TM testib: "puutetundetud" mobiiltelefonid
04.05.2013

Uue mobiili valimine võib kujuneda raskeks katsumuseks, kui on soov leida lihtsamat kõnetelefoni. Õnneks on poodides endiselt saadaval ka nupulisi taskutelefone, mille kasutamisega saab hakkama igaüks.

Puuteekraanilised mobiilid vallutavad maailma hoogsalt ning see hoog ei näi peatuvat. Lisaks suureekraanilistele ja kallitele tippmudelitele on nutitelefoni juba võimalik osta ka väiksema raha eest. Nutifoni puhul on puuteekraan möödapääsmatu, sest funktsioone on seadmel lihtsalt niivõrd palju – kas või videote-piltide või neti sirvimine. Ent numbrite valimiseks ja vigadevabaks kirjutamiseks on paremaid mooduseid – nagu vajutatavad nupud.
Puuteekraani ei saa ju vajutada – mis tähendab, et ilma vaatamata pole võimalik „nuppudele” pihta saada. Samuti ei anna nupu „vajutamine” mingit tuntavat tagasisidet, sest ega sile klaaspind ju ei liigu. Ja ei tasu ka unustada, et puuteekraanilised mobiilid on küllalt laiad ning ei pruugi väga kindlalt käes püsida.
Tõenäoliselt on nii mõnigi nutirongil püsimisele käega löönud – või pole sinna üleüldse proovinudki trügida. Sest kui miniekraanil netisirvimine või mängimine ei ahvatle, aga vaja on vastupidavat ning taskusse mahtuvat telefoni, millega on lihtne helistada, siis pole puuteekraanist tõepoolest mingit tolku – vastupidi.

Lihtsalt telefonid
Siinsesse võrdlusesse valitud eksemplarid omadustega ei uhkusta – see-eest on neil aga olemas numbrinupud. Need telefonid meenutavad paarikümne aasta tagust aega, mil GSM-hullus algas – ainult nüüd on nad stiilsema välimusega, kordades odavamad ning võimaldavad tundide kaupa rääkida.
Nokia C2-01 on hetkel müüduim n-ö totufon – pole ka ime, sest tegelikult aparaat ise väga „totu” polegi. 80 euro eest saab 2tollise diagonaaliga värviekraani, 3G toe, 3,2 Mpx kaamera, muusikapleieri, diktofoni ja FM-raadio, rääkimata kalendrist või äratuskellast. Vajadusel saab ka sirvida netti ja lugeda e-kirju, ning komplektist leiab ka nuppkuularid.
Ka Nokia soodsam mudel 113 sobib helistamiseks ja sõnumeerimiseks rohkem kui küll. Väikses ning kerges (77 g) seadmes on nii VGA-kaamera, muusikapleier kui ka raadio ning aparaat maksab alla 60 euro.
Kokkuvolditav Samsung E1190 pole samuti mingi omadustepomm – saab kahel GSM-sagedusel helistada ning sõnumeid saata, lisaks kalender, kell, (valuuta)kalkulaator ning 1000kohaline aadressiraamat. Veenvaks omaduseks on aga vähem kui 30eurone hind.
Samsung E1200 on lihtsalt mobiiltelefon – rõhk sõnal „lihtsalt”. Vaid GSM-sagedusalal toimivast seadmest pole mõtet lisasid otsida – kaameragi puudub. Küll aga on olemas äratuskell, kalkulaator ja kalender – ehk olulisim. Telefoni hinnaks paremate pakkumiste puhul on 30–40 eurot.

Odavtelefon on in
Ikka ja jälle ilmub mõne tootja valikusse võimalikult odav seade – neile, kes pole huvitatud nutitelefonist. Paraku suunatakse paremad ning lihtsamini kasutatavad mudelid maadesse, kus on palju esmakasutajaid, ning Euroopasse need tihti ei jõuagi.
Lihtsate aparaatide nõudlust suurendab ka see, et paljud vanemad inimesed on loobunud juhtmega aparaatidest ning asemele otsitakse võimalikult tavalist mobiili.
Odavtelefon sobib hästi tagavaraseadmeks, samuti olukordadesse, kus pole rääkimisest rohkemat vajagi.
Kindlasti ei tasu aga unustada, et ühe omaduse poolest pole kallitel nutifonidel lootustki nn säästukatega konkureerida – selleks on aku vastupidavus.

Kuidas kostab
Mobiilide kuuldavust mõjutab eelkõige ümbrus. Kõrged majad või kaljuseinad ning keldrid ja liftid kõrgsageduslikele raadiolainetele ei meeldi.
Proovisime helistada seisvalt telefonilt autosse, mis liikus levi äärealal – segavateks faktoriteks erinevad maastikuvormid ja raadiolaineid peegeldavad objektid.
Testi läbisid kõik telefonid oodatult hästi – sest kasutusel on 2G sagedused. Ka helikvaliteedilt olid aparaadid sarnased, kui välja arvata Samsung E1200 helinivoo märgatav kõikumine.

Lõpphinnangud ja -tulemused leiad maikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid