Rasketankid IS
Toivo Laan
02.12.2015

Sõda on malemäng, kus mõlema poole jaoks on ühine mänguväli. Suurem erinevus sõja ja male vahel on selles, et sõjas me sageli ei näe vastase nuppude asetust või nende tugevust. Milline oli venelaste vastukäik, kui sakslased tõid malelauale nupu Tiger I?

Olgu meeldetuletuseks öeldud, et Tiger I prototüüp valmis 1942. aasta juunis ja masstootmine algas augustis. Kuid venelaste luure oli juba 1941. aasta kevadel hankinud andmeid, mille kohaselt Saksa armee saab varsti rasketankid, mida Vene kahurid ei võta. Muidugi põhjustas selline teade Moskvas suure paanika.

 

Kiire, paksu nahaga tanki projekteerimine algas Nõukogude Liidus ajal, kui maardlad ei suutnud niigi täita tehaste nõudmisi ja karjuv vajadus terase järele viis jaburdusteni. Moskva nõudis andmeid mitte ainult toodangu, vaid ka tootmisjääkide kohta. Moskva seltsimehed polnud nõus, et valuvormi valatud 10 tonnist terasest jäi pärast detailide vormist väljavõtmist ja puhastamist järele vähem kui 10 tonni. Kuhu kadus osa metallist? Kupja kepi all ja Siberi tuusik silme ees, tuli muuta tanki KV (selles oleme kirjutanud TM 9/2008) nii, et säiliks ettenähtud soomuse paksus, kuid väheneks kaal ja tõuseks kiirus. Lühidalt: KV-1 tuli muuta kiireks tankiks. Mais 1942 saadeti Moskvasse ettekanne, kus teatati, et kõik nõudmised on täidetud ja valminud on lühema kere, kuid endise soomusega tank KV-13 (mitte ajada segi tankiga KV-1S, kus s = skorostnõi ehk kiire). Katsetuste käigus ilmnes uuel masinal siiski hulk defekte, mida ei õnnestunudki likvideerida.

 

Valminud tankide arv on rohkem juriidiline kui tehniline küsimus. Ühed räägivad kolmest, teised ühest tankist KV-13. Julge nimevalik Segadus – kui see ikka on segadus – tuli sellest, et vahepeal muudeti markeering KV-13 ISiks (Иосиф Сталин). Kaks järgmist tanki kandsid juba „kõigi rahvaste isa” ehk Jossif Stalini nime. Veelgi hiljem sai masin mitteametlikuks nimeks „võidu tank”. Raske öelda, kes oli nimemuutuse algataja, kuid Lenini sünnipäevale pühendatud raportis (21. aprill 1942) oli kirjas: „...tehase kollektiiv ja konstrueerimisbüroo, innustatuna Punaarmee võidust sakslaste üle Moskva all, võtavad endale kohustuse anda Punaarmeele uus pealetungi tank. See tank liigub Punaarmee esimestes ridades, aidates kaasa võidule sakslaste üle. Kollektiiv otsustas üksmeelselt anda uuele tankile Suure Juhi – seltsimees Stalini nimi....” Võimalik, et selle tanki all peeti silmas juba valmivat tanki KV-13, kuid ametlikult kandsid järgmised tankid tähistust IS. Kuid kõik polnud nii mustvalge kui esmapilgul paistab...

 

Loe pikemalt detsembri Tehnikamaailmast.

Sarnased artiklid