid palju ja ainult prestiiži seljas ei suutnud ratsutada isegi Apple.

Kasutajale oluline
Aastal 2010 on paljugi muutunud. Minu esimene väike sülearvuti Lifebook P7010 maksis aastal 2005 üle kolmekümne tuhande ja selline summa oli siis suur raha. Pisike masin, millel kõik vajalik olemas, kuid mille 10,6tolline ekraan oli väike ja klaviatuur tegi pikemast kirjatööst tõelise piina. Tänasel päeval ei ole väikesed sülearvutid enam vähestele kättesaadavad ülikallid mänguasjad. ASUSe EeePC-st sai alguse väikeste ja odavate netbookide buum. Kahjuks on odavus alati saadud millegi arvelt. Viletsad, väikese resolutsiooniga ekraanid, mitte eriti mugavad klavituurid ning olematu jõudlus on odavuse aluseks. Apple valis Airi puhul teise tee, pakkudes mitte eriti võimsat ja odavat, kuid tavakasutusel võimalikult mugavat sülearvutit.
Tavakasutuse all pean ma silmas veebis kolamist, e-kirju, suhtlusprogramme, kontoritööd ning tavakasutaja tasemel fotode, videote ja muusikaga tegelemist. Uuemad arvutimängud ning suurt jõudlust nõudvad profirakendused selle alla ei kuulu. Suur osa arvutikasutusest üldiselt kipubki selle nn tavakasutuse alla jääma. Mis on siis tähtis? Tooks välja kuus aspekti: ekraan, klaviatuur, puuteplaat, kaal-suurus-kantavus, aku kestvus ning kiirus. Kiiruse all ei pea ma silmas jõudlust, vaid arvuti reaktsiooniaega kasutaja tegevusele. Just need kuus omadust määravad valdavalt ostuotsuseid ja kuigi nende omaduste järjekord võib iga inimese jaoks olla erinev, siis vältimatud kompromissid teevadki ühest või teisest sülearvutist selle õige.

Ekraanid
Ekraanidele on Apple oma toodete puhul alati suurt tähelepanu omistanud ja erandiks ei ole kumbki Air. Mõlemal on õhuke LED taustvalgustusega ja läikiva kattega ekraan. Kuigi läikiv ekraan aitab värve, eriti tumedaid, paremini esile tuua, segab ekraani vastupeegeldus. Apple on kasutajaid kuulanud ja segavat vastupeegeldust on oluliselt vähem kui Macbook Pro’del. Vastupeegeldus muutub Airide puhul häirivaks vaid juhul, kui ergas valgusallikas otse selja tagant ekraanile paistab. Värviedastus, erksus ja ekraani heledus on eeskujulikud, vaatenurk külgedelt samuti. Veidi võib viriseda vaid vertikaalse vaatenurga üle. 11-tollise Airi 1366 x 768 px resolutsiooniga ekraan on odavate netbookide omast peajagu üle ning võrdlust kannatavad ainult kallid väikesed äriklassi sülearvutid.
Mis tõesti positiivselt üllatas, oli 13tollise Airi ekraan. Resolutsioon on eelkäijaga võrreldes tõusnud ja 1440 x 900 pikslit on 13tollise ekraani jaoks minu meelest parim lahendus. Jääb küllaldaselt ruumi kõige vajaliku mahutamiseks ilma kuvatava kribuks muutumiseta, kirjatöö, tabelarvutuse või esitluse kokkupanekuks parim ekraan endasuuruste hulgas.

Klaviatuurid
Uute Airide klaviatuurid tekitavad vastakaid tundeid. Positiivsena võib välja tuua nende suuruse. Kui 13tollise arvuti puhul on täismõõtu klaviatuur iseenesest mõistetav, siis 11-tollise puhul on nüüd kirjatöö senisest palju lihtsamaks tehtud. Funktsiooniklahvid on kitsamad, kõik ülejäänud klahvid on täismõõtu nagu ka vahe klahvide vahel ja see on hea saavutus. Klaviatuur on sama mugav ja samasuguse tagasisidega nagu suurematel arvutitel. Samas on Airide klaviatuuridel puudu taustvalgustus ja see on tõsine puudus sülearvutil, mis on mõeldud alati kaasaskandmiseks. Kui kasutamisel peab hämaruses ekraani kallutama, et klahve näha, on see viga. Klaviatuuri taustvalgus on selle arvuti puhul kohustuslik mugavusomadus.

Puuteplaadid
Mõlemal uuel Airil on klaasist nuppudeta puuteplaat. 13tollisel standardsuuruses, 11-tollisel laiuselt sama, kuid kõrguselt veidi väiksem. Apple’i arvutite kohta võib öelda mida iganes, aga puutetehnoloogia on neil ülejäänud arvutitööstusega võrreldes terve põlvkonna jagu ees. Apple’i multipuutetehnoloogial põhinevad puuteplaadid on pärast nendega harjumist ainsad, mida funktsionaalseteks nimetada, kõik mitte-Apple sülearvutite puuteplaadid on eilne päev. Mugavus ei tulene mitte ainult mitmekülgsetestest kasutusvõimalustest, vaid ka tehnoloogia rakendamisest. Kasutajalt ei nõua nad suurt täpsust, vaid ainult harjumust.

Kaal ja korpus
Nii Airide kaal kui ka võimalikult õhuke korpus teenivad ühte eesmärki – olla kaasaskandmisel võimalikult mugavad. 13tollise Macbook Airi kaal on 1,32 kg, 11-tollisel vaid 1,06 kg. Eelmise Airi ümarad vormid on asendunud funktsionaalsust rõhutava kandilise kiilukujulisega. Tänu alumiiniumist külmfreesimise teel lõigatud jäigale korpusele ja ekraanikattele on mõlemale Airile omane kättevõtmisel tekkiv üllatav kindlustunne. Eelmise Airi korpuse nõrgimad lülid, aja jooksul vältimatult vedelaks muutuvad kitsad ekraanihinged on asendunud Apple’i jaoks traditsioonilise pika hingega. 13tollisel Airil on see kohe konkreetne ja jäik, 11-tollise puhul minu maitse jaoks pisut vedel, kuid Macbook Pro’de kogemus näitab, et aja jooksul muutub selline hing jäigemaks.

Aku kestvus
Aku kestvus uutel Airidel on Apple’i poolt lubatuga samas suurusjärgus, kuid siin on üks aga… Värsked Airid on esimesed Macid, millel puudub eelinstalleeritud Adobe Flash. Algselt kahe silma vahele jäänud fakt sai selgeks, kui ma sattusin Delfi veebilehele ja Safari mind Flashi puudumisest teavitas. Mis siis ikka, suundusin Adobe lehele, Flash alla, paigaldus ja justkui korras. Suur oli minu üllatus, kui uuesti Delfile suundusin ja aku tööaega raporteeriv näit eelneva 4 tunni 22 minuti asemel 2 tundi 46 minutit teatas. Laadisin alla ka Flashi eemaldaja ning proovisin Delfit uuesti, nii Flashiga kui ilma mõned korrad. Järeldus: Flash tähendab 11-tollise Airi puhul, olenevalt vaadatavast veebilehest, pea kahetunnist aku kestvuse kaotust. Juhul kui aku kestvus on tähtis, siis on väikese Airi puhul lubatud 5 tundi reaalne (ka 13tollise 7 tundi), juhul kui hoiduda Flashist.

Kiirus
Kiirus on kasutusmugavuse küsimus, sest see on otseselt seotud kasutaja närvidega. Kui inimene peab arvuti reaktsiooni järele ootama, siis algul on see segav, pikas perspektiivis rikub aga ära igasuguse kasutuskogemuse. Uute Airide puhul on kiiruse aluseks Apple’i otsus toetuda vaid välkmälul põhinevale andmesalvestusele. Välkmäluseadmed on kõvaketastest kordades kiiremad ja see on tunda ka uute Airide puhul. Alglaadimine toimub alla paarikümne sekundi, rakendused avanevad hetkega. Tänu SSDdele on Airid kiired arvutid, isegi kui protsessorite osas on järeleandmisi tehtud. Seda enam paneb kukalt kratsima Apple’i otsus Airi baasmudelitel vaid 2 GB muutmälu pakkuda. OS X paistab silma eeskujuliku ressursside ja eriti mälu kasutuse poolest ja see eeldaks Apple’i kasutamisel paljude rakenduste ning akende lahtihoidmist. Kasutaja saaks tegeleda paljude asjadega korraga ja OS X ei eelda poolelioleva töö sulgemist, vaid selle taustale asetamist, kuni on vajadus või soov selle juurde tagasi pöörduda. Juba ainuüksi QuickLook eeldab paljude taustateenuste pidevat toimimist, seega Macide puhul on 4 GB muutmälu reaalelus siiski miinimum. Ja Airide mälu ei saa vahetada ega hiljem lisada. Mälukivid on joodetud otse emaplaadile, seega kui kunagi muutmälust puudu tuleb (ja see juhtub 2 GB puhul varem või hiljem), on vaja juba uus arvuti osta.

Jõudlus
Rääkides jõudlusest, huvitab kindlasti paljusid, miks otsustas Apple kasutada uutes Airides Inteli eelmise põlvkonna Core2Duo protsessoreid. Siin on vastus lihtne – Inteli i-seeria protsessorid on lahutamatult koos integreeritud graafikaga, mis paralleelarvutust ei toeta. Inteli uusi protsessoreid saab kasutada ainult koos Inteli I/O kiibiga ja Airidel ei ole kolmanda, korraliku graafikakiibi jaoks lihtsalt korpuses ruumi, lisaks oleks see liigne koormus akule. Apple kasutab oma uutes multimeediarakendustes laialdaselt OpenCLi (Open Computing Language) ja protsessori jõudlus ei ole arvuti puhul enam esmatähtis.

Ühendusvõimalused
Üks negatiivne otsus on uute Airide infrapunaliidesest ilmajätmine. Need arvutid on väga hästi kasutatavad mobiilse kontorina. Sageli on selliste arvutite omanikel vaja esitlusi näidata ja sel puhul olneks hea kasutada Apple’i kaugjuhtimispulti, mis nii Keynote’iga kui ka PowerPoint’iga veatult töötab. Hetkel tuleb selliste vajadustega kasutajatel osta kolmanda osapoole tooteid, mis enamasti nõuavad ka USB-vastuvõtjaid. Infrapunaliides oleks Airi puhul ilusti Apple’i juhtmevabaduse püüdlustega kokku sobinud ning lubanud juba olemasolevat seadet kasutada. Lisaks on infrapuna vähese voolutarbega ja seetõttu poleks see akut eriti koormanud.
Macbook Airide ühendusvõimalustest rääkides peab mainima, et võimalusi neile arvutitele juhtmeid külge toppida eriti ei ole. Kaks USBd, Mini DisplayPort, SD-kaartide lugeja, heliväljund ja MagSafe – kõik. Lisaks WiFi ja Bluetooth, mida liikuv inimene vast kõige sagedamini vajab. Arvuti taastamiseks ja tööriistade kasutamiseks on tavapäraste DVDde asemel kaasas 8 GB mälupulk, millel kogu vajalik tarkvara ja sellelt alglaadmine ning taastamine on kiiremad kui tavapärase optilise meedia abil.

Kokkuvõtteks
Kas uued Macbook Airid on sülearvutite tulevik? Mingis mõttes kahtlemata. Püüdlus kerguse, kompaktsuse ja pikema aku kestvuse poole on kogu sülearvutitööstuses pöördumatu protsess. Loomulikult tuleb siin teha kompromisse, kuid trendide aimamises on Apple alati tugev olnud. Üha odavnevad mälupulgad tõrjuvad välja optilist meediat, arenevad pilveteenused vähendavad vajadust lokaalse andmemahu järele, arenev tehnoloogia muudab komponendid odavamaks – kõik see soodustab paremate ning odavamate sülearvutite tootmist. Küsimus on ainult prioriteetide seadmises. Uued Macbook Airid on kõike muud kui odavad sülearvutid, aga kummagi puhul ei ole tegemist tavapärase netbookiga. 13tolline Macbook Air on arvuti, kust on eemaldatud kõik, mis igapäevasele kasutusmugavusele mõju ei avalda. 11-tollise väikeste mõõtmete juures on näiteks juba ekraan vähemalt minu jaoks liialt väike, kuid samas on just mõõtmed paljude kasutajate jaoks esmatähtsad, seega küsimus on eelistustes. Macbook Airid ei ole arvutid igaühele, vähemalt mitte ainsa arvutina. Kui on vajadus aeg-ajalt kolle tappa või AutoCAD-i kasutada, siis peaks Airi kõrval ka teine, võimsam arvuti olema. Üks on kindel – seda arvutit on mõnus kaasas kanda ja kasutada.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid