Seinatäis taibukat telepilti ehk kuus tipptelerit aastast 2012
Heigo Ensling, Glen Pilvre, Paul Lõiv
04.02.2013

Märtsis-aprillis peaksid kõigi eelduste kohaselt ka siin, väikeses Eestis, müüki jõudma kõigi suuremate teleritootjate 2013. aasta uued mudelid. Aga enne seda on just õige aeg üle vaadata eelmise põlvkonna telerid, sest uute mudelite müüki jõudmisel võib eelmise aasta tipu kätte saada hoopis taskukohasema hinnaga.

LG 55LM860V
Panasonic TX-P65VT50E
Philips 46PFL9707S/12
Samsung UE55ES8000S
Sharp LC60LE840
Sony 55HX955

Üle pika aja võtsime Eestis kohapeal ette põhjalikuma telerite võrdluse. Testi sobivate mudelite valiku tegemine oli imelihtne – seeria tipp ja ekraanimõõt 55 tolli. Kui kolme tootja – LG, Samsung ja Sony – mudelid vastasid täpselt nendele nõuetele, siis Panasonic ja Sharp tõid kohale veidi suurema ekraaniga isendid ja Philips andis 46tollise versiooni. Et aga tippmudelite kvaliteet ning omadused ekraani suurusest otseselt ei sõltu, siis võtsime kõik lahkelt vastu.

Kaks testi mudelit on pärjatud EISA 2012. aasta auhindadega – Philipsi 46tolline kannab Aasta LCD-teleri tiitlit ning Samsungi 55tolline on n-ö Tuleviku-teler. Kaude võime EISA auhinna kuma laiendada veel kolmele mudelile – Panasonicu 50tolline on Parim Plasmateler, LG 55LM960 Parim SmartTV ja Sony 55HX850 Parim 3D-teler. Ja kui nüüd EISA elik siis Euroopa parimate asukohamaade poole vaadata, siis selgub huvitav paradoks – kõik viis tootjat-arendajat on pärit Aasia maadest: kaks Jaapanist, kaks Lõuna-Koerast ning üks, nime poolest eurooplane, tegelikult Hiinast. Aga mis teha, kui Euroopas endas on tehnoloogia areng seisma jäänud ja kõik uus saabub meile Aasiast. Telerite tagapaneele uurides selgub hoopis, et kokku on need pandud Euroopas, va Sharp. Viimane kannab uhkusega silti „Made in Japan”.

Kastist välja, juhtmed taha
Eesti mehe käte pikkusest piisab veel 55tollise teleri tõstmisel, aga üle selle on vaja abiks juba teist kätepaari. Kui Sharp on oma suuruse kohta veel keskkaalus, siis 65tolline Panasonic on 42,5 kilogrammiga kindel raskekaalu esindaja. Kõige lihtsamalt saab hakkama kergekaallaste Philipsi ja Samsungiga – nende kaal jääb alla 18 kilogrammi.

Enne paigaldamist on hea heita pilk peale kõikidele liidestele, kuna hiljem on teleri tagant neid raske eristada.
Digitaalsed HDMI- ja USB-liidesed on tagapaneelidel paigutatud nii, et neile pääseb mugavalt ligi ka küljelt – isegi siis, kui teler ei asu mitte jalal, vaid on seinakinnitusega. Analoogliideste kasutamisel peab seinakinnituse hoolega läbi mõtlema. LG, Panasonicu ja Samsungi kõik liidesed on suunaga küljele või alla, nii saab telereid kinnitada seinale väga lähedale. Kui aga uurida Sharpi ja Sonyt, siis nende SCART- ja komponentliidesed on suunatud otse taha, mis muudab seinakinnituse komplitseeritumaks. Philips teeb väikese kompromissi, kasutades analoogliideste jaoks adaptereid, aga needki on suunaga seina poole.

Standardiks on saamas neli HDMId, vaid Samsung püüab läbi ajada kolmega. Neist üks on nn ARC (Audio Return Channel) toega. Kel soov arvuti teleriga ühendada VGA-analoogliidest kasutades, peavad Samsungi telerist hoiduma – sel puudub ainsana VGA.

Panasonic ja Sharp on leidnud sisendite juures koha ka SD-kaardile. Panasonicu kui tuntud digikaamerate tootja poolt on see väärt lahendus fotode ja video kiireks vaatamiseks suurel ekraanil. Sharp aga võimaldab mälukaarti kasutada hoopis telesaadete salvestamiseks, sest üks tema kolmest USB-liidesest on reserveeritud WiFi pulga jaoks. Ülejäänud viiel teleril on WiFi adapter integreeritud ja telesaadete salvestamiseks saab kasutada USB-pessa ühendatavat kõvaketast.

Ühe huvitava, Evolution Kiti nimelise pesa leiame Samsungi tagapaneelilt. Kui teised tootjad pakuvad aeg-ajalt teleritele tarkvara uuendusi, siis sinna pessa saab tulevikus lisada Samsungi riistvaralise värskenduse, mis võib sisaldada näiteks kiiremat graafikaprotsessorit ja mälu. Nii on võimalik teleris jooksutada uusimaid rakendusi, mis muidu toimiks vaid järgmise aasta mudelil. Asjalik lähenemine!

Juhtmevabadest ühendustest tasub mainida LGl olevat WiDi-sobivust, mis võimaldab WiDi-ga varustatud arvutite ekraanipilti dubleerida mugavalt teleriekraanile.

Millised nüansid selgusid telekaid käivitades, leiad veebruarikuisest Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid