Tehnika maailma ja Tehnikamaailma kaks aastakümmet
Tõnu Ojala
01.09.2018

Üheksakümnendate aastate lõpus raputas maailma (sh Eestit) Venemaalt alguse saanud majanduskriis. Just siis otsustas Yhtyneet Kuvalehdet (tänane Otavamedia) luua Eestisse ettevõtte ning anda talle nimeks Ühinenud Ajakirjad. Vastloodud kirjastusse läksid juba ilmuvad ajakirjad Kodutohter ja Kodustuudio ning uue tulijana Tehnikamaailm, mille avanumber ilmus täpselt 20 aastat tagasi.

TMi sünni kõrval leiab 20 aasta tagusest tehnikamaailmast teisigi verstaposte. Nii ostis Volkswagen just 1998. aasta suvel Bugatti ja Bentley, septembris lisandus neile veel Lamborghini. NSVLi lagunemise järel oma kohta otsinud Zaporožje autotehas ZAZ Ukrainas leidis partneri korealaste Daewoo näol. Venemaal asutati aga tolleks ajaks juba tootmise peatanud Moskvitši tootmispindadel Autoframos, mis hakkas kokku panema Renault’sid.

Autofirmad olid tol ajal väga kuum kaup – sakslaste BMW pani „käpa peale“ brittide Rolls-Royce’ile, teine Saksa autogigant – Daimler-Benz – sai ameeriklaste Chrysleri omanikuks ning kümnekonnaks aastaks ilmus maailma autokaardile DaimlerChrysler AG. Nende tehingute kõrval tundus pankrotistunud Kia üleminek Hyundaile väikese uudisena – polnud ju ei Kia ega Hyundai siis Euroopas veel kaugeltki sellise kaliibri tegijad kui tänapäeval.

Samal aastal said ajalooks nii Saab 9000 kui vabalthingava mootoriga Porsche 911, ent uue kaubamärgina ilmus maailma autokaardile Smart. Väike vangerdus toimus ka Eesti automaailmas, kui seni Citroëni esindanud Japauto asemel selle kaubamärgi maaletoomine Veho Eesti kätte läks.

Kosmosevallutuste poolel alustati 1998. aasta lõpus tagasi tänaseni tegutseva rahvusvahelise kosmosejaama ISS ehitusega. Suurt tähelepanu pälvis tollal 77aastane USA senaator John Glenn. Esimese ameeriklasena juba 1962. aastal kosmoses käinud Glenn on siiani vanim inimene, kes maailmaruumi jõudnud. Tartu linnapilti lisandus 14korruseline Emajõe Ärikeskus, mida rahvas hakkas kohe Plaskuks kutsuma ja mis tänaseni kenasti toimib – täpselt nagu tänaseni toimivad nii samal aastal sündinud MP-mängijad kui Bluetooth-ühendused. 20 aastat on samaaegselt nii pikk kui lühike aeg. Palju sellest, millest me tollal kui tehnikauudistest kirjutasime, on kadunud ajaloohämarustesse, mõnigi tollane tehnikaime annab ainest ajaloorubriigi teemana.

Edu ja õnne kõigile TMi tegijatele (neid on tänaseks julgelt üle 150!) ja lugejatele (neid ei oska kokku lugedagi!) järgmiseks 20 aastaks!

Sarnased artiklid