Tõnis Kasemets tegi ajalugu
Rein Luik
10.07.2006

Esmakordselt osales Eesti võidusõitja maailma tipptasemel vormelisarjas, kui Tõnis Kasemets tegi oma debüüdi Champ Car sarja Portlandi etapil. Kuigi koht oli tagasihoidlik, on märk siiski maha pandud.

Loomulikult polnud Tõnis Kasemetsale elu esimene start Champ Car sarjas sugugi kerge ettevõtmine. Kuigi ta oli varem mõned korrad saanud sarjas kasutatavat Lola-Fordi autot testida, oli sõiduki omaduste põhjalikumaks tundmiseks testikilomeetreid kogunenud siiski vähe. Enne reedeste treeningute algust saigi Tõnis Rocketsportsi võistkonna autot testida vaid päev varem toimunud nn Rookie-testil, kus Champ Car sarja ametnikele oli vaja näidata piisavat kiirust, et saada luba sarjas osalemiseks.
Ainsaks plussiks enne debüüti oli Tõnise jaoks Portlandi raja tundmine, sest aasta tagasi võitis ta samal rajal kaks Atlantic sarja etappi. Kuid ega tiimi omanik Paul Gentilozzi eestlaselt muud kui võistluse lõpetamist oodanudki. Kvalifikatsioonis kihutas Tõnis välja aja, mis oli kolme sekundi jagu nõrgem parima aja sõitnud Bruno Junqueira omast ja pidi leppima viimase ehk 18. stardipositsiooniga. Tuleb märkida, et Tõnis parandas oma tulemusi pidevalt ja näiteks tema võistluse parim ringiaeg jäi kiireimast maha veel ainult kahe sekundiga.
“Täna oli päris raske tööpäev, aga samas ka nauditav,” tõdes võistluse 16. kohaga lõpetanud Tõnis. Eestlasel õnnestus finišis edestada ka oma tiimikaaslast Nicky Pastorellit. “Oleksin ehk suutnud konkurentidele ka veidi suuremat vastupanu osutada, kui poleks pidanud kogu aeg peeglisse vahtima. Aga meie jaoks oli täna tähtis see võistlus lõpuni sõita ja mitte riskeerida.”
Tõnise sõiduga jäi rahule ka tiimiomanik Paul Gentilozzi. “Tõnis tegi täna väga head tööd,” kommenteeris Gentilozzi. “Ta on saanud autot vähe proovida ja seetõttu oli tähtis, et ta täna harjuks sellega ja saaks võimalikult palju kilomeetreid läbida. Ma arvan, et temast kujuneb vägagi konkurentsivõimeline sõitja ja temas peituv talent on alles avanemas.” Esialgsete plaanide kohaselt osaleb Portlandis viis punkti teeninud Tõnis veel tänavu vähemalt viiel etapil.
Võistluse Portlandis võitis aga AJ Allmendinger, kellele see oli karjääri esimeseks võiduks. Ja esikoht oli noorele ameeriklasele eriti magus, sest seni teadmata põhjusel oli ta vaid nädal tagasi vallandatud RuSporti võistkonnast. Seejärel aga liikusid asjad kiiresti, sest Forsythe vallandas omakorda Mario Dominguezi ja palkas Allmendingeri. Cristiano da Mattale pakuti kohta RuSporti ja da Matta koha Dale Coyne’i tiimis sai endale Dominguez.
Tiitlikaitsja Sebastien Bourdais’l, kes oli tänavu võitnud neli esimest etappi, ebaõnnestus viienda järjestikkuse esikoha jaht ja ta oli sunnitud leppima kolmanda kohaga Justin Wilsoni järel. Viie etapi järel juhib sarja Bourdais Wilsoni ja Allmendingeri ees. Tõnis Kasemets on viie punktiga 20. kohal. Rahvuste Karika arvestuses seisab Eesti 11. kohal.

Sarnased artiklid