Targad kodumasinad
Kirsi Herttua, Kaido Einama
01.01.2018

Sellest on räägitud juba mitu dekaadi, kuidas internet jõuab külmkappi ja pesumasinasse. Nüüd ongi see aeg käes. Kodu hakkab tasapisi toimima iseseisvalt ja kõiki koduseid masinaid juhib tulevikus targa kodu keskus. Veel ei saa me rääkida täiesti iseseisvalt tegutsevast kodust, kuid paljud seadmed on juba internetis ja kaugjuhitavad. Proovisimegi, kuidas need kodumasinad toimivad ja mismoodi neid eemalt saab juhtida.

Testiseadmed:
Ahi Bosch HSG856XB6
Kohvimasin Jura J6
Külmkapp Samsung Family Hub 2.0
Robot-tolmuimeja Samsung Powerbot VR10M703SWG/EE
Õhupuhasti Dyson Pure Cool Link TP02

Esimesed kaugjuhitavad kodumasinad on müügil olnud juba mitu aastat. Huvi nende vastu pole aga kuigi suur.
Suurim tooterühm, mis sai esimesena kaugjuhitavuse, olid pesumasinad. Samas ei tähenda kaugjuhtimine seda, et pestud asjad pärast kuivama riputataks. Vaid pesuprogrammi eemalt käivitamine on väike asi, kuna juba ammu on saanud masinat käima panna ka aegreleega mingil kindlal kellaajal.
Tark kodumasin peaks end õigel hetkel vooluvõrku ühendama, automaatselt erinevaid toiminguid tegema ja olema sealjuures ka kaugjuhitav, et kodust ära olles saaks need masinad midagi kasulikku tegema panna. Kuna selles valdkonnas pole veel standardeid kokku lepitud, siis koostööks masinad tavaliselt võimelised pole. Äärmisel juhul oskavad seadmed mingil määral suhelda sama tootja teiste seadmetega, kui tootja on selleks mingi lahenduse välja töötanud. Näiteks Samsung tegi aastaid tagasi lahenduse Smart Home, kuid nüüdsed uued seadmed seda enam ei toeta ja kasutavad teisi ühendusvõimalusi.
Saime testimiseks mõned mobiiliga eemalt juhitavad kodumasinad, et uurida, kas kaugjuhtimisest on abi ning kui palju see elu mugavamaks muudab. Tõsi, mõned siin katsetatud seadmetest pole veel Eesti poodides müügil ja need tuleb tellida eraldi maaletooja käest (vastavalt Samsungi ja Boschi esindaja käest).

Loe täpsemalt jaanuarikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid