Sony HDR-PJ780EV - kindel pilk
05.06.2013

Reisivideoid saab ju teha mobiiliga ja kunstiliselt häguseid kaadreid digipeegliga. Aga endiselt on olemas ka videokaamerad –huvitav küll, kellele või milleks? Proovime vastust leida Sony harrastajaklassi tippkaamera abil.

Kõigepealt lisafunktsioonidest – ja neid pole PJ780-l vähe. Tähed PJ tähendavad projektorit, millega saab endale ja teistele vaatamiseks videoid ja pilte seinale projitseerida. Tilluke, aga suhteliselt võimas LED-lamp ja lääts asuvad lahtipööratava ekraani vastasküljel. Valgusjõudu on miniprojektoril 35 luumenit ning hämaras toas peaks heledust jätkuma kuni 100tollise diagonaaliga kujutiseks.
MicroHDMI-sisendit kasutades on võimalik „projekteerida” ka teistest pildiallikatest – nagu näiteks mobiililt, kui vaid leidub sobiv juhe.
Pildisalvestuse osakond on eeskujulik – omas klassis küllalt suur sensor ning Carl Zeissi kümnekordse suumiga lainurkoptika. Videoformaadiks 24–50 fps kaadrisagedusega FullHD AVCHD, mida saab salvestada nii SD-kaardile, Memory Stickile kui 32 GB sisemällu.
Lisaomaduste nimekirjas on ka GPS ning kaardibaas, nii et salvestatud materjali asukohti saab kohe kaameraga maailmakaardilt uurida.

Stabilisaatorite tulevik
Kui PJ780 sisse lülitada ja objektiiviga tõtt vaadata, siis omandab mõiste „optiline stabilisaator” uue tähenduse. Nimelt püsib lääts paigal ka siis, kui kaamera sentimeetri siia-sinna liigub. Või teisiti öeldes, lääts liigub kaamera korpuse liikumisele vastupidises suunas. Tegemist on n-ö floating-lens stabilisaatoriga, mis ausalt öeldes tekitab veidi kummalise tunde küll – seni pole ükski „asi” veel oma pilku niimoodi objektile lukustanud. Kui nüüd kaamera taha minna ja ekraani vaadata, on selge, et ujuv stabilisaator ongi nii hea nagu karta võib – osava käega saab steadycami-efekti täiesti kätte. Soovi korral on võimalik stabiliseerimisulatus „tavaliseks” vähendada või üldse välja lülitada – näiteks statiivi kasutades.
Järgmised omadused, mis end üldse ei peida, on väga hea video kvaliteet ning laitmatult töötav autofookus. Värvid on ilusad ja täpsed ning kujutis erakordselt detailne. Ka hämaras toodab PJ780 ilusat tulemust ning kottpimedas on võimalus aktiveerida IR-valgust kasutav mustvalge öörežiim – infrapunane „valgus” ulatub umbes meetri-pooleteise kaugusele.
Igatahes pärast emotsionaalseid videosessioone digipeeglitega, tuletab nn päris videokaamera meelde, kui lihtsalt ja probleemivabalt saab sajaprotsendiliselt terava tulemuse. Tõsi, peegelkaameralikult väikest teravussügavust PJ780 ei paku, aga see-eest on kvaliteetne kujutis alati garanteeritud.
Kaamera peal asub 5kanaliline mikrofon, nii et soovi korral saab salvestada ümbritsevat helimaailma Dolby 5.1 kodeeringuga. Helirežiimide alt leiab ka nutikad funktsioonid Close ja Zoom mic – esimene vaatab, kas kaadris pole rääkivaid nägusid, kellele mikrofonid „virtuaalselt” suunata, teine muudab helisalvestuse nurka vastavalt objektiivi suumiastmele.
Optiline suum ise on 10kordne ning tasub märkida, et lainurk on 26 millimeetrit. Kuna sensoril piksleid jagub, saab kadudeta venitada suumi 17kordseks ning digisuumi ulatus on 120kordne

Kas sobiks ka nõudlikumale kasutajale?
Nagu võiks taolise klassi kaameralt eeldada, on olemas manuaalseadete võimalus, aga mitte siiski kõigis pildiparameetrites korraga. Kui üht parameetrit reguleerida käsitsi, siis teisi tahab kaamera ise kontrolli all hoida. Näiteks säri on võimalik lukustada, ent siis jällegi vastutab automaatika nii ava kui katiku kiiruse eest. Või kui „keerata” ava, keerab kaamera jällegi säri jne. Värvide reguleerimise osas pole samuti palju võimalusi. Nn Cinema-režiim peaks muutma koloriidi filmilikumaks, ent kaotab näotuvastamisega seotud funktsioonid.
Olemas on nii kuulariväljund kui audiosisend. Mõlemad kasutavad 3,5 mm pulkpistikut ning helinivood saab reguleerida manuaalselt. Helinivoo näidik on siiski küllalt sümboolne – suurt täpsust sellelt ei paista. Ent võimalus näiteks väliseid mikrofone ühendada ning salvestamise ajal heli monitoorida on täiesti olemas – tõsi, audio jõudis klappidesse mõne sekundikümnendiku pikkuse viivitusega.
Objektiivi kõrval on väike keeratav nupp, millega saab kiirelt erinevaid parameetreid reguleerida, samuti saab ühe n-ö lemmiknupu ka virtuaalsena ekraani serva lisada.
Välgu – või õigem oleks öelda lisavarustuse – king on sama kui uutel NEXidel.
Kui komplektis oleva aku 1030 mAh sooritusvõimest (ca 1,5 tundi) jääb väheks, leiab Sony mudelivalikus ka 2 või 4 Ah versiooni.
Kasutusmugavuse osas võib aga viriseda survetundliku puuteekraani üle, millel hüplikult liikuv graafika tundub tänaste mobiilidega võrreldes küllalt ajaloolise hõnguga. Ekraan ise on terav ja kirgas, elektrooniline pildiotsija aga see-eest küllalt miniatuurne ja madala resolutsiooniga.

Kokkuvõte
PJ780 ainus nukker osa on hind – poolteist tuhat eurot pole tavalise inimese pilguga vaadates just peenraha. Aga kõik on teatavasti suhteline, profimad kaamerad maksavad jällegi kordades rohkem. PJ780 teeb kvaliteetset videot n-ö igast asendist, võimaldab välist helisalvestust koos monitooringuga ning omab ebamaiselt stabiilset stabilisaatorit – sellist komplekti ei paku üksi fotoaparaat, rääkimata mobiilidest. Ja kauba peale saab veel projektori, mis tõepoolest töötab.

Sarnased artiklid