TM testib: 32tollised nutitelerid
04.09.2012

Kõik ei soovi oma elutuppa kogu seina katvat hiidtelerit, enamikul meist polegi sobiva suurusega tuba sellise teleri jaoks. Võtsime testi uuemad ja rohkete lisavõimalustega 32tollised nutitelerid, mis sobivad ideaalselt korrusmaja elutuppa, ning vaatasime, mida nad endast kujutavad.

LG 32LM660T
Panasonic TX-L32ET5Y
Samsung UE32ES6715U
Sony KDL-32HX755

Nutitelerid on läbi löömas. Müüdud teleritest iga kolmas kandis poes silti SmartTV ja nende osakaal üha kasvab. Eks oma süü ole ka tootjatel, kel tavatelerite valik piirdub vaid kahe-kolme mudeliga. Internet ja multimeedia taasesitus on leidnud oma koha teleri ekraanil.

Nutikad toimetajad
Kes oleks kümme aastat tagasi arvanud, et telerit saab kasutada internetis surfamiseks või videokõnedeks, rääkimata videolaenutusest või multimeedia edastamisest koduvõrgus? Aga ometi on tänasel päeval kõik see võimalik, lisaks saab telereid mugavalt juhtida Android- ja iOS-põhiste nutitelefonidega. Ja eks iga tootja püüab leida just seda n-ö oma sisu, et erineda teistest konkurentidest mitte ainult disainilt. Veidi pikemalt kirjutasime nutitelerite funktsioonidest TMis selle aasta juulis, aga nüüd vaatame, kui mugav on neid teenuseid otse ekraanil kasutada.

Teleriga internetti
Hiirel ja klaviatuuril on oma kindel roll, kui me arvuti abil veebilehti sirvime. Klaviatuuri abil sisestame aardesse ning hiir tagab mugava skrollimise lehel. Aga teleri puhul peame läbi ajama vaid teleripuldiga. Saame küll kasutada nelja suunanuppu lehtedel liikumiseks ja OK-nuppu valiku kinnituseks, kuid aadressi sisestamine puldi abil on paras piin – ühe märgi sisestamine võib nõuda kuni kümmet vajutust.
LG pakub teleriga kaasa maagilist kaugjuhtimispulti. Põhimõttelt meenutab see veidi hiirt – vähemalt üle kogu veebilehe saab kiirelt ja mugavalt liikuda, sest abiks on ka hiirelt tuttav rullnupp. Ka aadressi sisestamise teeb see puldike lihtsamaks ekraanile ilmuva virtuaalse klaviatuuri abil. Liiguta kursor õigele tähele ja vajuta OK nuppu. Selline lähenemine teeb veebi kasutamise lihtsaks ja lõbusaks.
Samsung on valinud teise tee ja lubab – oh üllatust – ühendada oma USB-liidesesesse tavalise arvutile mõeldud juhtmega klaviatuuri ja hiire. Kuna üldiselt on nende juhtmete pikkuseks vaid 1,5 meetrit, siis veebis navigeerimiseks tuleb telerile lähemale kolida. Saab küll kasutada USB pikendusjuhet, kuid kes ikka tahab juhetpidi teleri küljes olla. Samsung pakub lisaks umbes sada eurot maksvat juhtmevaba klaviatuuri, millelt leiab ka puutepaneeli, et veebis mugavamalt toimetada.
Panasonic ja Sony piirduvad hetkel vaid teleri puldiga ning selline lahendus nõuab veebi kasutajalt aega, aega ja rahulikku meelt.
Loomulikult pakuvad kõik neli kasutamisvõimalusi nutitelefonidele, kuna nende puutetundlik ekraan toimib kui klaviatuur ning hiir.
Teleris olevad veebisirvijad võib laias laastus jagada kaheks – Flash-tugi on olemas LG-l ja Sonyl, seega need telerid on peaaegu nagu arvutid. Panasonic ja Samsung aga Flashi ei toeta ning nende kasutamine sirvijana on piiratum.

Saadete salvestamine
Kõik testis osalevad telerid võimaldavad ühendada endaga USB-kõvaketta, mis teeb neist salvestava digiboksi.
Esmakordsel ühendamisel vormindab teler kõvaketta ning seob kasutamiseks vaid selle konkreetse teleriga. Niimoodi püütakse ohjata digitaalsete salvestuste edasist levikut.
Saadete salvestamiseks tuleb avada elektrooniline saatekava EPG, valida saated ning põhimõtteliselt võib pärast seda teleri ooterežiimile lülitada. Salvestamine algab ja lõpeb vastavalt EPG-s olevale saateajale. Kahjuks puudub selle klassi telerites teine TV-tuuner – seega on kaks valikut: kas vaatad üht saadet ja ei salvesta või salvestad ja ei vaata teiselt kanalilt muud saadet.
Mugavalt ühe nupuvajutusega toimib ka pausi funktsioon. Näiteks telefonihelina peale tuleb vajutada vaid pausi nupule ning teler hakkab hetkel eetris olevat saadet salvestama kõvakettale. Kui kõne on lõppenud, tuleb vajutada Play-nupule ja pooleli jäänud saade jätkub täpselt sealt, kus pooleli jäi. Heal juhul on võimalik reklaamipauside edasikerimisega reaalaega välja jõuda.

Liidesed
Aasta-aastalt on vähenenud analoogvideosignaali väljastavate koduseadmete arv, kõik uuemad video- ja fotokaamerad väljastavad digitaalset signaali. Vastavalt trendile on käitunud ka teleritootjad. Enam ei leia teleri küljelt S-Video liidest, analoogliideseid esindavad vaid komposiit ja SCART. Kusjuures traditsiooniline suur SCART pesa on alles vaid Sonyl, teised kolm pakuvad üleminekuadapterit.
HDMI-liideseid leiab Samsungi tagant kolm, teistel on neid lausa neli. Kõigil on üks HDMI ka ARC (Audio Return Channel) toega. Seda liidest on mugav kasutada koos kodukino võimendiga, millel uuem HDMI-liides, et kuulata teleri heli otse kodukino süsteemist. Teine võimalus on kasutada teleri optilist heliväljundit, aga sel juhul peab kodukino sisendit muutma. Telerite endi kõlarid on sobivad vaid jutusaadete kuulamiseks, kontserdi või kino elamust ühegagi nendest ei saa.
USB-liideseid on vähemalt kaks, erandi moodustab Samsung, millel neid suisa kolm. Ühte saab ühendada mälupulga, millelt siis teler suudab maha mängida nii muusikat, näidata fotosid kui ka videot. Teine USB-liides on ette nähtud kõvaketta jaoks, kuhu saab mugavalt otse telekavast salvestada saateid hilisemaks vaatamiseks.
Panasonic on truuks jäänud SD-mälukaardi pesale. Eemalda digikaamerast mälukaart, aseta telerisse ja naudi ülesvõetud materjali otse suurel ekraanil.
Ka suureks arvutiekraaniks sobivad need telerid hästi, kuna füüsiline pikselimõõt jääb väikeseks. VGA-liidest ei ole vaid Samsungil, aga ka sülearvutites on domineerivaks saanud HDMI- ja DispleyPort-liidesed. Neid kasutades jõuavad pilt ja hääl telerisse ühe kaabli kaudu.

Suurepärane pilt
Tavaline digitaalne TV-pilt näeb hea välja igal ekraanil. See on tingitud pigem sellest, et 32tolliste ekraane täitvad füüsilised pikslid on imepisikesed võrreldes suuremate ekraanide omadega. Siiski suudab Samsung edastada teravaid üleminekuid teistest pehmemalt.
FullHD-pilti suudavad kõik taasesitada mürata ja hea täpsusega, isegi siis, kui kõik mürasummutused ning liikuva pildi abid on välja lülitatud.
Kahjuks aga on nende HD-kanalitega nii nagu on – valdav enamus telejaamu edastab saateid vaid SDTV-standardis, aga seda parem tundub FullHD-telejaama või Blu-ray mängijast tulev videopilt.
Loomulikult saavad kõik testis osalenud telerid hakkama ka 3D-pildi edastamisega. Tõsi, 3D-telekanalid ei ole meil veel kättesaadavad, aga filmide valik Blu-ray mängijate jaoks laieneb pidevalt. LG ja Panasonic panustavad passiivsele 3D-lahendusele ning nende telerite pakenditest leiab lausa neli paari prille. 3D-pilt on kirgas ja värelustevaba. Samsung ja Sony on jäänud truuks aktiivsele 3D-lahendusele ning prillid on lisavarustuse nimekirjas. Aktiivprillide hinnad jäävad 50 ja 100 euro vahele, samas kui passiivprille saab 50 euro eest lausa 5 paari.

Testimine
Mõõtmised algavad testis alles siis, kui kõik telerite pildiseaded on üle kontrollitud ning vajadusel käsitsi peenhäälestatud. Kuigi tootjad eelseadistavad vähemalt neli tehaseseadistust – Standard, Film, Mäng ja Sport –, siis võrreldes neid seadeid ideaalsete testpildi seadetega, on erinevused silmaga märgata. Seepärast seadistatakse värvigamma ning taustvalgustuse määr mõõteseadmete ning testpiltide abil. Ning seda nii tavaTV-pildi vastuvõtuks kui ka HDMI-kaabli abil saabuva FullHD-pildi parameetrite mõõtmisel.
Ka laboris tekitame mõnusalt hämara valgustuse, et imiteerida õhtust elutoa valgust. Sellistes oludes ei ole valge värvi osa enam nii suur, aga must peab pingutama elu eest, et ekraanil oleks nähtav nii süsimust kui ka selle üleminekud tumehallist hallini. Aga ega ka valge ei tohi muutuda sinakaks või beežikaks. Teiste sõnadega proovitakse teleripildi valge tasakaal kätte saada. Täpselt sama lugu on kogu värvigammaga elik kolme põhivärvi: punase, rohelise ja sinisega. Ideaalis peaks ka nende graafik välja nägema kui kolm kattuvat sirget. Karbist välja võttes kipub aga ühe tootja ekraanipilt olema üleküllastunud neoonvärvidest (Samsung), teisel domineerib punane (Sony), kolmandal on aga sinist vähe (Panasonic). Ainsana pääses ülehäälestusest LG, kelle valgetasakaal ning värgigamma olid pakendist välja võttes peaaegu ideaalsed. Kodus uue teleri ees ei tasu aga valgetasakaalu ega ka täppishäälestuste menüüdes liiga hoogu sattuda, eriti kui puuduvad varasemad kogemused ning testpilt.

Sarnased artiklid