Tuleviku tuuled
Samuli ja Ilkka Herttua
02.05.2018

Mobiilikaamera optika areneb ja paremaid fotosid aitab teha juba tehisintellekt. Aasta pärast peaks mobiilimaailma tooma uusi kiirusi ja teenuseid 5G-võrk.

Kord aastas koguneb mobiilitööstus Barcelonasse ning esitletakse homseid tooteid ja tehnoloogiaid. Uute telefonidega jäid sedapuhku meelde eelkõige Samsung, LG, Sony ja HMD Global. Tipptelefonide tipus asub kahtlemata Samsung kahe uue mudeliga, S9 ja S9+. Mõlema jõudlus ja kaamerad on parimaist parimad. Paremaks on muutumas ka mobiilide heli. Sony ja LG usuvad, et korralikud kõlarid on uue seadme valikul üha olulisemaks kriteeriumiks. Huawei poolt alustatud mobiilide n-ö tehisintellekteerimine on saamas trendiks. Samsungi ja LG uutes mobiilides parandab pildikvaliteeti nutikas tarkvara, mis eristab taustast inimesi ja nägusid. Sony Xperia Assistant aga jälgib kasutaja harjumusi ning tuletab meelde, kui midagi peaks tavapärasest erinema – olgu see siis puuduv äratus või vastamata kõne, mis on ununenud.

Nokia tagasitulek

Paar aastat tagasi alustanud HMD Global on heas hoos. Kaameraosakonna partneriks on taas Carl Zeiss, nagu ka Nokia-aegadel, uute puuteekraaniliste Nokiate opsüsteemiks on Android. Uusi Nokiaid on saadaval igas hinnaklassis, alates vähem kui sajaeuroste nupuliste mudelitega, lõpetades 700eurose parema keskklassiga. Päris tippude tippu Nokia valikust veel ei leia, küll aga tuli just Nokialt üks messi tõmbenumbritest – uus versioon retrohõngulisest „banaanist” Nokia 8110st. Kui omal ajal oli filmis „Matrix" täiendavat kuulsust kogunud „banaan” musta värvi, siis nüüd on see saadaval kollasena.

5G tuleb hoogsalt

Mobiilivõrkude järgmine generatsioon on samuti kuum teema, millest juba pikalt räägitud. Nüüd tundub jutus olevat nii palju konkreetsust, et esimesi 5G tarbijaseadmeid on oodata hiljemalt aastaks 2020, kui mitte varem. 5G andmesidekiirused peaks ulatuma ühe gigabitini sekundis ja hilistumiskiirused olema millisekundites, praeguste sadade millisekundite asemel. Milliseid teenuseid 5G-võrgud pakkuma hakkavad, on täna isegi raske prognoosida.

Kantav arvutustehnika

On loogiline, et paljud mobiilitootjad saavad kasutada oma know-how’d ka teiste elektroonikaseadmete väljaarendamisel ja nii oli mobiilide kõrval muudki põnevat nagu sülearvuteid, tahvleid, ruutereid ja striimereid. Huawei oli oma mobiilimudelite esitluse lükanud kevadesse ja näitas messil vaid uut arvutustehnikat. Esitleti preemiumklassi sülearvutit ja kahte tahvlit. Motorola mobiilide tootjast ehk enam arvutite valmistajana tuntud Lenovo esitles kahte uut Yoga-sarja sülearvutit. Lubadused uuest võrgugeneratsioonist ja tehisintellektsetest seadmetest on igatahes antud ja ootame-vaatame huviga, kuidas need lähiaastatel teoks saavad.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid