Tallinna Tehnikaülikooli nanosatelliit lendab peagi kosmosesse
TM
22.11.2018

Täna (22. novembril 2018) esitles Tallinna Tehnikaülikool valminud tudengisatelliiti. Samas allkirjastasid rektor Jaak Aaviksoo ning lennundus- ja kosmosetranspordiettevõte SAB Aerospace tegevjuht Marco Mariani koostööleppe TalTechi nano-satelliidi kosmoseraketti integreerimiseks ning orbiidile saatmiseks.

Tehnikaülikooli tudengite ning teadlaste loodud unikaalsete andmeside ning krüptograafia-lahendustega nano-satelliit antakse raketti integreerimiseks SAB Aerospace´ile üle 2019. aasta märtsis. Orbiidile saatmine on planeeritud 2019. aasta mai lõppu-juuni algusse. Neli aastat ehitatud satelliit on esimene Eestis, mille missiooniks on teha Maa seiret ja edastada selle tarbeks kõrgtasemel pildi- kui videojäädvustusi liitvärvi- ja lähi-infrapunakaamerate abil. Lisaks tehakse satelliidiga mitmeid olulisi teaduskatseid ja see hakkab sidet pidama Tehnikaülikooli Mustamäe linnakusse peatselt rajatava maajaamaga.

 

Tehnikaülikooli rektor akadeemik Jaak Aaviksoo sõnul on tudengisatelliidi projekt nelja aasta jooksul olnud üks suurimaid interdistsiplinaarseid õppeprojektiks Eestis. „See on TalTechi jaoks teaduslikus mõttes suur samm edasi,“ selgitas Jaak Aaviksoo, lisades, et selle sammu astumisel on kõige olulisem särasilmsete üliõpilaste panus.

 

Tehnikaülikooli innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse kosmosevaldkonna juht Rauno Gordoni sõnul on satelliidi puhul tegemist innovatsiooniga mitmes mõttes ehk meeskond on esmakordselt maailmas nii väikses satelliidis realiseerinud teatud tehnoloogilisi uuendusi. „Näiteks töötab esmakordselt nii väikeses kuubik-satelliidis (10 x 10 x 10 cm) kõrgsageduslik andmeside, mis tagab kõrge kvaliteediga fotode alla laadimise,“ selgitas Gordon. Esmakordselt kasutatakse nii väikese satelliidi puhul X-riba 10,5GHz kiiret andmesidet, lisaks viiakse läbi arvutustehnika tõrkekindluse katseid, uuenduslikku piltide töötlemist ja mitu muud teaduseksperimenti. Satelliidi orbiit läheb üle Maa pooluste ning hakkab lendama Maast 500 km kõrgusel.

 

Satelliit jääb kosmosesse orienteeruvalt 4-5 aastaks, asjaosalised ise loodavad, et töökorras püsib see 2 aastat. Tallinna Tehnikaülikooli kosmoseprogramm sai alguse 2014. aastal. Programmis on tänaseks osalenud üle 200 tudengi erinevatest teaduskondadest – alates inseneeriast ja infotehnoloogiast ning lõpetades majandusega. Tudengite jaoks on see olnud hea võimalus saada teadmisi ja kogemusi kosmosetööstuse kõige olulisemas valdkonnas - Maa seires.

 

Tehnikaülikooli tudengisatelliit on teine omataoline - 2013. aastast tiirleb maailmaruumis Tartu ülikooli eestvedamisel välja töötatud EstCube-1. Praegu on samal meeskonnal käsil ESTCube-2 ehitamine, ka see satelliit peaks kosmosesse jõudma järgmisel aastal.

Sarnased artiklid