Suurem, kiirem või parem?
Glen Pilvre
21.09.2014

Olgem ausad, Nokia mullune Lumia 925 oli ja on üks väga õnnestunud telefon – nii mõõtudelt, sisult kui välimuselt. Kauaoodatud Lumia 930 on nüüd ka kohal ja proovib tõestada, et ka head asja saab veel paremaks teha.

Tehnilisi andmeid vaadates on selge, et võimsusnäitajate osas pole midagi võrrelda – 930 on kõigis kategooriates teisest ehk kõrgemast liigast. Kordades kiirem neljatuumaline protsessor, kaks korda rohkem töö- ja salvestusmälu, mahukam aku, pikslirohkem kaamera, suurem ja teravam ekraan. Kogu sellest loetelust võiks aga vabalt meelde jätta ühe sõna – suurem. Sest kõik see pauer võtab lihtsalt ruumi ja kui pildi peal tundus Lumia 930 lootustandvalt kompaktne, siis tegelikkuses enam mitte nii väga. 1,3 millimeetrit ja 32 grammi on väikesed parameetrid, aga need pole 930 mõõdud. Täpselt nii palju on uus Lumia eelmisest paksem ja raskem ning seda on käes vägagi tunda. Ehituskvaliteet ja materjalivalik on endiselt nii hea kui olla saab, aga disain võib-olla pole nii isikupärane – 925 ümbritsenud kumer alumiiniumraam on nüüd õhuke, lame ja iPhone’i hõnguga. Tagakülg on endiselt mahedapinnalisena tugevast polükarbonaadist ja lisaks mustale saadaval mitmes kirkas värvitoonis. Pontsakasse korpusesse on peidetud ka juhtmevaba laadimine – 925le oli see teatavasti saadaval eraldi lisatava tagakaanena, mis samuti telefoni paksemaks tegi.
Ja nagu öeldud, suhteliselt suur aku – 2420 mAh vs 925 2000 mAh. Olgugi et 20% suurem maht ei tundu paberil palju, võib etteruttavalt öelda, et 930ga saab hea tahtmise korral isegi paar-kolm päeva laadimata läbi, ühest päevast rääkimata.

Ekraan, jõudlus ja kaamera
930 OLED-ekraan on erakordselt hea. 5 tolli ja 1920 x 1080 pikslit tähendavad teravust 441 ppi, mida on üle saja ühiku rohkem kui 925l. Ekraan on servadest kumer – meenutades N9t – ning selle nähtav osa ulatub peaaegu servast servani. Peegeldust vähendav polarisatsioonifilter muudab kogu esipaneeli ühtlaselt mustaks ning soliidseks, nagu ka 925l. Värvigammat ja heledusautomaatikat saab täiendavalt reguleerida ja nähtavuse osas nii hämaras kui eredas päikesevalguses ei saa küll midagi kobiseda. Ekraani ülim teravus tähendab, et kui silmanägemist jagub, on võimalik ikka väga palju infot – nagu näiteks tavaline veebileht – väikesele pinnale loetavalt ära mahutada. Või siis esitada suuremaid sümboleid erakordselt „siledatena”.
Windows Phone, erinevalt Androidist, on olnud kiire ja sujuv aegade algusest peale – vaatamata suhteliselt tagasihoidlikele suutlikkusnäitajatele. 930l pole aga enam numbriteski midagi häbeneda ja muidugi lippab ekraanil kõik nüüd laitmatu väledusega. Tõsi, põhjusel või teisel on tänase seisuga kasutatud enam mitte uusimat Snapdragon 801-seeria, vaid n-ö eelmist, 800-seeria kiibistikku, mis on küll erakordselt heade kiirusnäitajatega, aga ei oskavat vooluga nii säästlikult ümber käia kui Snapdragon 801. Aga nagu öeldud, pole aku vastupidavuse osas küll põhjust otseselt viriseda.
925 kaamera oli juba väga hea, aga 930l on pildimootorit tõepoolest veelgi lihvitud. Kaamera on kiirem, megapiksleid on rohkem ja lisandunud on RAW-s pildistamise võimalus (DNG-formaat). Ja kui 925 puhul sai kohati norida LED-välguga tehtud fotode külma ja rohekavõitu koloriidi kallal, siis 930 teeb ka välguga väga kena värvibalansiga pilte. Hämaras on siiski 925 JPEG-d vaata et detailsemadki, sest pikslid on suuremad – aga teisalt õnnestub 930 DNG-failidest viimanegi infokübe välja filtreerida.
Video stereoheli salvestusel on nüüd kasutusel neli mikrofoni (senise kahe asemel), mis võimaldab suunatundlikkust tarkvaraliselt suurendada. Heli kvaliteet ja dünaamika ulatus on endiselt ülivõrdes – aga nii oli see juba 925l ja teistelgi tipp-Nokiatel, alates Pureview 808st.

Tarkvara
Lumia 930 ei löö aga ainult „rauaga” – tegemist on esimese WP 8.1 telefoniga. Versioon 8.1 tõi mobiilsesse Windowsisse väga palju nii sisulisi kui kosmeetilisi täiendusi, sh ka Androidist (ja nüüd ka iOSist) tuttava teavituste „kardina”. Tõsi, 8.1 on juba (õige pea) saadaval ka teistele Lumiatele, sh ka 925le, nii et selles osas 930l otsest eelist pole, vähemalt mitte kauaks. Aga ega see 930t muidugi halvemaks tee ja siiani on Microsoftil õnnestunud WP-platvormi hoida ikkagi suhteliselt selgena, vaatamata üha suurenevale funktsionaalsusele.

Kas osta või oodata järgmist?
Senise põhjal võiks ju kohe mobiilipoodi tormata. Aga enne tuleb ikkagi tõmmata kolm lühemat või pikemat miinust.
Suurim üllatus oli, et 930 ei kuva ooterežiimil kellaaega ega mingit muud infot. Tõsi, seda ei tee ka ükski „android” ega iPhone, aga mis siis. Sest nii pole ikkagi viisakas suhtuda senistesse Nokia fännidesse, kes teavituste-ekraani vaatama harjunud ja võib-olla just selle pärast Lumia valiksid. 930l pole ka ühtegi muud tulukest, mis võiks märku anda vastamata kõnest või saabunud meilist. Ametlik Nokia (või Microsofti) poolne põhjendus – miks lukuekraanil teavitusi pole? – on üpris ebaveenev ja mitteinseneri jaoks ka piisavalt segane, olles seotud ekraanitüübi ja teatavat sorti vahemälu puudumisega. Nii et tänase info põhjal pole ka lootust, et 930 tulevikuski teavitusi kuvama hakkaks.
Nn topeltpuudutus ekraani avamiseks on siiski olemas, aga ekraani avamine toimub kummalisel kombel ligi kaks korda aeglasemalt kui Lumia 925l. Siinkohal säilib vähemalt kiiruse lisandumise lootus tarkvarauuenduste näol.
Kui telefoniga midagi vähegi tõsisemat või pikemalt teha (lihtsalt rääkimise ja ekraani vaatamise kõrvalt), läheb aparaat tuntavalt kuumaks. Mõne graafikarohke tegevuse puhul ikka kohe peaaegu enam-ei-saa-käes-hoida-kuumaks. Ning ka aku kulub sealjuures märgatava kiirusega.
Ja nagu juba alguses öeldud, 930 on suur, paks ja raske – tänase mõõtkava järgi.
Aga tulles nüüd tagasi loo alguse juurde, siis ‒ Lumia 930 on tegelikult väga hea telefon ja kahtlusteta parim-kiireim-võimsaim, mis WP maailmas hetkel saada on. Aga 925 on väiksem, kergem, võib-olla isegi kenama disainiga, näitab pidevalt kellaaega ja muid teavitusi ning teeb samuti väga häid fotosid ja videoid. Ja maksab sealjuures kaks korda vähem.
Poodi võib nüüd tormata muidugi igal juhul.

Sarnased artiklid