TM võrdleb: Energiakulumõõturid
Leo Backman, Glen Pilvre
04.01.2012

Kodune energiakulutus on meid kõiki huvitav teema. Kodumasinate energiatarvet mõõtvaid seadmeid pakutakse pea kõikides ehituspoodides. Testisime kaheksat otse seinapistikusse käivat mõõturit ning kahte juhtmevabalt andmeid edastavat seadet.

Axxel HH-549
Efergy e2 (juhtmevaba mõõtur)
Electric EMT707CTL
Electronic PM498
Electronic UPM DEM1379
Energy Meter LX-0805
Eco Line EM235
Energy Saving Meter HH-549
Art. 35-617 (multifunktsionaalne mõõtur)
EMT7110/EMR737 (juhtmevaba mõõtur)

Energiamõõturid olid varem kallid spetsiaalseadmed, mida sai laenutada vaid elektrifirmadest. Tänapäevaste energiamõõturite hinnad jäävad 10 ja 20 euro vahele, vaid juhtmevabade seadmete hinnad on kaks-kolm korda kallimad. Kuna energiasäästmisest on viimasel ajal nii palju kirjutatud ning räägitud, võib energiamõõtureid juba kohata ka toidupoodide riiulitel.
Need seadmed ei ole mõeldud asendama elektriku profiriistu, nad on tehtud koduse elektrienergia tarbimise jälgimiseks. Suuruselt ja kujult meenutavad mõõturid maandusega „vargapesa”, mis on varustatud LCD-ekraaniga.
Testis osalenud mõõturid kuvavad ekraanile kõiki elektrienergia tarbimisega seotud väärtusi: voolupinget (V), voolutugevust (A) ja võimust (W). Mõned näitavad lisaks veel võimsustegurit (power factor – pf), sagedust (Hz) ja mõõtmisaega. Normaaloludes on elektrivõrgus voolupinge ning -sagedus konstantsed suurused. Kuid reaalses kasutuses võib mõõturi ekraanil tavapärase 230 V asemel näha nii 238 V kui ka 215 V näite. Sellised kõikumised tulevad esile siis, kui naabruses asuvad suurtarbijad lülitavad oma seadmed sisse või välja. Kõrgem pinge on mõneti kasulik – hõõglamp annab välja rohkem valgust ja sooja ning veekeetja ajab rutem vee keema. Madalama pinge korral on valgust vähem ning veekeetmine võtab kauem aega, samas tööks kulunud elektrienergia hulk on ikka sama: W = V x A.
Energiakulu saab aga kõige paremini hinnata erinevate seadmete hetkevõimsuse või pikemaajalise energiatarbimise järgi, mis väljendub kilovatt-tundides (kWh). See näit on nende seadmete põhifunktsioon, sest samad kilovatt-tunnid on aluseks meie igakuiste elektriarvete tasumisel.
Lisaks näitavad mõõturid mõõteperioodi pikkust (h; min; s), perioodi maksimaalset energiakulu (max W) ning võimaldavad seadistada päevase/öise elektrienergia tariife. Seega saab ekraanilt vaadata nii kulutatud energia koguhulka kui ka selle maksumust eurodes.
Testirühma seadmeis võib leida veel mõningaid lisafunktsioone nagu kellaaeg, temperatuuri näit ning isegi arvestuslik CO2-näit. Universaalset konserviavajat ei leidnud me siiski ühestki J.

Seinapistik või pikendusjuhe
Üllatavalt tihti raskendab standardse mõõturi kasutamist tema suurus ja kuju. Kui heita testitavatele mõõturitele vaid kiirpilk, siis tunduvad nad kõik olevat üsna sarnased. Just nende laius ja pikkus teevad vahel võimatuks mõõtmise otse kodumasina juures, eriti kui pistikupesa asub näiteks töötasapinnaga tasa ehk hoopis köögikapi sisemuses. Või kui kodumasin asub pesuruumi integreeritud kapis. Sellistel juhtudel tuleb appi võtta paraja pikkusega pikendusjuhe, mis võimaldab mõõturi paigutada otse pikendusjuhtmele ning kodumasin saab ajutiselt toite otse mõõturist.
Valmis lahendus ülaltoodud probleemile on Eco Line EM235 – energiakulumõõtur on paigutatud otse pikendusjuhtme korpusesse. See toimib tavalise pikendusjuhtmena, mida võib paigutada kergelt igasse kohta. Vaatamata ekraani väiksusele on näidud loetavad ilma luubita ka siis, kui kõik pistikupesad on hõivatud.
Energiamõõturit ostes tasub hoolega uurida ekraani selgust ja seda eri nurkade alt vaadates. Väikese, hämara ning väikese vaatenurgaga seadme arvnäidu piilumine kapinurgas võib olla tõsine piin.

Kauglugemine – mugav, aga kallim
Garaažis, keldris või pööningul asuvate elektriseadmete energiakulu jälgimine võib olla liiga tülikas. Sellisel juhul tasub eelistada juhtmevaba energiamõõturit. Testis esindab seda tüüpi mõõtureid näiteks juhtmevaba EMR7370.
Kauglugemine iseloomustab mõõturite uusimat taset. Komplekti kuulub tavalise mõõturi sarnane lugeja, mis ühendatakse seinakontakti mõõdetava elektriseadme ette, ning patareidel töötav juhtmevaba ekraan. Kaugloetav energiamõõtur töötab 433 MHz raadiosagedusel, edastades mõõtetulemused lugejast otse ekraanile.
Komplekti kasutuselevõtmine meenutab veidi mobiili ja Bluetooth-sidel toimiva käed-vaba seadme ühendamist, kus lugeja seatakse paari ekraaniga. Pärast paari seadmist kulub vaid mõni sekund ja mõõtmistulemused on ekraanilt loetavad. Ühendus on digitaalne ning tõhusalt kaitstud vigade eest, töökaugus lugeja ning ekraani vahel on maksimaalselt 20 meetrit.
Neile, kes soovivad kodus kulutatud energia näite hiljem vaadata või neid salvestada ning andmeid hiljem arvutis analüüsida, sobib hinnalt tunduvalt kallim mõõtur Efergy e2. Selle juhtmevabal ekraanil on olemas USB-liides, mille kaudu on võimalik andmed kopeerida arvutisse. Mõõturi pakett sisaldab CD-plaati tarkvaraprogrammiga, mis tuleb arvutisse installeerida. Programm on lihtne ja mugav. Avaneb kalender, kus ajakava on võimalik valida nii päeva, nädala kui ka kuuvaatena. Kulutatud elektrienergia esitatakse tulpdiagrammidena.
Mõõtjaga saab liita korraga kuni kolm vooluandurit. Andurid meenutavad miniatuurseid ampritange ning analoogselt tangidega tuleb andurid paigutada otse elektrikilpi voolujuhtme ümber. Kindlasti peab silmas pidama, et ühte andurit tohib läbida vaid üks voolujuhe, kuna mitme voolu all oleva juhme korraga mõõtmisel on tulemuseks ümmargune 0. Seadme juhendis on kirjas ka hoiatus, et antud mõõturi paigaldamiseks tuleb kindlasti pöörduda litsentseeritud elektriku poole!

Testiseadmed
Uurisime mõõturite näite erinevatel koormustel 2 kuni 1700 vatini. Mõõtjad ühendati vooluvõrgu ja erinevate võimsustega koduseadmete vahele. Täpse hetkevõimsuse näitamise eest hoolitses arvuti abil juhitav laboratoorne mõõteseade Hameg HM8115, mille mõõteviga testitud vahemikus (2–1700 W) jääb alla 0,8%.
Võimsuste mõõtmisel vahemikus 50 kuni 500 W oli kasutusel 500 W hõõgpirn, mis oli ühendatud võrku läbi reostaadi, et tagada täpsed hetkevõimsused 50, 100, 300 ja 500 W puhul. Suuremate võimsuste mõõtmiseks kasutasime elektriradiaatorit, mis võimaldas testida mõõtureid kahel erineval, 926 W ning 1700 W võimsusel. Koduelektroonikat esindas 32tolline LCD-teler, mis laboris andis mõõtmistulemuseks minut pärast ooterežiimile lülitamist 16 W, ooterežiimil 0,3 W ja töörežiimil 106 W.

Nõuanded ja tähelepanekud
Kõige suuremat peavalu valmistab nende mõõturite puhul täpsus hetkevõimsustel alla 20 W, rääkimata juba uuemate koduseadmete alla 1 W ooterežiimi mõõtmisest. Kui mõõtur näitab ikka kahe või kolme ootele pandud seadme kogutarbimiseks 0 W, siis ei maksa veel meelt heita. Tasub kasutusele võtta näiteks 60 W hõõglamp ning teha mõõtmised koos samasse pikendusjuhtmesse ühendatud laualambi ning koduseadmetega. Esmalt tuleb mõõta ainult hõõglambi energiatarve või hetkevõimus ning järgmisena mõõta koos laualambiga ka need ooterežiimil olevad seadmed. Niimoodi saab enam-vähem täpse ettekujutuse, kui palju näiteks teler, digiboks ja ressiiver või kodukino ooterežiimil elektrienergiat kokku tarbivad. Kui kõikide ooterežiimil tiksuvate seadmete kogutarve on vaid 10 W ja seadmeid ei kasutata aktiivselt 16 tundi ööpäevas, siis aastas oleks võimalik hoida kokku üle 58 kWh ehk rahas siis 6 eurot. Eks ka see ole raha.
Kui mõõtmine annab meile tulemuseks 16 W, aga tegelikult tarbib seade 20 W, siis mõõtevea arvele langeb aastas umbes 35 kWh ehk 3,8 eurot. Kui selliseid seadmeid on kodus paar-kolm, siis see 20% mõõteviga teeb rahas juba 10eurose hinnavahe.
Lõpetuseks võib öelda, et testis osalenud seadmed ei konkureeri hinnalt kordi kallimate laboriseadmetega ei mõõtetäpsuse ega ka mõõtepiirkonna poolest. Laboriseadmed olid, on ja jäävad täppismõõtmisteks. Aga need lihtsamad energiamõõturid annavad kodukasutuses lihtsalt ning selgelt ülevaate, kuhu kulusid eelmisel kuul elektrifirma poolt esitatud arvel kajastatud kilovatttunnid. Ja kokkuhoid algab just elektrienergia kasutaja mõttemaailma muutmisest – kas ohverdada mugavus ja hoida kokku paarkümmend kilovatttundi või elada vanamoodi edasi.

Lõpphinnangud
EcoLine EM235
Ostukoht: energiasääst.ee
Hind: 24,40 €
Standardsuurusega viie pistikupesaga pikendusjuhe sisseehitatud energiamõõturiga on testi parim hinna ja kvaliteedi suhtega seade. Sõltumata mõõdetavast piirkonnast kuvab mõõtur hetkevõimsusi suurepärase täpsusega. Vaid alla 1 W ooterežiimi mõõtmisel jääb mõõtetulemus saamata. Võimaldab samaaegselt mõõta kõiki seadmeid, mis ühendatud pistikupesadesse.

Hea
Mõõtmistäpsus
Saab kasutada ka tavalise pikendusjuhtmena
Halb

Koondhinne 8,8
*****

Efergy e2 (juhtmevaba mõõtur)
Ostukoht: energiasääst.ee
Hind: 62,40 €
Komplekt sobib väga hästi suurema maja või ridaelamu energiakulutuste uurimiseks. Mõõteosa asupaik on elektrikilbis ning üheaegselt saab järgida kolme erineva kodumasina või seadmete grupi kulutusi. Juhtmevaba ekraani saab aga paigutada kas või elutuppa, kus mugavam näitudel silma peal hoida. Komplektis oleva tarkvara abil on võimalik analüüsida oma kodu energiakulutusi nii päeva, nädala kui kuu lõikes. Selleks tuleb ühendada ekraan USB-kaabli abil arvutiga ning andmed kopeerida arvutisse.
Ekraan on selge, näidunumbrid suured ning hästi loetavad. Alla 300 W koormustel on näidud ebatäpsed, suuremate võimsuste mõõtmistulemusi võib usaldada.
Hea
Ekraani suured numbrid
Juhtmevaba ühendus arvutiga
Halb
Mõõtmistäpsus alla 300 W tarbimisel
Paigaldamisel vajalik elektriku pädevus
Koondhinne 8,0
***

Electronic PM 498/PM 300
Ostukoht: Westbalt
Hind: 22,90 €
Erineb teistest seinakontakti ühendatavatest mõõturitest ekraani põikiasetuse poolest ning mõningatel juhtudel võib see takistada seadmete ühendamist pistikusse. Mõõtmistulemused on head 50 W suurematel hetkevõimsustel. Mudel PM 300 erineb mudelist PM 498 vaid püstasetuse poolest.
Hea
Mõõtmistäpsus alates 10 W
Suured selged numbrid
Halb
Põikiasend seinapistikus
Koondhinne 8,0
***

Art. 35-617 (multifunktsionaalne)
Ostukoht: Oomipood
Hind: 17,50 €
Biltema mõõturi ekraan on veidi kaldus, mis tagab otsevaates mugavama näitude jälgimise. Hetkevõimsuse mõõtmine on stabiilne ning mõõtetäpsus hea üle 50 W tarbivate seadmete puhul. Väiksema, alla 10 W energiakuluga tarbijate mõõtmistulemused ei ole nii täpsed.
Hea
Kaldus ekraan
Halb
Kerge mõõteviga väikestel võimsustel
Koondhinne 8,0
***

EMT7110/EMR7370 (juhtmevaba)
Ostukoht: Clas Ohlson Soomes
Hind: 40 €
Kaheosaline mõõteseade, kus mõõtja edastab mõõteandmed kuni kahekümne meetri kaugusel asuvale patareidel töötavale ekraanile. Ekraanil olevad numbrid on hästi loetavad, kuid väikeste hetkvõimsuste mõõtmistel ei suuda lugeja fikseerida näitu – 16 W ooterežiimil oleva teleri hetketarbimine kõikus 1 ja 1400 W vahel!
Hea
Juhtmevaba andmete edastus
Ekraani loetavus
Halb
Suur mõõteviga väikestel võimsustel
Koondhinne 7,8
***

Electric EMT707CTL
Ostukoht: Bauhof Tallinn
Hind: 16,79 €
Tüüpilise kuju ning suurusega energiamõõtur, millel on hästi jälgitav ekraaninäit. Alla 50 W hetkevõimust tarbivate seadmete mõõtmisel näitab reaalsest tunduvalt pisemaid näite, kuid üllatavalt hästi suudab lugeda alla 20 W tarbimist.
Hea
Mõõtetäpsus alla 20 W seadmete mõõtmisel
Suur loetav numbrinäit
Halb
Mõõtetäpsus väikestel hetkevõimsustel
Koondhinne 7,8
***

Electronic UPM DEM1379
Ostukoht: Saiturinpörssi Soomes
Hind: 10 €
Ovaalne ja mõõtmetelt veidi peenem mõõtur mahub ka kitsastes oludes seinakontakti. Ekraan on küll hämaravõitu, kuid numbrid on suured. Mõõtja näitab suuremat tarbimist nii väikestel kui keskmistel hetkevõimsustel.
Hea
Suured selged numbrid
Väike korpus
Halb
Mõõteviga väikestel ja keskmistel hetkevõimsustel
Koondhinne 7,8
***

Axxel HH-549
Ostukoht: Bauhof Tallinn
Hind: 12,19 €
Kui vaadata erinevate seadmete tarbimise mõõtetulemusi, siis Axxelile ei meeldi eriti impulsstoiteplokiga seadmed. Mõõtmistulemused on alla 300 W võimsustel märgatavalt suuremad kui testseadmega mõõdetult, näiteks 50 W juures näitas lugem ligi 100 vatti!
Hea
Väiksus
Halb
Suur mõõteviga alla 300 W koormustel
Koondhinne 7,3
**

Energy Saving Meter HH-549
Ostukoht: K-Rauta
Hind: 14 €
Seade on küllaltki väike, kuid mõõtetulemuste vead on konkurentidega võrreldes tunduvalt suuremad. Alla 300 W hetkevõimuse viga on liiga suur, näiteks suutis mõõtur anda 50 W hõõglambi energiakuluks 86–94 W.
Hea
Väiksus
Halb
Suur mõõteviga alla 300 W mõõtmisel
Koondhinne 7,3
**

Energy Meter LX-0805 / EX 0805
Ostukoht: Handymann
Hind: 12,50 €
Mõõturi ekraanil olevad näidud on kolmes reas, kuid neis olevat infot on küljelt vaadates raske eristada. Seade suudab mõõtmist teostada küll, kuid enam-vähem täpsed näidud algavad alates 100 W hetkevõimusest. Väiksematel koormustel võib näit kõikuda +/–50 testseadme näidust.
Hea

Halb
Suur mõõteviga alla 50 W
Raskelt eristuvad näidud ekraanil
Koondhinne 7,3
**

Sarnased artiklid