Rajaleidjast telefon
Glen Pilvre
03.11.2008

Aeg, kui mobiilidega sai vaid rääkida, on ajalugu. SMS, MMS, pildistamine, filmimine, raadio – kõik need võimalused tundusid algul mitte just kõige vajalikumad olevat, aga on siiski praeguste mobiilide juures rohkem reegliks kui erandiks. Järgmine trend, mis jõuliselt telefonidesse trügib, on navigatsioon. Nokia valikus leidub juba mudeleid, mis ka eesti keeles teelist juhendada mõistavad – vaatame ühte neist lähemalt.

GPS-chipi olematu omahind on jutuks olnud juba ammu ja lõpuks paistab, et see „kivi” hakkab kuuluma mobiilide standardvarustuse hulka. Nokia proovib navi-maailmas konkurentide eest spurtida – hiljuti osteti Navteq, üks suurtest „kaarditootjatest”, ning on enamiku firma uusimaid telefone GPSiga varustanud. Ja GPS pluss korralik kaardibaas ongi ju täisväärtusliku navigatsiooni eelduseks. Meie katsetasime uue E66 naviomadusi, kuigi eestikeelseid hääljuhendeid oskavad jagada kõik Maps 2.0ga varustatud Nokia telefonid – ehk mobiilid, millel on operatsioonisüsteemiks Symbian S60. Nende hulka kuuluvad näiteks Nokia E- ja N-seeria mudelid. Ning kui GPSi polegi telefonis sees, on alati võimalik kasutada välist Bluetooth-GPSi.

Navigaator või telefon?
Liugklapiga Nokia E66 oleks väikesele suurusele vaatamata kohane liigitada nutitelefonide hulka, sest sel on olemas tõenäoliselt kõik, mida praegu üldse taskuformaati mahutada on võimalik. Veebisirvijaga Opera saab 3.5G (või WiFi) kaudu veebis surfata, LED-välguga fotoaparaat teeb 3,2 Mpx pilte ja samuti on küllaga meelelahutust – kas või FM-raadio ja multimeediapleier. Ja muidugi navi(gaator).
Nokia Mapsi-nimelise navi-rakenduse avanedes küsib telefon, kas luua võrguühendus – siin tasub olla tähelepanelik ja jälgida, mis liiki ühendust mobiilil plaanis luua on, sest olenevalt võrguoperaatorist võib andmeside ootamatult kalliks osutada. Kui võrguühendus loodud, sujub edasine nobedalt: telefon laeb alla vajalikud andmed ning kaarti saab sirvida nagu Google Mapsi, võimalik on valida nii tavakaardi-, satelliit- kui ka hübriidvaate vahel. Peale selle on olemas ka navidelt tuttav „linnulennu” ehk 3D-vaade. Kaarte on võimalik PC-Suite kaudu ka telefoni installeerida ning sellisel juhul pole navigeerimisel netiühendust vaja – mis on väga kiiduväärt. Navigeerimise alustamiseks pole vaja muud, kui otsida vajalik aadress ning öelda, kas soov on sinna jõuda autoga või jalgsi – ning teekond ongi olemas. Muid variante – kiiremaid-lühemaid marsruute või hoopis jalgrattateid – E66 siiski ei paku. Autoteedel oskab E66 nõudliku naishäälega ka eestikeelseid juhiseid anda, need on grammatiliselt korrektsed ja igati arusaadavad – kohati küll veidi robotliku intonatsiooniga. Päris-navidelt tuttavaid funktsioone on veelgi: korralik 3D-kaardipilt, suunavad nooled ja hääljuhised, järelejäänud kaugus ja aeg, võimalus valida öö- või päevavärve, alternatiivse marsruudi ümberarvutamise võimalus, marsruutide-lemmikkohtade salvestamine jne. Marsruute nõustub E66 aga „arvutama” vaid siis, kui GPSi signaal on olemas ja alguspunkti asukoht teada – seega pole võimalik „teoreetilisi” marsruute erinevate sihtpunktide-asukohtade vahel koostada.
Võrreldes korraliku autonavigaatoriga on Nokia E66 ekraan muidugi väike, tegemist on siiski taskutelefoniga – nii eeldab autos kasutamine kindlasti kinnitatud alust (või vähemalt kohta, kus telefon kenasti nähtav-kuuldav on). Enne väikese ekraaniga harjuma asumist tasub aga tutvuda Nokia Mapsi „kaardipoliitikaga”. Kaardid ise on tasuta – ehk olles ostnud hinnalise telefoni, on võimalus kasutada kõiki olemasolevaid kaarte –, mis on hea. Kuid hääljuhendamise eest tuleb maksta litsentsitasu, mille suurus oleneb valitavast regioonist ja perioodi pikkusest. Tõsi, aastane kohaliku regiooni litsents on värskes telefonis olemas, aga siiski…
E66-l pole puutetundlikku ekraani, seadme ohjamine käib nuppudega ja see on kohati päris tülikas. Kaardil toimub sissesuumimine tärniga (asub vasakul) ning väljasuumimine trellidega (asub paremal) – olgugi et loogiline tunduks just vastupidine skeem – paremale = sisse, vasakule = välja. Ning kui liugklapp on kinni, siis suumida ei saa üldse. Testitud telefonil kippus GPS siin-seal asukohas kahtlema – näiteks Tallinnas liigeldes tuli ette olukordi, kus E66 arvas, et oleme marsruudilt eksinud ja käskis esimesel võimalusel „järsk pööre” sooritada – võõras linnas võib see veidi ehmatav olla. Samas rahunes ta mõne hetke pärast ning sõit võis siiski õigel kursil jätkuda.
Kokkuvõttes tundub E66 sobivam just jalgsi matkamiseks – seda omadust näib firma isegi rõhutavat. Kui olete jalamehe-režiimis, siis naishääl juhiseid ei jaga ja tuleb ekraani jälgida – millest on veidi kahju. Hea on aga see, et jalgsi navigeerimise puhul on litsentsitasu väiksem. Pikemate jalgsimatkade korral kulub aku päris nobedalt – eriti, kui ekraani taustavalgustus pidevalt sees on.
Autosõidu puhul väikesest telefonist suure puutetundliku ekraaniga navigaatorile tõsist vastast pole, aga kohale E66 abil loomulikult jõuab. Iseküsimus muidugi, kas navigatsioonijuhised on ikkagi neid eurosid väärt. Selles mõttes on päris-navide kaardipoliitika sõbralikum – uus kaardiversioon maksab küll raha, kuid selle ostmine on vabatahtlik – säästu huvides võib alati leppida vanema kaardiga ja navi-funktsioon ei kao kuhugi.

□ Nokia E66 on ilus ning väga võimalusterohke seade – kui vaid kasutamine ladusamalt sujuks. Menüüsid, seadeid ja võimalusi on lõputult, aga neis orienteerumine vajab uurimist-puurimist ja üksjagu kannatust – kindlasti on ses osas eelisseisus põlised „nokia-inimesed”. Funktsionaalsuselt on E66 tippklassist – korralik Bluetoothi tugi (sh A2DP), tekstituvastusega visiitkaardi-skanner, triipkoodilugeja, ZIP-arhiveerija, PDF-lugeja, Quick-Office – seda nimekirja võiks pikalt-pikalt jätkata. Ka välimuselt on uued Nokiad teinud edusamme, disainist ja metalsetest materjalidest õhkub eksklusiivsust. Nii et kui vajate väikest ja funktsionaalseimat kõik-ühes seadet, mis ka võõras linnas kohale juhataks, tasub uued nuti-Nokiad kindlasti prooviks kätte võtta.

Omadused
Müügil alates

Juuli 2008
Võrgud

2G – GSM 850/900/1800/1900, 3G – HSDPA 900/2100
Ekraan

2,4’’, 320 x 240 punkti, 16 x 106 värvi, TFT, automaatne heleduse reguleerimine
Andmeside

GPRS (100 kbps), HSCSD, EDGE (Class 32, 296 kbps), 3G (HSDPA 3,6 Mbps), WLAN (WiFi 802.11 b/g), Bluetooth (2.0, A2DP), IR, USB (v. 2.0 micro-USB)
Operatsioonisüsteem

Symbian OS 9.2, series 60 v. 3.1 UI
Sõnumiside

SMS, MMS, e-mail, IMS
Kaamera

3,15 Mpx (2048 x 1536), autofookus, video (QVGA@15 fps kuni tund), LED-välk, teine kaamera videokõnede jaoks
Mälu ja protsessor

110 MB RAM, 128 MB SDRAM, kuni 8 GB micro-SD tugi, ARM 11369 MHz protsessor
Lisaomadused

VoIP, A-GPS-vastuvõtja, Java MIDP 2.0, MP3/WMA/AAC/MPEG4 pleier, Quick-Office (vajalik litsents), FM-raadio, PTT, häälkäsklused/-valimine, kalendermärkmik, printimisvõimalus, seesmine hands free, navigaator
Aku ja vastupidavus

Li-Ion 1000 mAh (BL-4U), ooteaeg kuni 264 tundi, kõneaeg kuni 7,5 tundi
Mõõtmed

107,5 x 49,5 x 13,6 mm
Kaal

121 grammi
Hind liitumiseta (Elisa)

7199 krooni

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid