Uus liiklusseadus – alustame viisakusest!
Tõnu Ojala
21.01.2011

Võis ju arvata, et euro tulek on keerulisem kui uue liiklusseaduse tulek, aga võta näpust! Ehkki kauaoodatud seadus sai Riigikogus templi alla suvel, avastati üsna kiiresti, et aastaid erinevates instantsides menetletud uues seaduses on vastuolusid ja mitmeti mõistmise võimalusi küll ja enam. Muu hulgas selgus „ootamatult”, et noortel auto- ja motosportlastel kaob nüüd igasugune trennivõimalus (aga kust peaksid tulema tulevased Märtinid, Leokid, Asmerid?), et maapoisid ei saa isa kõrval põllulapil enam traktorisõitu õppida jne. Nii läkski seadus juba enne jõustumist Riigikokku parandamisse (ja jõudis pärast presidendi juures käiku sinnasamasse tagasi!). Samas pole seaduste parandamises-uuendamises-täiendamises midagi uut – läbi aegade on jooksvalt muudetud ka eelmisi liiklust puudutavaid sätteid ja pole häda midagi.

Ehkki kõik eksperdid on tunnistanud, et seaduses oli (ja on praegugi) lünki, on paljud eelseisvad muudatused siiski tervitatavad. Näiteks asi, mille vastu enamik juhte on patustanud – roolis olles mobiiltelefoni kasutamine. Edaspidi on lihtne – kui juht tabatakse sõidu ajal, telefon käes, võib talle trahvi teha. Ehk kaovad seeläbi lõpuks tänavatelt ei-tea-kus viibivad juhid, kes ennastunustavalt lobisevad ja ümbruse unustavad.
Loodetavasti luuakse lõpuks mingi kord ka rollerite-mopeedide maailma. Nõue neid arvele võtta ja kindlustada võib ülekohtusena näida, kuid praegune kord (loe: selle puudumine) kiskus juba anarhiaks kätte…
Uus liiklusseadus tahab teha lõpu sõiduridade vahel sõelumisele ja toonitab, et eesliikuvast sõidukist tohib mööda sõita vasakult. Samas eeldab selle punkti reaalne jõustumine meie juhtidelt elementaarset liikluskultuuri – no ei venita 70 km/h alas vasakpoolses reas napi 50 km/h kiirusega (nii mõnelgi maal saab sellise käitumise eest lausa trahvi!). Asulavälisel teel on asi selge – kui pärisuunavööndis on mitu tähistatud sõidurida, siis tohib vasakpoolseid kasutada ainult juhul, kui parempoolsed on hõivatud (§ 45 lg 8. Sõiduki asukoht sõites.). Asulates paraku sellist nõuet ei ole ja nii meil sageli vasakpoolses reas venitaksegi…
Ja siit jõuamegi kõige tähtsama punktini uues liiklusseaduses, mis nõuab meilt kaasliiklejatega arvestamist ning viisakat käitumist teiste suhtes (§ 16 lg 1. Liikleja kohustused.) Kui seda järgida, küll saame ka ülejäänuga hakkama – sel juhul ei sega ka puudulik seadus! Head uut (liiklus)aastat!

Sarnased artiklid