Robotex kerkis Euroopa tippu
Tõnu Ojala
01.11.2016

Detsembri algul Tallinna Tehnikaülikoolis aset leidev rahvusvaheline robotivõistlus Robotex toob kokku enam kui 2000 erinevas vanuses robootikut Eestist ja mujalt maailmast. See lubab Robotexist rääkida enam mitte kui aasta tagasi eesmärgiks seatud Põhja-Euroopa vaid kui terve Euroopa suurimast robotivõistlusest.

Tänavu juba 16. korda toimuv Robotex on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud. Kui kaks aastat tagasi osales ligi 900 robotiehitajat 367 robotiga, kes võtsid mõõtu 12 alal, siis mullu kasvas osalejate arv 1200-ni, roboteid oli 530 ning alasid 17. See tegi Robotexist juba siis Euroopa suurima robotivõistluse ning vähemaga ei lepi korraldajad ka tänavu.

Mullu kasvas külastajate arv 14 000-ni, mis lubab selleks aastaks ennustada enam kui 2000 osalise ja kuni 16 000 pealtvaataja saabumist TTÜ spordihoonesse. Erinevaid võistlusalasid on seekord juba 23, robotite arvu osas on aga esmakordselt sihikule võetud 1000 piir (ja kui tuleks üle 1100 võistleva roboti, siis võiks rääkida isegi mitteametlikult maailma suurimast seda laadi ettevõtmisest!). Tänavuse Robotexi teeb eriliseks lasteaialastest ja algklassiõpilastest võistlejate suur osakaal. Lasteaia- ja algkoolilastele mõeldud ProgeTiigri Haridusrobotite ja LEGO WeDo võistlus toovad kohale noore, aga vägagi arvestatava publiku. Programmi „Eesti Vabariik 100“ raames välja jagatud Edisoni roboti abil saab ligi 500 lapsel olema võimalus arendada oma robootikaalaseid oskuseid ja osa võtta Robotexi võistlusest. “Osalejate arvu suurendamisega liigume unistuse suunas, et Robotexist saaks Eesti riigi 100. sünnipäevaks maailma suurim robootikavõistlus,’’ märkis Robotexi projektijuht Mart Laul. Muidugi on lisaks noortele erinevaid väljakutseid ka edasijõudnud robootikutele. Kohalikele robotiehitajatele pakuvad tänavugi konkurentsi võistlejaid paljudest välisriikidest. Üha enam pakub Robotex huvi ettevõtjatele ja teadusasutustele, kes siit endale tuleviku tegijaid välja „nopivad“. Kolm aastat tagasi jõudis Robotex aga päris maailmatasemele, mil ettevõtmist külastas ÜRO peasekretär Ban-Ki-moon. Traditsiooniliselt korraldatakse Robotexi raames tehnoloogianäitus, lisaks saavad huvilised osaleda tasuta töötubades. 3000 tasuta kohta töötubades igas vanuses tehnoloogiaentusiastidele – seda on üle 4 korra rohkem kui eelmisel aastal. Eesti külastaja jaoks on maailmatasemel tasuta sündmuseks kosmoserobootikakonverents, välisdelegaatidele on esmakordselt kavas kolmepäevane innovatsioonikonverents. Robotexi korraldab Tallinna Tehnikaülikool, ettevõtmise kaaskorraldajad on Tartu Ülikool ja Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus.

Sarnased artiklid