Robotex saadab Baltimaade sumomeistrid Jaapanisse MM-le
09.11.2015

Põhja-Euroopa suurimal robotivõistlusel Robotex selguvad detsembri alguses Baltimaade parimad sumorobotid, kes saavad kutse osaleda Jaapanis selle ala maailmameistrivõistlusel.

Robotexi raames peetaval Baltic Robot Sumo turniiril selgitatakse välja Eesti, Läti ja Leedu meistrid robotite sumos. Baltimaade parimad sumorobotid selguvad viiel alal: 3 kg Sumo, Mini Sumo, Mikro Sumo, iRobot Sumo ja LEGO Sumo. Sumorobootika esindusala ehk 3-kilogrammiste robotite sumos saab iga riigi parim kutse Tokios peetavale turiinile All Japan Robot-Sumo, mis on sisuliselt sumorobotite maailmameistrivõistlused.

Robotex 2015 projektijuhi ja TTÜ mehaanikateaduskonna doktorandi Marti Araku sõnul oodatakse All Japan Robot-Sumo turniirile ligi 50 riigi parimaid sumoroboteid. „Baltimaid on varem Jaapanis esindanud Läti robotiehitajaid, kuid sel aastal oodatakse Jaapanisse eraldi just Eesti, Läti ja Leedu kõige kõvemaid kolmekiloseid sumorobotreid,“ selgitas Arak. „Samas on lätlased sumorobootikas traditsiooniliselt tugevad, näiteks 2013. aastal võitis Läti sumorobot maailmameistrivõistlustel pronksmedali.“

All Japan Robot-Sumo turniiri peetakse alates 1989. aastast. Üle 1200 Jaapani robotiehitaja osaleb igal aastal piirkondlikel eelvõistlusel, et saada kutse sellele mainekale turniirile. Tänavu võistlevad robotid järjekorras 27. Yokozuna tiitlile, millega kaasneb miljoni jeeni suurune auhinnaraha.

Baltic Robot Sumo on Baltimaade lahtised meistrivõistlused sumorobootikas, mis peetakse kolmandat aastat Robotexi raames. Varem oli see roteeruv võistlus, mis toimus igal aastal erinevas Balti riigis.

Järjekorras 15. Robotex toimub sel aastal 4.-6. detsembril TTÜ Spordihoones ning kavas on ühtekokku 17. võistlusala. Sumorobotid saavad võistelda viiel alal, esmakordselt peetakse tänavu Eestis ka Mikro Sumo turniir. Mikrosumos osalevad väikseimad võistlusrobotid, mille mass on kuni 100 grammi ning mõõtmed maksimaalselt 5 x 5 x 5 sentimeetrit. Võistlejaks saab Robotexile registreerida veebilehel www.robotex.ee kuni 15. novembrini ning see on robotiehitajatele tasuta.

Tänaseks on Robotexile registreerunud 1238 võistlejat 561 robotiga, mis on kõigi aegade rekord.

Robotexi korraldab Tallinna Tehnikaülikool koostöös Tartu Ülikooli ja Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutusega.