Tehnikatudengite põnevad tegemised
Tõnu Ojala
11.12.2015

Kui pea veerand sajandit tagasi tehti värskelt TPIst ümbernimetatud TTÜs isegi masinprojekteerimise kursus ja eksam läbi nii, et AutoCADi ei näinud mehaanikatudengid isegi kaugelt mitte (!), siis nüüdseks kuulub selline asi kurioosumite valdkonda ning tulevastel inseneridel on akadeemilise koolitöö kõrval enam kui kunagi varem võimalusi õpitut praktikas järgi proovida.
Tehnikatudengite sügis on olnud erakordselt tihe. Siin vaid mõned näited. Novembri alul toimus TTÜs selle sügise suurim riist- ja tarkvara ehitamise üritus TehnoHack, kus osales üle 150 inimese üheksast erinevast riigist. Mõned päevad hiljem vallutas „tipi“ tudengiorganisatsiooni BEST-Estonia korraldatud insenerivõistlus EBEC Tallinn ning detsembri alul leiab samas aset juba 15. korda robotivõistlus Robotex, (vt lk 92) mis sel aastal peaks tulema esinduslikum kui iial varem.
Täie hooga tegutseb Tehnikaülikooli ja Tehnikakõrgkooli ühine tudengivormeli tiim, kel sel hooajal on uus põnev väljakutse esimese elektrivormeli FEST15 näol. Oleme ka nende tegemistest varem mitmel korral kirjutanud ja on päris kindel, et põhjust kirjutamiseks annavad nad veel ja veel.
Hiljuti Eestit väisanud Slovakkia president Andrej Kiska märkis Tallinna Tehnopolis korraldatud arutelupaneelil, kus koos Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvesega arutati iduettevõtluse ja investeeringute teemal, tabavalt eurooplaste ja ameeriklaste erinevust. „Kui Euroopa koolilõpetaja unistab heast tööst, siis USA eakaaslane heast ärist. Häid ideid on meil samaväärselt USAga, kuid Euroopas on vähem julgust riske võtta,“ märkis kõrge külaline. Kui ookeani taga loetakse ka ebaõnnestumist sammuks teel õnnestumise poole, siis Vanas Maailmas see sageli nii ei ole. Aga et eespool loetletud tudengite ettevõtmised koosnevadki nii õnnestumistest kui ebaõnnestumisest, tähendab see, et praegu peale kasvav põlvkond on vanadest dogmadest vaba – loodetavasti tulevad meie uued Skype’id, Transferwise’id ja Skeletonid just nendelt samadelt TehnoHackidelt, EBECitelt ja Robotexidelt ning töökodadest ja vormeliradadelt.

PS. Muide – kes teab, kas ka slovakkidel „oma Skype“ on? Tuleb välja, et on küll – nii mainis Andrej Kiska oma esinemise käigus mitmel korral välja Aeromobili lendavat autot (suured ideed peavadki veidi hullud näima!) ning IT-ohutuse valdkonnas maailmamastaabis tegutsevat ESETi.

Sarnased artiklid