Retrotrammid Tallinnas
Tõnu Ojala
01.12.2017

Kolm aastat tagasi jõudsid Tallinna tänavatele esimesed uued Hispaanias toodetud trammid. Samas ei ole kuskile kadunud ka senised tšehhi päritolu KT-d ning osad neist on läbinud Tšehhis ka juba põhjaliku uuenduskuuri – seda arvestusega, et nad veel 15 aastat vastu peaks. Nüüd lisandusid neile veel retrotrammid – mida need endast kujutavad?

Liinil nr 3 (Tondi-Kadriorg) võib alates sellest sügisest trehvata päris isemoodi tramme. Aasta tagasi sõlmisid Tallinna linn ja AS Ühinenud Depood lepingu kuue eelmise sajandi esimese poole ühissõidukite välisilmet ning interjööri jäljendava, ent moodsa tehnoloogiaga varustatud trammi ehitamiseks ning järgmise aasta alguseks peaksid ka viimased nendest tänavatele jõudma. Retrotrammid valmisid koostöös Inekon Group AS-iga.

Ehkki retrotrammide aluseks on Tallinna tänavatelt hästi tuntud-teatud vana tšehhi päritolu KT-4, pole sellest Ühinenud Depood tegevjuhi Alar Pinki sõnul suurt miskit järgi jäänud – sisuliselt võeti üle vaid alusvanker. Seega ei saa erinevalt samuti Tallinnas liiklevatest taastatud KT-dest siin rääkida enam mitte taastamisest vaid sisuliselt nullist loodud uuest prototüübist. Uued on tehnoloogiad, juhtsüsteemid, elektroonika, kaabeldus ning küttesüsteem, renoveeriti kere ja raamid, paigaldati uued interjöörielemendid jne – nii et kuni spetsiaalselt valmistatud klaaside ja istmeteni välja.

Kuigi tehniliselt on teatav sugulus KT-4-ga olemas, siis välimuselt meenutavad Tallinna retrotrammid pigem viie- ja kuuekümnendatest aastatest pärit Saksa DV Gotha tehases tramme, mis keskealistele ja vanematele veel mõne aastakümne tagusest Tallinnast tuttavad on. Istmedki paiknevad „vanamoodsalt“, vaguni külgedel, ning täielikust „retrolaksust“ on puudu vaid konduktori iste, millest ruumi kokkuhoiu huvides siiski loobuti.

3. liinile Tondi ja Kadrioru vahel liikuma hakkavad retrotrammid hakkavad erinevalt naisenimedega ristitud CAF Urbostest kandma mehenimesid – seda legendaarsete Eesti riigimeeste järgi. Valikusse sattusid Konstantin (Päts), Jaan (Poska), Johan (Laidoner), Julius (Kuperjanov), Jüri (Vilms) ja Ernst (Jaakson).

Sarnased artiklid