Rohkem kui raadio
Glen Pilvre
03.08.2007

Retrolik välimus, legendaarne päritolu ning väärikas hind – nii saab iseloomustada Tivoli Audio tootevalikut, mis nüüdsest ka Eestis saadaval. Seda, kas kalli raha eest ka hea asja saab, prooviski TM selgitada.

Tivoli Audio...??? Tegu on USA firmaga, mille ideeliseks juhtfiguuriks oli legendaarne heliinsener ja innovaator Henry Kloss. Tivoli Audio asutas tema sõber ja äripartner Tom DeVesto aastal 2002 selleks, et müüa üht vanaaegse disainiga “köögiraadiot”. Selleks raadioks oli Tivoli Audio Model One ning veel tänagi pretendeerib see aparaat parima raadio tiitlile omas klassis. Firma lihtne, ent ambitsioonikas eesmärk on pakkuda maksimaalset kvaliteeti, seda nii helis kui disainis, ja tänaseks on lisaks Mudel Ühele tootevalikus veelgi nimesid.
TM kuulas kuulsat Model One’i, väikest PALi (Personal Audio Laboratory) ning stiilset iSongBooki.

Mudel Üks
Erinevalt teistest tänapäevastest “sangadest” on Model One’il vaid kolm nuppu – jaamanupp, re_iimiselektor ja helitugevuse-nupp. Ja välja näeb see kvaliteetpuidust väike kast nagu mälestus 50ndatest. Olgugi et esimese iseloomustusena kargab pähe termin “köögiraadio”, sobib see stiilne aparaat kõikjale, kus olemas 220 või 12 volti. Model One’il on kaks raadiosagedusala – FM ja AM – ning võimalus välise heliallika (MP-pleieri jne) ühendamiseks. Suur jaamanupp pöördub pehmelt, täpselt ja on ülekandega – sagedusselektor liigub aeglasemalt kui nupp ise. Hoolimata vanaaegsest jaamanupust on sisemist antenni kasutav tuuner vägagi kaasaegne ja ülimalt kvaliteetne, lukustudes ka nõrgimate jaamade peal ja tagades sealjuures üllatavalt sahinavaba heli. Valgusdioodi heledus esipaneelil võimaldab täppishäälestust. Ka helipilti, mille väike kast tekitab, saab iseloomustada ainult ülivõrdes – raadio olematu suuruse kohta on see uskumatult tasakaalus ja võimas, hea bassiosa tagab põhja all olev inverteri ava. Võimalus on ühendada ka väline antenn, kuid selleks mingit vajadust küll ei näi olevat.

Isiklik helilaboratoorium ja lauluraamat
PAL on Model One’i väiksem vend – identne funktsionaalsus (ka välise heliallika sisend) väikeses ilmastikukindlas ja tugevas korpuses. Toiteallikaks on akud. Tuuner näib olevat samast kvaliteediklassist, kuid Model One’i saundi PALi pisikesest kõlarist muidugi ei tule. Sellegipoolest on heli eeskujulik, võib-olla on kõrged sagedused veidi tugevad ning väike langus on kõrgemate keskmiste sageduste nivoos.
iSongBook on kõige “kaasaegsem” Tivoli Audio raadio – viie mälupesaga tuuner, äratuskell ja komplektis õhuke kaugjuhtimispult. Ja loomulikult, “i” tähendab, et olemas on alus iPodile. Puldist saab juhtida ka iPodi, kusjuures funktsioone on veidi rohkem kui iPodi enda miniatuursel puldil. Kõlarid on sama suured kui PALil (ühe asemel on neid kaks), kuid helipilt on ühtlasem ja sõbralikum. Sellist bassi nagu Model One’il ei tasu väiksemast korpusest loota, kuid kõla on erakordselt musikaalne ja meeldiv. Raadiotuuneri kvaliteet on samuti hea, aga jääb PALi ja Model One’i supertuuneri omale tundlikkuselt alla. iPodi omanikele on aga “iLauluRaamat” lausa “kohustuslik” lisavarustus, mis muudab mängija stiilseks kaasaskantavaks muusikakeskuseks.
Igatahes neid raadiod vaadates-kuulates võib kindlalt öelda, et firma ambitsioonikas eesmärk on täidetud – hind on küll krõbe, aga kvaliteet on üks parimaist, mida selles klassis raha eest osta saab.
Rohkem infot: www.tivoliaudio.ee

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid