Targad telerid
Juha Nykänen, Glen Pilvre
04.12.2011

Käesolevas võrdluses on vaatluse all hinnalt soodsad, ent igati eeskujulike näitajatega telerimudelid, mille rikkalikust lisaomaduste nimistust ei puudu ka nn nutikad funktsioonid. Lisaks traditsioonilistele pilditestidele vaatamegi, mida selle nutikogusega saab peale hakata.

Seekordses suures testis olevad telerid erinevad veidi Eesti poodides saadaolevatest kaksikutest – kõigis testitutes on DVB-T2 tuuner. DVB-T2 on tänase n-ö tavalise maapealse digitelevisiooni (DVB-T) uuem ja parem versioon, mida Eestis veel ei kasutata. Muretsemiseks pole aga kindlasti põhjust ka DVB-T-digituuneritega telerite omanikel – alati on võimalik osta DVB-T2-tuuneriga digiboks, kui meiegi saated-saatjad on niikaugel – või uus teler.

Internet ja telerid
Meeldigu see või mitte, aga kõik tänased vähegi „kobedamad” telerid on nutikad ja netipõhised (TM 7/2011). Tarkuste nägemiseks tuleb võrgukaabel telerisse pista või osta USB-porti ühendatav WiFi-liides. Ainult Sharpiga tuleb WiFi-pulk kohe kaasa, teiste puhul on tegu lisavarustusega.
LG Smart-TV sisaldab valikut eelinstalleeritud rakendusi – olemas on muu hulgas Twitter, Facebook, Picasa ja Youtube. Ka on veebisirvija, millele lubatakse tarkvarauuendusega Flash-tuge.
Panasonicu nutikad funktsioonid kannavad koondnime Viera Cast. Youtube, Picasa ja Facebook on olemas, lisaks uudistevalikud, ilmateade jne.
Samsungi Smart Hub mahutab lausa lugematul hulgal rakendusi. Olemas on nii Twitter, Facebook, Picasa kui Youtube, kõikvõimalikke mänge jne. Samsungil on olemas oma ka telerirakenduste pood nimega Samsung Apps, kus leidub kuhjaga nii tasuta kui tasulist kraami – muu hulgas alates 6500 mudeliseeriast ka Skype.
Sharpi netiliides on olemuselt Philipsi loodud NetTV, millega saab lisaks eelvalitud rakendustele ka veebi sirvida.
Sonyski on olemas kõik „kohustuslik”. Nii sotsiaalvõrgud, Flash-toega veebisirvija ja ainsana võrdluse osalistest ka Skype.
Kõigest sellest nutikusest rääkides tasuks aga kindlasti märkida, et paljuski on see tore vaid paberil – reaalses kasutuses on enamike teenuste konfigureerimine ja kasutaminegi paras peavalu ja kannatust nõudev protsess. Ega siis ilmaasjata pole arvutil klaviatuuri ja hiirt – teleripuldiga tähti otsida ja kursorit ekraanil taga ajada on pehmelt öeldes meeleolukas ajaviitevorm. Kõiki (nuti)telereid saab juhtida ka nutitelefonidega (ja tahvlitega). Olemas on vastavad rakendused nii Androidile kui iOSile. Need on paljuski tunduvalt paremaks alternatiiviks tavalisele teleripuldile – näiteks LG rakenduse puhul saab telefoni/tahvli ekraani kasutada n-ö virtuaalse puuteplaadina, mis muudab kas või veebisirvija kasutamise tunduvalt ladusamaks. Samsungi tootevalikus on ka QWERTY-klaviatuuriga teleripult – neile, kel tõsisem plaan telerite nutifunktsioone kasutada. Lühidalt: kui teid huvitab internet suurel ekraanil, on (veel) palju mõistlikum ühendada teleriga arvuti kui loota telerisisestele lennukate nimedega nutifunktsioonidele. Ja üks pluss veelgi arvuti kasuks – näiteks Youtube on telerites vaid SD-kvaliteediga, seoses reklaamide puudumisega YouTubeí rakenduses. Arvutiga ühendatult aga taolist piirangut (teleekraanil) loomulikult pole.

Videod ja pildid
Kõigi teleritega saab vaadata omi pilte ja videoid mälupulgalt. Või kuulata muusikafaile. USB-liides on kõigil teleritel, Panasonicul ja Sharpil on olemas ka SD-kaardi pesa – nii saab kohe võtta fotoaparaadist või videokaamerast mälukaardi ja telerisse pista. Kui teler ühendada kodusesse arvutivõrku, saab suurel ekraanil kuvada ka arvutis olevaid meediafaile DLNA-vahendusel.

USB-salvestus
LG, Panasonicu ja Sony saab kerge vaevaga muuta salvestavateks digiboksideks. Nende USB-porti võib ühendada kõvaketta ning valida taimeriga saateid salvestuseks otse saatekavast. LG-ga pole võimalik salvestada tasulisi kanaleid, ent Sony ja Panasonic selles osas piiranguid ei tee. Küll aga tasub märkida, et igas teleris on siiski vaid üks tuuner – nii saab salvestada vaid vaadatavat kanalit. Teler võib salvestuse ajal olla ka ooterežiimil ehk n-ö välja lülitatud.
LG ja Panasonic võimaldavad kasutada ka pidevat n-ö taustsalvestust, mis võimaldab vaatamisajalugu tagasi kerida, saadet vajadusel pausile panna ja sobival hetkel edasi vaadata.
Sharpi USB-porti saabki ühendada vaid mälupulga taustsalvestuse tarbeks, välist kõvaketast ja taimeriga salvestust teler ei võimalda. Mälupulgale salvestamisel oli Sharpil probleeme DVB-T subtiitritega.
Testitaval Samsungi mudelil salvestusfunktsiooni pole, selleks tuleb vaadata firma mudelivalikus 6500st ülespoole.
Enne salvestuse aktiveerimist tuleb ketas teleriga kasutamiseks n-ö autoriseerida. Pärast seda toimingut on konkreetset ketast võimalik kasutada ainult selle ainsa teleriga – ühegi teise seadmega ketta sisule ligi ei pääse. Tobedavõitu piirangu taga on loomulikult autorikaitse „ülihoolitsev” käsi – et (HD)TV-saateid ei saaks sel viisil kopeerida. Palju (kas ja kuidas) taoline piirang kedagi rikkamaks või õnnelikumaks teeb, on iseküsimus.

Parem heli
Ühegi võrdluse teleri helikvaliteedi osas midagi üleliia ilusat öelda ei saa, vastupidi. Põhjuseks telerite üha vähenevad mõõtmed ning õhuke profiil – kõlarite jaoks pole enam lihtsalt ruumi. Mitte üheski võrdluse teleris pole valjuhääldid suletud korpusega või vaataja poole suunatud. Nii tuleb parema heli otsinguil pigem telerite olematud audiovõimed üldse unustada ning vaadata teiste lahenduste poole. Kui sooviks pole mitmekanaliline kinoheli, on siiski mõistlik lisada aktiivkõlarite paar. Sellised võimendeid sisaldavad kõlarid saab ühendada otse teleri analoogväljundisse ning helitugevust saab endiselt reguleerida teleripuldiga. Tõsi, kvaliteetse kõlaripaari eest tuleb välja käia vähemalt kolmekohaline rahasumma.
Sama (või isegi väiksema) raha eest saab aga kõik-ühes 5.1-kodukinokomplekti (hinnad algavad sajast-paaristsajast eurost), milles sisaldub ka plaadimängija ning bassikõlar. Muidugi, nii odava komplekti puhul ei saa just parimast hifi-helist ja rohketest reguleerimis- ja ühendusvõimalustest rääkida, ent teleriheliga võrreldes on mis tahes komplekt hoopis teisest klassist. Paremad-kallimad kõik-ühes kodukinod ulatuvad juba 1000 euro piirimaile ning eraldi võimendi (pikk AVRide test eelmises TMi numbris) ja kõlarite ostu puhul võib sellegi hinnanumbri vähemalt kahega korrutada.

Uus generatsioon
Tänapäevased telerid kulutavad energiat üha vähem ja vähem. Aastapäevad tagasi LCD-telereid võrreldes mõõtsime keskmiseks võimsustarbeks 100 vatti – nüüd on aga parimate keskmine juba 60 vati piiril. Ooterežiimil on võimsustarve aga alla 1 vati.
Kokkuhoid avaldub ka analoogliideste arvus. Kõikidel mudelitel on vaid üks SCART-liides ning LG ja Samsungi puhul on vana videomaki ühendamiseks kasutusel eraldi ühenduskaabel. Lisaks on kõigil olemas üks videosisend ja üks komponentsisend.
Tõsi ta ju on, et SCART-liidese „parim enne” on möödas ja selle asemele on tulnud digitaalne HDMI. HDMI-liideseid on kõigil teleritel neli, millest üks ARC-funktsiooniga (nn audio tagasisuunamine). See tähendab, et mis tahes teleriga ühendatud seadme heli liigub läbi selle liidese tagasi ressiiverisse. Lahtiseletatult – kui teler ühendada ressiiveriga ARC-HDMI kaudu, siis täiendavaid audiokaableid pole vaja enam ressiiveriga ühendada. Loomulikult saab soovi korral tänapäevasest ressiiverist saata pildisignaali telerisse – sellisel juhul tuleks seadmed ühendada hoopis otse ressiiveriga ning viimane HDMI vahendusel teleriga.
Vaatamta suhteliselt soodsale hinnale, on kõik võrdluse telerid nii tulevikukindlad kui hetkel standardite silmapiir ulatub. Samsung ja Sharp võimaldavad ka ruumilise pildi vaatamist – selleks tuleb osta juurde 3D-prillid.

Kokkuvõtted

LG 42LV550W
Eestis DVB-T-tuuneriga LG 42LV570S

Hinnaklass: 1000 €
Ekraani suurus ja tüüp: 42’’ LCD
Resolutsioon: 1920 x 1080
Mõõdud alusega: 101 x 69 x 26 cm
Kaal: 16 kg

LG on uuendanud pulti. Keskele koondatud juhtnupud asuvad nüüd nii lähestikku, et valevajutusi esineb ikka ja jälle. Teleri kasutuselevõtt on siiski lihtne ja loogiline ning menüüd on erakordselt selged. Paberil kasutusjuhend on õhuke, paksema versiooni leiab kaasasolevalt plaadilt.
Võrku ühendatult pakub Smart TV valikut eelinstalleeritud rakendustest ning filmilaenutust (ei toimi Eestis). Tootja lubaduste kohaselt on peagi saadaval ka Flash-toega netisirvija.
Pildiseadete häälestamisel on abiks näidispiltide abil toimiv menüüsüsteem.
Värvide tonaalsus on hea nii TV- kui AV-režiimis. Telepildis on ainsaks veidi segavaks faktoriks kiiremate liikumiste puhul häired kujutiste servades. Kontrastsus on eest vaadates vaid rahuldav, külgedelt näib pilt veidi sinerdav.
Ilma korpuseta allapoole suunatud valjuhääldid annavad helile oma koloriidi, ent veidi on kuuldavad isegi madalamad sagedused. Olgugi et kõla on õhuke, on muusika ja kõne siiski piisavalt arusaadav ja selge.
Liidesed asuvad küljel ning osasid neist saab kasutada vaid kaasasolevate spetsiaalkaablite vahendusel.
Vaadata-kuulata saab USB-pulgale salvestatud videoid, pilte ja muusikat. Võimalus on ühendada ka kõvaketas ning salvestada saateid nii vaatamise ajal kui taimeriga.

Hea
Pildi tonaalsus
Pildiseadete süsteem
USB-salvestusvõimalus

Halb
Mustade toonide kuvamine

Üldhinnang 8,5
xxxx

Samsung UE40D6207
Eestis DVB-T-tuuneriga UE40D6000TW

Hinnaklass: 1000 €
Ekraani suurus ja tüüp: 40’’ LCD
Resolutsioon: 1920 x 1080
Mõõdud alusega: 96 x 65 x 26 cm
Kaal: 14 kg

Samsungi pult ja menüüde loogika on selge. Nii ei tohiks igapäevase kasutamisega kellelgi probleeme tekkida. Teleri võib kohe ühendada antenni ja võrgukaabliga. Pärast esmast sisselülitamist otsib teler kõik saadaolevad kanalid ning kontrollib interneti vahendusel tarkvarauuenduste olemasolu. Ekraanile kuvatav kasutusjuhend on erakordselt hästi grupeeritud alajaotusteks ning vajamineva info leiab kiiresti.
Vajutus Smart-Hub nupule avab ukse teleri nutimaailma – ekraanile kuvatakse olulisemad eelinstalleeritud rakendused nagu Twitter, Facebook, Youtube, Picasa. Samsungi App-store pakub lisaks küllalt laia valikut nii tasuta kui tasulisi rakendusi.
Teleriga saab vaadata meediat nii koduses võrgus olevatelt arvutitelt kui USB-mälupulgalt.
Värvitasakaalu saab reguleerida piisavalt heaks, kerge rohekas varjund võib tähenärijaid võib-olla veidi segada. Kontrastsus on hea ning pilt ei kaota oma sügavust ka veidi küljelt vaadatuna.
Kõlarihelis on kuulda nii madalaid kui kõrgemaid sagedusi. Sellegipoolest pole kõrgete sageduste taasesitus kuigi puhas, mis omakorda muudab muusika kõla särisevaks ning väsitavaks. Kõne püsib siiski arusaadavana.

Hea
Igapäevane kasutamine
Ühtlane koloriit
3D-valmidus

Halb
Pole USB-salvestust

Üldhinnang 8,5
xxxx

Sharp LC-40LE831S
Eestis DVB-T-tuuneriga LC-40LE830S

Hinnaklass: 1100 €
Ekraani suurus ja tüüp: 42’’ LCD
Resolutsioon: 1920 x 1080
Mõõdud alusega: 94 x 64 x 26 cm
Kaal: 17 kg

Sharpi puldi nupud on grupeeritud ja tähistatud selgelt. Sama ei saa öelda segasevõitu seadistuste-menüüsteemi kohta, ent igapäevaselt pole seal õnneks põhjust ekselda. Kasutusjuhend on suhteliselt õhuke, rohkem infot leiab elektroonilisest versioonist kaasasolevalt mälupulgalt.
Koduarvutites olevaid meediafaile saab teleriekraanilt vaadata, nagu ka kuulata muusikat. Sama funktsionaalsust pakub ka USB-mälupulk. USB-seadet on võimalik kasutada ka (ainult) taustsalvestuseks.
Netifunktsioonid koondnimega Aquos NET käivituvad ühe nupuvajutusega. Ikoonidena esitletud rakenduste seast leiab nii ajaviidet kui asisemat sisu. Olemas on ka tavaline netisirvija, aga siiski arvutitest piiratuma funktsionaalsusega.
Sharpi algselt ülikollase pildi saab niivõrd-kuivõrd loomulikuks vaid täpsete pildiseadete reguleerimisega. Liigsetest kollastest vabanemine aga toob esile veidi sinerdavad toonid hallskaala keskmises osas – tumedad ja heledad toonid püsivad vähemalt loomulikena. Pildi heledusastmed eristuvad väga hästi.
Teleri taga on eraldi bassikõlar ja kaks väiksemat kõrgete (sageduste) kõlarit, mis on suunatud alla. See muudab heli suuna ebamääraseks. Kuigi helipildis on olemas nii madalaid kui kõrgeid sagedusi, ei saa muusika kuulamist siiski nauditavaks tegevuseks pidada. Kõne aga on selge ja arusaadav.
Võimsustarve on 70 vati piirimail, võrdluse ainsana saab Sharpi lülitada päris välja.

Hea
Pilt mööndustega
Väljalülitamisvõimalus
3D-valmidus

Halb
Kerge sinerdus
Puudub USB-salvestus

Üldhinnang 8,3
xxxx

Sony KDL-40EX524
Eestis DVB-T-tuuneriga KDL-40EX520

Hinnaklass: 900 €
Ekraani suurus ja tüüp: 40’’ LCD
Resolutsioon: 1920 x 1080
Mõõdud alusega: 95 x 62 x 25 cm
Kaal: 14 kg

Sony pult istub käes küllalt mugavalt, aga menüüd on varasemast segasemad. Vajab pisut harjumist, enne kui neist vajamineva kiirelt üles leiab. Näiteks netivideod, sotsiaalmeedia ja netisirvija on kõik eri kohtadest käivitatavad. Sirvija oskab see-eest kuvada ka Flash-lehekülgi.
Pildi värvigamma muutub küllaltki loomulikuks pärast väikest täppisreguleerimist. Keskmise heledusega valgetes toonides on aga ikkagi veidi kollakat varjundit. Kontrast on Sonyl võrdluse parim ning must püsib tumedana ka külgedelt vaadatuna. Heledaimad toonid ei eristu aga teineteisest – seda tähelepanekut kinnitab ka mõõdetud gammagraafik.
Heli tekitavad kaks ilma korpuseta allapoole suunatud kõlarit. Madalamad sagedused puuduvad muusikast täielikult ja keskmised kõlavad nagu odav taskuraadio. Kõnest saab siiski aru, aga muusika jaoks tasub kindlasti ühendada väline korralike kõlaritega audiosüsteem.
Elektroonilisest telekavast võib otse valida saateid USB-kõvakettale salvestamiseks. Mingeid probleeme polnud ka tasuliste HD-kanalitega.
Kõikvõimalikke meediafaile saab kuulata/vaadata nii USB-pulgalt kui koduses arvutivõrgus olevatelt seadmetelt.

Hea
Igapäevane kasutamine
Kontrastsus
USB-salvestusvõimalus

Halb
Seesmiste kõlarite heli

Üldhinnang 8,3
xxxx

Panasonic TX-L42E30Y
Eestis DVB-T-tuuneriga TX-L42E30

Hinnaklass: 1000 €
Ekraani suurus ja tüüp: 42’’ LCD
Resolutsioon: 1920 x 1080
Mõõdud alusega: 100 x 65 x 29 cm
Kaal: 19 kg

Panasonic on hoidnud nii puldi kui menüüde loogikas lihtsat joont – nii on igapäevane kasutamine probleemivaba. Esmase kasutuselevõtu jaoks juhendit lugeda pole vaja. Trükitud raamatuke ongi väga õhuke, rohkem infot leiab kaasasolevalt CD-plaadilt.
Panasonicu multimeediavõimed aktiveerib nupp Viera Cast. Eelseadistatud netiteenuste seas on Youtube, Picasa ja Facebook. Võimalik on meediat vaadata/kuulata ka USB-pulgalt, SD-kaardilt või kodusesse arvutivõrku ühendatud seadmetelt.
Elektrooniline telekava on meeldivalt selge ja sealt saab lihtsalt valida saateid USB-kõvakettale salvestuseks.
Pildipaneeli värvigamma on aga ideaalist kõige kaugemal. Eelkõige on puudusi sügavamate punaste ja roheliste toonide juures. Teised värvid, sealhulgas valge, näivad ilusad. Kontrastsus pole paha ning pildis säilib sügavus ka mitte päris keskelt vaadates. Heledamad toonid kipuvad liigagi kirkad olema ja nende varjundid ei eristu üksteisest.
Kõlarite heli suund on ebamäärane, ilma korpuseta valjuhääldid on suunatud alla. Madalaid sagedusi on siiski mingil määral kuulda, ent nii muusika kui kõne kostavad ülemäära valjult ja kumisevalt.

Hea
Igapäevane kasutusmugavus
Lai vaatenurk
USB-salvestusvõimalus

Halb
Värvigamma puudused
Heledate toonide kuvamine

Üldhinnang 8,1
xxx

Sarnased artiklid